A kormány tavaly júniusban nyilvánította kiemelt beruházásnak az atomerőmű bővítését. A tárca szerint erre az erőmű hazai energiaellátásban betöltött stratégiai szerepe miatt volt szükség. A megvalósításra még nem írták ki a tendert. |
A magyar cégek megjelenése a szerte a világban 28 atomerőművi blokkot építő Roszatom globális beszállítói hálózatában azt jelentené, hogy a jövőben a magyar vállalatok további jelentős megrendelésekhez juthatnak – derül ki a cég közleményéből, amely Szergej Bojarkint, az orosz állami atomenergetikai konszern projektigazgatója idézte.
A közlemény kitér arra, hogy a konszern - tervei szerint - 2030-ig 80 erőművi blokkra, hozzávetőleg 290 milliárd dollár értékűre növeli a megrendelésállományát.
A berendezések mintegy 15 százalékát szállítja Oroszország, 30-40 százalékát a helyi beszállítók, 45-50 százalékát pedig a globális beszállítói kör. A projektigazgató szerint jelenleg a Roszatom az egyetlen olyan szállító a világon, amely sorozatban és pontos ütemterv alapján, határidőre vagy határidő előtt készíti az atomerőműveket, ráadásul pontosan betartva, illetve csökkentve a költségkereteket.
A társaság azt ígéri, hogy a majdani paksi tenderen indulva versenyképes áron ajánlja majd az atomerőmű megépítését, amit egyrészt a blokkok sorozatgyártása tesz lehetővé, másrészt az a know-how, amely a határidők betartását biztosítja.