A család anyagi támogatására elsősorban a diplomaszerzéshez számítanak, igaz, sokan dolgozni is kénytelenek tanulmányaik mellet. Jóval kisebb arányban várnak segítséget az önálló albérlet, vagy a lakásvásárlás finanszírozásában.
Sokaknak kívül tágasabb
A következő 3-5 évre szóló, nagyobb kiadással járó célok között legtöbben a külföldi utazást, a családalapítást és a lakásvásárlást említették. A diploma előtt álló fiatalok 46 százaléka tervez külföldi letelepedést – derül ki a CIG Pannónia egyetemisták körében végzett felméréséből.
Komoly összegre van szükség a mai egyetemisták önálló életkezdéséhez: a válaszadók 31 százaléka szerint ehhez több mint 20 millió forintra lenne szükség, és csupán 11 százalékuk gondolja úgy, hogy 1-2 millió forint is elegendő lenne.
Lakásvásárlás, saját család
Nem csoda a nagy finanszírozás iránti igényük, hiszen a válaszadók 81 százaléka szeretne 3-5 éven belül lakást vásárolni, míg önálló albérletre 46 százalékuk vágyik. Kevesen számítanak arra, hogy a szülők ebben támogatni fogják őket: az önálló albérletbe költözéshez a diákok 10 százaléka, a saját lakás esetén pedig mindössze 4 százaléka vár szülői segítséget.
A következő 3-5 évben a leggyakoribb, nagyobb kiadással járó cél a fiatalok számára a külföldi utazás (89%), a családalapítás (82%) és házasságkötés (74%), autót 58 százalékuk vásárolna, külföldi letelepedést pedig 46 százalékuk tervez.
Utóbbi célok megvalósításához azonban egyáltalán nem kalkulálnak a család támogatásával. A felsőoktatás költségeinek finanszírozásához a diákok 85 százaléka vesz igénybe szülői támogatást – igaz, emellett sokuknak (65%) dolgoznia is kell, hogy fedezni tudják a költségeiket.
Kevesen tudnak erre megtakarítani
Csupán a válaszadók 2 százalékának a szülei tesznek, vagy tettek félre pénzt kimondottan azzal a szándékkal, hogy gyermekük életkezdését támogassák.
A megkérdezettek 13 százaléka alkalmanként kap pénzt családjától, a legtöbb diákot viszont havi jövedelmükből támogatják a szülök: 50 százalékuk havonta kap „zsebpénzt”, közel ugyanennyi hallgatót a számlák kifizetésével, illetve az otthonlakás lehetőségével támogatja a család.
Akik rendszeres szülői apanázsban részesülnek, azok közül a legtöbben (55%) havi 20-50 ezer forint közötti összeget kapnak, és csupán 12 százalékuk említett ennél magasabb összeget. A fiatalok 10 százaléka egyáltalán nem kap a családjától támogatást.