A Rába csoportszinten 9,9 százalékos növekedés mellett 39,3 milliárd forint árbevételt ért el tavaly a 2010. évben elért 35,8 milliárd forinttal szemben. A növekedés a Futómű-üzletág közel 15 százalékos bővülésének, az Alkatrész-üzletág 11 százalékos fejlődésének és a Jármű-üzletág 11 százalékos visszaesésének egyenlege.
Az exportőröknek kedvez a gyenge forint
A bruttó fedezet szintje viszont 1,3 százalékponttal romlott 2010 és 2011 között. Ennek oka a Jármű-üzletág alacsonyabb terhelése, az első negyedévben tapasztalható alapanyagár-növekedés áthárításának szokásos időbeni csúszása, valamint az új elnyert üzletek kezdeti egyszeri költségei. Az utolsó negyedév bruttó fedezeti szintje kiemelkedő szintet ért el mind a tavalyi év hasonló időszakához képest (3,7 százalékpont javulás), mind az éves átlaghoz képest (hét százalékponttal magasabb).
Ez a negyedévben kialakult kedvező devizaárfolyamoknak, az összes leányvállalatnál megfigyelhető magas terhelésnek és az év korábbi szakaszaiban tapasztalt nehezítő tényezők megszűnésének köszönhető – írja a jelentés. Az árbevétel-növekedés és a fedezetiszint-romlás összhatásaként a bruttó eredmény tavaly 3,4 százalékkal múlta felül az előző évi szintet. A közvetett költségek csak kis mértékben 1,1 százalékkal növekedtek a 2010. évihez képest. Az egyéb bevételek között szerepelt a használaton kívüli területek és épületek egy részének értékesítéséből származó bevétel.
A devizahiteleken veszteség keletkezett
Az üzemi eredmény tavaly közel megduplázódott, 781 millió forinttal lett magasabb, 1,640 milliárd forint lett. Az üzemi eredmény az ingatlan-tranzakciótól megtisztítva is növekedést mutat a korábbi évhez képest. Valamennyi üzletág pozitív üzemi eredményt ért el. A negyedik negyedév során a cégcsoport 1,711 milliárd forint üzemi eredményt ért el, ezzel ez lett az elmúlt 10 év legeredményesebb negyedéve és egész éve. A devizák időleges kilengését védeni hivatott realizált hedge-üzletek nyeresége tavaly hatmillió forint volt, szemben az előző évi 1,008 milliárd forint veszteséggel.
A pénzügyi eredmény 1,001 milliárd forint veszteség volt a 2010. évi 390 millió forint veszteséghez képest. A veszteség nagy része - 640 millió forint –készpénzmozgással nem járt, a hitelek átértékelésével keletkezett, az időszak végi rekordmagas devizaárfolyamoknak volt köszönhető. Az adózott eredmény tavaly 465 millió forint nyereség, a 2010-es 859 millió forint veszteséggel szemben.
Kicsit átalakították a könyvelést
Tekintettel a szélsőséges árfolyammozgásokra, a cég módosította az IFRS szerinti számviteli, valamint kockázatkezelési szabályzatát, és olyan fedezeti elszámolást alkalmaz, melynek következményeként a hitelek többségének átértékelési eredményét az átfogó eredményben mutatja ki, a cash-flow fedezeti ügyletek elszámolására vonatkozó előírásoknak megfelelően. Az ügylet nettó eredménye -804 millió forint, így a teljes átfogó jövedelem szerinti eredmény 339 millió forint veszteség.