Több mint 350 kkv közel 130 milliárd forint értékű kockázati tőkét kapott az EU Jeremie programjában – összegezte a Világgazdaság kérésére a Nemzetgazdasági Minisztérium. Az uniós szabályok szerint a 28 hazai alapkezelőnek május 31-ig kellett odaítélnie a rájuk bízott pénzeket. Mivel a tőkealapok jegyzett tőkéje magánforrásokkal együtt 130 milliárd volt, ez azt jelenti, hogy egyetlen fillér sem maradt parlagon. Ez azt jelenti, hogy erős volt a hajrá - az eredeti határidő december végén járt volna le, ezt kellett kitolni május végéig, hogy ne ragadjanak be a pénzek.
Jön az új program
A Jeremie-program beváltotta a hozzá fűzött reményeket – értékelték a lapnak a megkérdezett szakértők. A 2015. évi közel 32 milliárd forint értékű magyarországi kockázatitőke-befektetés háromnegyedét Jeremie-alapok hajtották végre. Utóbbiakból sok innovatív kkv juthatott jelentős forráshoz, miközben a program lökést adott a startupok meghonosodásának, igaz, az induló, úgynevezett magvető fázisú cégeknél nem bizonyult kellően hatékonynak.
A szakma ezért változtatásokat javasol, a minisztérium pedig hajlik megérteni őket: az NGM-ben olyan tőkeprogramokon dolgoznak, amelyek keretösszegei, feltételrendszere és működési struktúrája eltérő lenne. Az érettebb életszakaszban lévő vállalkozások nagyobb támogatásra számíthatnának, a finanszírozás rugalmasabb ütemű lehet – azaz nem éves periódusokhoz kötött –, a korai szakaszú befektetések magántőke-elvárása pedig alacsonyabb. A fókusz a Jeremie-énél célzottabb lenne - írja a világgazdaság.
Amiről senki sem beszél szívesen: itt is volt, aki trükközni akart
A Forbes korábban fellebbentette a fátylat azokról az eljárásokról, amelyeket előtte csak a szóbeszédből lehetett hallani. Arról, hogyan próbálták meg kevesek a saját hasznukra fordítani a kockázati tőkét, mások kárára. Voltak olyan alapkezelők, amelyek feltűnő pontossággal tudták időzíteni a pályázati anyagaikat - írták.
A Forbesnak perelnie kellett, hogy megismerhessék a több körben kiírt Jeremie-alapkezelői pályázatok nyertes anyagait. A befektetéseket egyébként nem mindig a nyertesek vitték végig: nyert többek között Töröcskei István vagy Tarsoly Csaba Quaestor-vezér is. Itt írnak a háttérről >>