Szeptemberben indult vizsgálat
A Gazdasági Versenyhivatal tavaly szeptemberben indított kartellezés gyanújával eljárást négy cég ellen.
A helyszíni kutatással induló vizsgálatot szeptember 18-án kezdte meg a versenyhatóság az ALCUFER Ipari Kereskedelmi és Szolgáltató Korlátolt Felelősségű Társaság, a FE-GROUP INVEST Vagyonkezelő, Tanácsadó és Nagykereskedelmi Zrt., a SELECTOR Elektronikai Termék Újrahasznosító Kft., valamint az Elektronikai Hulladékhasznosító Kft. székhelyein illetve telephelyein.
A GVH szerint az eljárás alá vont vállalkozások képviselői 2012-től feltehetően egyeztettek és információkat osztottak meg egymással annak érdekében, hogy az Országos Hulladékgazdálkodási Ügynökség Nonprofit Kft. által 2012 és 2014 között kiírt közbeszerzési eljárásokat felosszák, és a beadásra szánt ajánlatokat és árakat egyeztessék.
Egyszer csak átírták a törvényt
A versenyfelügyeleti eljárás megindítása nem jelenti annak kimondását, hogy a vállalkozások a jogsértést elkövették - hogy valóban így történt-e, azt pedig talán már sosem tudjuk meg. A napi.hu és a Napi Gazdaság is arról ír: a környezetvédelmi termékdíjról szóló törvény módosítása ugyanis megtiltja a GVH-nak, hogy az ügyben megállapítsa a törvénysértést és bírságot szabjon ki.
A módosítás szerint "nem állapítható meg a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló törvény 11. paragrafusában foglalt tilalom (tilos a vállalkozások közti megállapodás és összehangolt magatartás) megsértése az Országos gyűjtési és hasznosítási tervben (OGYHT) meghatározott feladatok végrehajtása érdekében 2012-2013-ben kiírt közbeszerzési eljárások során tanúsított magatartások vonatkozásában".
A Napi Gazdaság szerint a GVH a módosítás kapcsán versenypártolással élt – vagyis egy beadványban megpróbálta a döntést a verseny érdekében befolyásolni –, de azt nem vették figyelembe.
Az indoklás: ilyen ügyben muszáj összebeszélni
Dankó Béla, a Fidesz Békés megyéből parlamentbe jutott képviselője jegyzi a módosítást, amelyet elfogadtak, január elsejétől hatályos, és a folyamatban lévő ügyekre is alkalmazandó.
Az indoklást a napi.hu idézi: eszerint azért nem kartellezés e tendereken a cégek közti egyeztetés, mert ezek "a közbeszerzési eljárások a gyűjtési, illetve hasznosítási aránynak az Európai Unió által előírt minimális szint elérése érdekében jellegüknél fogva igénylik, hogy az abban résztvevő felek - ideértve az állami hulladékgazdálkodást közvetítő szervezetet is - egymással folyamatos konzultációt folytassanak és együttműködjenek." Továbbá "hogy a pályázatok ne legyenek eredménytelenek, feltétlenül szükséges az érintettek közti egyeztetés".
Amennyiben a vád megállja a helyét, az ügyben tízmilliárdos büntetést is kiszabhatott volna a versenyfelügyelet - írja a Napi Gazdaság.