Rugalmas munkaidő igen, otthoni munkavégzés nem
A magyarországi mikro- és kisvállalkozások 50, illetve 45 százaléka alkalmazza a rugalmas munkaidőt az úgynevezett atipikus foglalkoztatási formák közül, a részmunkaidős megoldás a kisvállalkozások 61 százalékánál fordul elő, a mikrovállalkozásoknak pedig a 22 százaléka él ezzel a lehetőséggel - derül ki a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. megbízásából a KutatóPont által készült kutatásból.
A megkérdezett mikro- és kisvállalkozásoknak a 78, illetve 63 százaléka tartja hasznosnak a rugalmas munkaidőt. Az otthonról végezhető munka nem terjedt el a mikro- és kisvállalkozások körében, ennek a foglalkoztatási formának az aránya mindössze 8, illetve 7 százalékot ér el.
A munkaerőkölcsönzés sem nagy divat
A mikrovállalkozások szinte egyáltalán nem szoktak munkaerőt kölcsönözni sem, a kisvállalkozásoknak mintegy hatoda alkalmazza ezt. Jelentős azoknak a vállalkozásoknak a tábora, amelyek egyáltalán nem tartják hasznosnak a munkaerő-kölcsönzést: a mikrovállalkozásoknál 56 százalék, a kisvállalkozásoknál pedig 48 százalék ennek az aránya.
A távmunka annak ellenére nem népszerű, hogy azámos olyan munkaerő-piaci probléma van Magyarországon, amelyre megoldást jelentene. Az agilis munkavégzés segítheti a kismamák visszatérését, csökkentheti az országon belüli elvándorlást, illetve a megváltozott munkaképességű munkavállalóknak is megoldás. Ráadásul sok esetben a távmunka olcsóbb és hatékonyabb megoldás is, mint a telephelyen történő munkavégzés. Akkor mi a baj vele? >>> |