4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

KKV
A Forbes másfél év évvel ezelőtt indított pert, hogy megismerje, a Jeremie kockázatitőke-programjában nyertes alapkezelők milyen pályázat alapján nyertek több milliárd forintot - a pert megnyerték, a Magyar Fejlesztési Banknak ki kellett adnia az adatokat. A lap a 6,5 milliárdot kezelő Morando tőkealapnál találta a legtöbb furcsaságot - a szerdán megjelenő számban hosszú cikket közölnek az ügyről.
Mi az a Jeremie?A Forbes összefoglalója szerint az Európai Unió az úgynevezett Jeremie-kiírás keretében egy kockázatitőke-programot indított Magyarországon. Ennek során 2009-től összesen 28 alap pályázott sikerrel forrásokra. Az alapkezelő magánbefektető meggyőzésével vállalja, hogy a 70 százalék EU-forrás mellé berakja a 30 százalékot, és az így létrejövő pénzügyi alapból cégekbe fektet be. A Jeremie-nek szigorú szabályai vannak, a közép-magyarországi régióban nem lehetett befektetni, a céltársaságokba legfeljebb 3 éven keresztül, évente maximum 1,5 millió eurót lehetett kihelyezni, és vannak tiltott szektorok (agrárium, ingatlan). A legfontosabb azonban, hogy innovatív vállalatokat kellett támogatniuk. A program célja, hogy a törékeny életszakaszban lévő, innovatív vállalkozások (akiket a bankok nem szívesen hiteleznek) forráshoz jussanak.

4,4 milliárdnyi uniós pénz

A társaságot kimondottan a Jeremie-páláyzaton való indulás céljára hozták létre. Az EU-tól végül 4,4 milliárdot nyertek, ezt a szabályok szerint 2,1 milliárd forint önrésszel kellett kiegészíteni. A cégadatok szerint ma már csak Mészáros László (a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola, ma: Metropolitan Egyetem alapítója és egykori tulajdonosa) és Tombor András (a miniszterelnök egykori külpolitikai tanácsadója, Habony Árpád egyik hitelezője) tulajdonosok az alapkezelőben.

A Morando a Forbes szerint a legtöbb befektetésénél (portfóliócégénél) ugyanazt a forgatókönyvet követte. Az alaphoz köthető emberek alapítottak egy céget, ahova a Morando pár nap múlva beszállt, és több százmilliós tőkeemelés után 99,9 százalékos tulajdonos lett. Ezeken keresztül helyezték aztán tovább a pénzt. A konstrukció alkalmas arra is, hogy megkerüljék vele a Jeremie szigorú befektetési megkötéseit - írja a lap (lásd keretes írásunkat).

Százmilliós befektetések - de hol az innováció?

A Forbes összeszedte, hova helyezte ki a Jeremie-pénzeket a Morando. Azt írják: közel 420 millió forint áramlott egy Tombor Andráshoz köthető borkereskedő céghez. 450 + 450 millió forint került az alap akkori tuajdonosához köthető két, Miskolcon bejegyzett céghez, amelyek azonban érdemi tevékenység nélkül egy idő után visszaadták a pénzt. Szintén 450 millió forint jutott el egy brikettgyárhoz, a pénz most az alap tulajdonosához köthető vállalkozó cégénél van, hitelként kihelyezve.  IT-befektetésekre 2 milliárdot költöttek, ez most egy móri ügyvéd címére bejegyzett cégcsoportban illetve a Synergon IT-szolgáltatóinál van. Telekommunikációs cégekbe 1,3 milliárd forintot fektettek.

Ami közös a befektetésekben a lap szerint az az, hogy a Jeremie-pályázatban ígért célok közül vajmi kevés látszik megvalósulni - sok helyen nyoma sincs az innovációnak. A lap szerint aggályos, hogy míg a szabályok szerint sem a befektetőkhöz, sem a döntéseket meghozó alapkezelőkhöz  köthető cégek nem kaphatnának befektetést, ez a Morando esetében több helyen is megdőlni látszik.

Jönnek az ellenőrzések

Az EU most kéri be az összes Jeremie-alaptól, hova is rakták a pénzeket, ebből vesz majd mintát, és végez újabb ellenőrzéseket (eddig is voltak ellenőrzések, de nem túl sok). Ha a szabálytalan kifizetések száma a mintában átlépi a két százalékot, az EU átfogó vizsgálatot rendelhet el.

Jön a folytatás: 30+70 milliárd az államtól

Az EU Jeremie programjában egyébként több mint 350 kkv közel 130 milliárd forint értékű kockázati tőkét kapott - ezt sikerként értékelik. Folytatásként egy 30 milliárdos forrással induló állami kockázati tőkealapot hoz létre a kormány, később egy 70 milliárdos "Intelligens szakosodási kockázati tőkeprogramra" is látszik keret.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

KKV Hogyan lett kis garázscégből milliárdos vállalkozás?
Privátbankár.hu | 2023. december 19. 11:41
Állócsillagok és újhullámos trónkövetelők.
KKV Itt a Cégépítők társasjáték: most eldől, ki kaszál az üzleti évben!
Natív tartalom | 2023. december 4. 10:26
Piaci rést betöltő társasjáték jelent meg október 25-én: a Cégépítők társasjáték megszületéséről és játékmenetéről Egerszegi Krisztiánnal, a MiniCRM tulajdonosával, a Cégépítők alapítójával beszélgettünk.
KKV Széchenyi Kártya Program: megduplázták a hitelkereteket
Privátbankár.hu | 2023. augusztus 1. 11:18
Sokkal nagyobb hitelkeretet kapnak a kkv-k a Széchenyi Kártya Program keretében. A kamat a futamidő végéig 5 százalék. 
KKV Kezdj újult erővel a nyári szabadság után!
Márkázott tartalom | 2023. június 27. 11:32
  Ha még most vagy csak a hosszabb lélegzetvételű nyaralás előtt, akkor minden bizonnyal minden munkával kapcsolatos témától a falnak mennél. Teljesen érthető módon érzed azt, hogy telítődtél, hiszen már javában az év második felében járunk, és a megfeszített munkatempóból még nem is igazán tudtál alább engedni.
KKV Vigye sikerre vállalkozását, alkalmazzon business mentort!
Natív tartalom | 2023. június 8. 10:01
A business mentor nem varázsló, ám mégis rendkívül fontos szerepet játszhat több, a hazai kkv-szektort rendkívüli mértékben érintő konfliktushelyzet kezelésében. Közreműködésével a vállalatok tulajdonosai és vezetői olyan külső támogatást kaphatnak, amely segíti őket a tudatosabb vállalatvezetésben és előmozdítja üzleti és személyes fejlődésüket. A Budapesti Gazdasági Egyetem rendhagyó szakirányú továbbképzéséről annak vezetőjével és egyik hallgatójával beszélgettünk.
KKV A K&H szerint az uniós pályázatok körüli zűrzavar nem ártott
Privátbankár.hu | 2023. május 24. 14:14
Az uniós pályázatok körüli bizonytalanság csak kismértékben vetette vissza a cégek bizakodását, mintegy felük továbbra is reálisnak tartja, hogy ilyen forráshoz juthat - közölte a K&H magyarországi mikro, kis- és középvállalkozások (kkv) bizalmi indexe első negyedévi eredménye alapján.
KKV Megnyitják a pénzcsapot a magyar cégeknek: milliárdokat érő bejelentést tett egy bank
Privátbankár.hu | 2023. május 10. 17:14
Jelentős beruházási hitelkeretről állapodott meg az UniCredit.
KKV Jó szakemberből gyenge vállalkozó lesz? – interjú
Natív tartalom | 2023. április 4. 12:02
Egerszegi Krisztián Jövőkép című könyvének megjelenése kapcsán készült interjúnk második részében beszélgetünk a vállalkozók 90 százalékáról, a magukat halálra hajszoló emberekről, és arról is, mit tanácsol a bölcs varázsló a gonosz sárkány legyőzéséhez.
KKV Jövőkép nélkül csak szenvedés lesz, nem sikercég – interjú
Natív tartalom | 2023. március 22. 10:07
Ami tíz évvel ezelőtt még működött a magyar cégek számára, az tíz év múlva egyáltalán nem lesz elegendő, avagy hamarosan megérkezik az üzleti regény arról, hogy miért kulcsfontosságú a hazai vállalkozók számára egy jól megformált jövőkép. Egerszegi Krisztiánnal, a MiniCRM cégvezetőjével és a Cégépítők alapítójával beszélgettünk Jövőkép című könyve megjelenése előtt.
KKV Csak a bizonytalanság biztos a kisvállalkozásoknál
Privátbankár.hu | 2023. február 3. 16:24
A kormány új hitelprogramról döntött a Baross Gábor újraiparosítási program keretében. Az elszálló kamatok mellett ez komoly segítséget jelenthet a kisvállalkozások számára, amelyek helyzete meglehetősen bizonytalan lett az utóbbi időben. Az ATV Start vendégeként Perlusz László, a VOSZ főtitkára és kollégánk, Király Béla beszélt a hazai vállalkozások helyzetéről.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG