Szeptemberben az állami munkaügyi szolgálat közel 140 ezer állást kínált, ebből 58 ezret sikerült a hónap folyamán betölteni - olvasható a Világgazdaság szerdai cikkében. Egyszerűen nincs megfelelő munkaerő a vállalkozások által meghirdetett pozíciók betöltésére.
Mint írják, utoljára a világgazdasági válság kitörése előtt volt olyan sok üres álláshely Magyarországon a versenyszférában, mint idén július és szeptember között. Hárs Ágnes, a Kopint-Tárki kutatója felhívta a figyelmet arra, hogy a nagy autógyártó cégek is munkaerőhiánnyal küzdenek.
Égető probléma
A szakértő szerint nem mondható el, hogy tisztán a gazdasági növekedés miatt ugrott meg az álláshelyek száma. Aggasztó, inkább a szakemberhiány látható, ennek oka pedig a képzett munkaerő kivándorlása. Hangsúlyozta: "Nem csak az a baj, hogy a hiányzó munkaerőt pótolni kell, hanem az is, hogy így a többi dolgozót sem lehet jól, a képesítésének megfelelően foglalkoztatni."
A korábbi hónapokhoz hasonlóan a legtöbb (nem támogatott) munkaerőigényt Budapest mellett Pest, Bács-Kiskun és Győr-Moson-Sopron megyében jelentették a munkáltatók. A legkeresettebb munkák listáját az egyszerű ipari foglalkozások, a mechanikai gépösszeszerelők, a szállítási foglalkozások, a bolti eladók, valamint rakodómunkások vezették.
Nem csak ezek a szakterületek küzdenek munkaerőhiánnyal Magyarországon. A informatikai és közgazdasági ismeretekre szintén óriási szüksége van a hazai vállalkozásoknak, 2016 legkeresettebb szakmáiról beszélgettünk Kürti Tamással, a Kürt Akadémia intézményvezetőjével.
Rengeteg ingyenes lehetősége van, ha kedvet kapott ahhoz, hogy jól fizető hiányszakmákat tanuljon: a Codecademy, az Udemy, a Futurelearn, a School of Data és még rengeteg más weboldal kínál ingyenes kurzusokat - úgynevezet MOOC-okat- , amelyek új lökést adhatnak a karrierjének. |
„Magyarország az elvándorlás kritikus pontjára jutott, hasonlóan több kelet-európai országhoz. Habár nálunk később indult el a munkaerő Nyugatra vándorlása, a folyamat rövid idő alatt felgyorsult” – fejtette ki a kutató. Magyarország már arra sem képes, hogy a környező országokból, például Szlovákiából pótolja a munkaerő-igényt. „Már nem vagyunk versenyképesek a szlovák bérekkel.” - nyilatkozta a Világgazdaságnak Hárs Ágnes.
Rekordalacsony munkanélküliség
Mindeközben a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adatai szerint a novemberi zárónapon 350,5 ezer álláskereső szerepelt, több mint 57,8 ezerrel kevesebb, mint 2014 novemberében, ez pedig 10 éves rekord. A statisztikához persze hozzátartozik a közfoglalkoztatás is. A foglalkoztatók összesen 57,3 ezer támogatott álláshelyet jelentettek be az elmúlt hónapban, amelyek nagy része a közfoglalkoztatáshoz tartozott.