Matthew Walker, a Kalifornia Egyetem (Berkeley) kutatója munkatársaival 36 ember alvását vizsgálta. Arra voltak kíváncsiak, miként befolyásolja az alvás, elsősorban a gyors szemmozgás szakaszának (REM-fázis) elérése a más emberek arcán megjelenő érzések leolvasását. A résztvevők napközben 60 vagy 90 percet szunyókáltak, illetve nem aludtak, majd fényképről emberi arckifejezések értelmét kísérelték megfejteni.
Azok a tesztalanyok, akik elérték alvás közben a REM-fázist - amikor általában álmodunk -, jobban tudták azonosítani a pozitív arckifejezéseket azokhoz képest, akik nem érték el ezt a szakaszt vagy egyáltalán nem aludtak. A másik két csoportba tartozó emberek viszont a negatív arckifejezésekre mutattak nagyobb érzékenységet.
Korábbi tanulmányok a krónikus alvászavar és az öngyilkosság között is kapcsolatot találtak. |
Az egészben főtt sárgarépa rákmegelőző tulajdonságai negyedével jobbak, ráadásul íze is finomabb, mint a feldarabolva elkészített zöldségnek - adta hírül a brit Newcastle-i Egyetem. "A sárgarépa feldarabolása növeli a vízzel érintkező felületet, ezáltal több tápanyag oldódik ki belőle a főzés során" - magyarázta Kirsten Brandt kutatásvezető. Az egyben megfőtt sárgarépában a tápanyagok mellett a cukor is több, ezért édesebb marad. |
A REM-alvás saját, érzelmekkel telt tapasztalataink feldolgozásában is segít. Walker szerint a REM-alvásnak, különösen az álomnak az az egyik funkciója, hogy a napi eseményeken végigszaladjon, minden hozzá kötődő negatív érzelmet feldolgozzon, majd eltakarítson. "Éjjeli nyugtató balzsamnak" nevezi Walker a REM-alvást hozzátéve: emlékként marad meg egy érzelemdús esemény, amely azonban önmagában többé már nem érzelmekkel teli.
Ez a védőrendszer sérülhet, ha alvás közben nem érjük el a REM-fázist, vagy azt megzavarja valami. "Ha nem tudjuk így elengedni érzelmeinket, az állandósult szorongás állapotába kerülhetünk" - tette hozzá Walker.
Válság a hálószobában: keveset töltünk az ágyban
Szükségünk lenne rá, de rosszul alszunk
Félvállról vesszük az alvászavart
Már aludni sem tudnak az amerikaiak
A cégvezetőnek is árt a túlórázó beosztott
Krízishatás: egyre több az öngyilkos
MTI, Privátbankár