A labdarúgó Bajnokok Ligája főtábláján 32 csapat szerepel, a csoportokat a héten sorsolták ki. A selejtezők és a tavalyi bajnoki helyezések alapján ez a 32 csapat jelenleg a kontinens legjobbja, a köztük lévő vagyoni különbség azonban így is elképesztő. Az átigazolási piaccal - mely 2 napja zárult - behatóan foglalkozó német Trasnfermarkt adatai szerint a 32 csapat játékosállománya piaci értéken összesen 6, 578 milliárd eurót ér.
Spanyol uralom
A legdrágább kerettel az FC Barcelona rendelkezik, 663,5 milliót "ér" az A-keret, a második helyen az örök rivális, a Real Madrid tartózkodik 583,8 millió euróval. Előbbiben játszik a világ egyik legjobbja, a sorozatban 3 Aranylabdát elnyert Lionel Messi - aki tulajdonképpen saját nevelés -, utóbbiban a világ másik legjobbja, az átigazolási rekordnak számító 93,9 millió euróért Madridba csábított Cristiano Ronaldo.
A harmadik helyen találjuk az arabok által pénzelt Manchester City-t, mely izgalmas hajrában tudta tavaly megnyerni az angol bajnokságot, mögöttük szintén a városi rivális United. A top 10-ben 4 angol csapatot is találunk, köztük a fiatalokra mindig is nagy hangsúlyt fektető Arsenalt és a Bajnokok Ligája címvédőjét, a londoni Chelsea-t is.
Három csapatnál is többet ér a 21 éves tehetség
Az első számú európai klubtorna 32-es mezőnyében azonban meglehetősen nagyok a különbségek. A főtáblán most bemutatkozó dán Nordsjaelland keretének összesített értéke 15,05 millió euró, miközben a Chelsea csak a 21 éves belga válogatott, Eden Hazard megszerzésére 40 millió eurót költött a nyáron. A fiatal tehetség egymaga többet ér mint a BATE Boriszov és a Cluj kerete, akik szintén a legjobbak között vitézkedhetnek az ősszel.
Minden pénzt megér az áhított trófea
Tito Vilanova csapata úgy rendelkezik a legértékesebb kerettel, hogy nem volt valami aktív a játékos piacon, a mester a rendelkezésre álló 100 millió eurós igazolási keret harmadát használta csupán fel. A top 10 csapatai közül kettő van arab befektetők kezében, a már említett City mellett a francia PSG is olajmilliárdokból igazolt idén nyáron, Tamim bin Hamad Al Thani sejk távlati célja, hogy Bajnokok Ligáját nyerjen a csapattal (utoljára 1992-ben nyerte francia csapat a sorozatot). Manszur bin Zayed Al-Najan sejk 2008 óta több száz millió fontot költött el a Manchester City első csapatára, idén nyáron sem volt szűkmarkú, a cél egyértelmű: a szezon végén BL-trófeát vár az abu-dzabi illetőségű sejk.
Előttük példaképp Roman Abramovics orosz milliárdos állhat, aki 2003-ban azért vette meg a Chelsea-t, hogy BL-győztes csapatot faragjon a londoni klubból. Kilenc év alatt 2 milliárd fontot költött csak a keretre, de álma idén májusban teljesült, az angolok a Bayern München legyőzésével elhódították a legrangosabb európai kupát.
Nemcsak a pénz számít?
A City-nél a befektetők már a jövő felé is kacsintgatnak, az első csapat kerete mellett ugyanis rengeteget költenek az utánpótláscentrumra is. Előttük az FC Barcelona lebeghet példaként. A katalán klub erőteljesen támaszkodik a híres utánpótlásközpontjára, a La Masíára - innen került ki Xavi, Iniesta, Messi, Busquets, Pedro és Victor Valdes is, akik az első csapat gerincét adják.
(Fotó: FCBarcelona.com) |
Ebből is látszik, nemcsak az számít, ki hány millió eurót költ el a nyári átigazolási szezonban. A Chelsea-nek is csak kínkeservesen jött össze a BL-győzelem, ráadásul abban az idényben, amikor a szakértők ezt nem is várták a csapattól, a sorozatnak a londoniak ennél erősebb (drágább) kerettel is neki vágtak már, de csak egy elvesztett döntőt tudtak felmutatni eddig.
Florentino Perez visszatérése előtt a Real Madrid sorra igazolta a sztárokat, mégsem tudott versenyre kelni a Barcelonával, a nagy nevek Madridba csábításában korábban is jeleskedő építési vállalkozó megszerezte Ronaldót is, de az első évben így is alulmaradt a királyi gárda a katalánokkal szemben. Hosszú távú tervek és tudatos játékospolitikai nélkül a milliárdok mit sem érnek. A Realhoz szerződő José Mourinho 3 éves tervet vázolt fel, a csapat ugyanis a tizedik BL-trófeájára hajt, de ehhez tudatos építkezésre van szüksége. Mourinho egy bajnokságot már nyert, idén minden bizonnyal a BL-cím lesz a cél.
Negatív példa egyelőre a PSG, mely hiába költötte el a legtöbb pénzt az idei átigazolási szezonban, ászai eddig gólt sem tudtak rúgni, a csapat csak döntetleneket ért el a francia bajnokságban. Szintén hasonló a helyzet a most megerősített orosz klubokkal, az Anzsi Mahacskala például csak szenved a bajnokságban, miközben a saját fiatal tehetségeire is erősen támaszkodó Rubin Kazany kétszer is bajnok tudott lenni az elmúlt években.