Az összeg új rekordnak számít - írta hétfői számában a Világgazdaság.
A lap a jegybank adataira hivatkozva azt írja: a világgazdasági válság kitörése előtt még 1,5 milliárd eurót kerestek a magyar munkavállalók külföldön, 2013-ban azonban már ennek majdnem a dupláját. A lap szerint az összjövedelem elmúlt két évben látott nagyon lassú növekedése arra utal, hogy már a korábbinál kevesebb pénzért is hajlandók elmenni más országba dolgozni a magyarok.
A Világgazdaság számításai szerint egy hónapban 2200 euró (mintegy 689 ezer forint) körül kereshet most egy külföldön dolgozó magyar, ami két évvel korábban még 2500-2600 euró körül alakulhatott.
Miközben 2010-ben még csak átlagosan 50 ezren, addig 2013-ban már majdnem százezren vállaltak munkát külföldi telephelyen egy éven belül. Azóta további 15 ezerrel nőtt a létszámuk, és tavaly év végére már 118 ezer viszonylag rövid ideje külföldön dolgozó honfitársat regisztráltak - írja a lap.
Ezért kell itthon emelni a béreket
Nem véletlen, hogy az elmúlt időszakban sorra emelik a béreket azok a magyarországi munkáltatók, akiknél jó esély van arra, hogy a magasabb fizetés miatt külföldre távozzanak a dolgozók. Így emelt bért az Audi; a SPAR-nál átlagosan 10 százalékos béremelésről született megállapodás, a Lidlnél az idén 8 százalékkal emelkedik mintegy 4000 alkalmazott bére, a Tescónál is kezdődnek a bértárgyalások. A Kika januártól bruttó 15 ezer forinttal emelte dolgozói fizetését, korábban az Auchan áruházlánc emelte átlagosan tíz százalékkal a dolgozói béreket.