Gesztusértékű volt, amikor egy hónapja a miniszterelnök avatta föl Dunaharasztiban a Coca-Cola új részlegét, amely hazánk legnagyobb kapacitású, fémdobozos üdítőitalokat előállító gyártósora lett, illetve stratégiai partnerségi megállapodást írt alá Orbán Viktor a kormány nevében a társasággal. A Napi Gazdaság értesülése szerint azonban már megkésettnek tűnt az összeborulás, hiszen korábban akár 40 milliárd forintos beruházásra is esélyesek lettünk volna. Összehasonlításképpen a cég eddig 100 milliárdot költött gyártókapacitásának kialakítására és fejlesztésére.
Reagált a Coca Cola Pontatlanságokról és félrevezető információkról beszél a Napi cikke kapcsán írt reakciójában a cég - konkrétumokat azonban nem közöltek közleményükben.
A reakciót szó szerint közöljük:
"A Napi Gazdaság 2012. augusztus 24-ei számában megjelent, ”Óriási a veszteség - Orbán későn koccintott a Coca-Colával” című cikkében a Coca-Cola Hellenic beruházásairól, azok helyszínéről és nagyságrendjéről több helyen pontatlan és félrevezető információkat közöl, ezért kérjük, hogy a cikk állításait ennek figyelembevételével kezeljék. |
A dunaharaszti részleg még jól is kijöhetett volna a Coca-Colánál tervezett átszervezésből. A terveket azonban keresztülhúzta a chips-adó és a kiszámíthatatlan gazdaságpolitika, a végül megvalósult kétmilliárd forintos projektet pedig már bonyolultabb lett volna leállítani, mint befejezni. A tervezett beruházások közül a legnagyobb tétel az lett volna, ha az ausztriai gyártást egy az egyben át lehetett volna telepíteni Magyarországra, ám végül az osztrákok olyan jól lobbiztak, hogy az ausztriai Römerquelle-üzemet bővítették ki és oda költöztették a teljes gyártósort.
Az aludobozokat töltő, kétmilliárd forintos sorhoz képest azonban hatszor nagyobb beruházás lett volna, ha egy teljesen új, úgynevezett aszeptikus töltősort is üzembe helyeznek Dunaharasztiban. Ezt a gyümölcsleveket, szénsavmentes üdítőket, jeges teákat palackozó berendezést végül a bukaresti egység kapta meg, úgy hogy ezt is buktuk. Korábban szó volt arról is, hogy Szerbiából hozna gyártást a magyarországi üzembe a cég, ám ezt a feladatot sem mi kaptuk, hanem a horvátországi egység nyerte el.
Végül pedig a munkahelyek száma sem mindegy. A nagyobb beruházás több munkahelyet is jelentett volna. Míg az aludoboztöltő sor működtetéséhez, az elkészült termékek szállításához összesen 20-25 ember is elegendő, addig egy teljes töltősor 120-130 embernek adhat munkát, a komplexebb raktározási és minőségbiztosítási feladatok miatt - írja a Napi Gazdaság.