4p
KKV
Oroszország világgazdasági súlya, valamint Európa függése az orosz energiahordozóktól valószínűtlenné teszi a súlyos kereskedelmi szankciók érvényesítését Oroszországgal szemben, az orosz bankrendszer azonban komolyan megszenvedheti a nyugati ellenlépéseket - erre az egyöntetű következtetésre jutottak pénteki helyzetértékeléseikben londoni stratégiai elemzők.

A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzőstábja az európai és az amerikai érdekkülönbségeket emelte ki, kimutatva: az Európai Unió és Oroszország kereskedelmének értéke tizenötszörösen haladja meg az amerikai-orosz kétoldalú kereskedelemét, az uniós bankok oroszországi kitettsége az 5,5-szerese az amerikai bankokénak, emellett az EU (az Egyesült Államoktól eltérően) agymértékben függ az orosz földgázszállításoktól.

Oroszországnak ugyanakkor csaknem 500 milliárd dolláros devizatartaléka van, amely háromszorosan fedezi a rövid távon lejáró külső orosz adóssághányadot, és Oroszország adja a világkereskedelembe bekerülő nyersolaj 13 százalékát.

Mindezek alapján a Morgan Stanley londoni elemzői szerint a gazdasági jellegű szankcióknak nem lenne gyors hatásuk.

Túl nagy játékos

A ház szerint nem lehet kizárni a differenciált szankciók lehetőségét sem. Erre vall a hét vezető nyugati ipari hatalom (G7) legutóbbi közös közleménye, amelyben "kollektív és egyéni" intézkedésekről esik szó. A Morgan Stanley elemzői szerint ennek alapján egyes nyugati hatalmak erőteljesebb szankciókat alkalmazhatnak Oroszország ellen, mint mások.

A cég azt egyértelműen valószínűtlennek tartja, hogy a szankciók érintenék az orosz export kétharmadát adó nyersolaj- és földgázszállításokat. Ennek az exportnak a leállítása ugyanis szűkítené az ellátási forrásokat és megemelné a világpiaci árakat, ami a fogyasztóknak nagyobb károkat okozna, mint az exportőröknek. Oroszország a globális energiahordozó-piacon túlságosan nagy játékos ahhoz, semhogy ki lehessen állítani - fogalmaznak pénteki elemzésükben a Morgan Stanley stratégái.

A ház elemzői szerint ha Oroszország annektálja a Krím-félszigetet, és más ukrán térségekben is beavatkozik, akkor a szankciók várhatóan kiterjednének a megszállt ukrán területekről származó exportra és az ottani beruházásokra. A cég szakértői szerint ezek valószínűsíthetően célzott kereskedelmi és pénzügyi szankciók lennének, amelyek elsősorban a technológiai és gyógyszeripari termékek importját, valamint a megszállt ukrán térségek nemzetközi tőkepiaci hozzáférését korlátoznák.

Európa is megszenvedné

A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni elemzőrészlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) közgazdászai szintén nagyon valószínűtlennek nevezték pénteki elemzésükben, hogy az Egyesült Államok és az EU súlyos gazdasági szankciókat léptetne életbe Oroszország ellen. A ház szerint bármilyen szankciókról szülessék is döntés, azok valószínűleg nem térítenék el Oroszországot jelenlegi irányvonalától, mivel Moszkva viszonylag magas árat is hajlandó lenne megfizetni ukrajnai politikájának folytatásáért.

A Bank of America-Merrill Lynch elemzőinek véleménye szerint az EU megteheti, hogy belső energiapiaci versenyszabályozóit érvényesíti a Gazprommal szemben is. Ez hátráltatná az orosz Déli Áramlat vezetékrendszer teljes kiépítését Dél-Európa felé, és az Északi Áramlat kiterjesztését Észak-Európa irányába. Ez az intézkedés hosszú távon káros lehet Oroszország földgázexportjára és a Gazprom üzleti eredményeire, az ilyen jellegű szankciók azonban rendkívül valószínűtlenek, mivel jelentős károkat okoznának Európának is - vélekedtek a cég londoni elemzői.

A bankrendszer fájó pont lehet

A ház szerint ugyanakkor az orosz bankrendszerrel szemben lehetséges széleskörű szankciók érvényesítése, hasonlatosan azokhoz az intézkedésekhez, amelyeket az iráni bankok ellen is életbe léptettek az iráni nukleáris fejlesztési program miatt. Ilyen szankció lehet az orosz bankok kizárása a SWIFT hálózatból, amely a pénzügyi tranzakciók globális kommunikációs rendszere. A Bank of America-Merrill Lynch elemzői szerint ennek komoly következményei lennének az orosz bankok működőképességére.

Más nagy londoni házak szerint ugyanakkor minden bizonnyal Oroszország húzná a rövidebbet, ha ilyen szankciókra válaszul megtorló pénzügyi ellenlépésekre szánná el magát a Nyugattal szemben.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

KKV Pénzeső vár a kkv-kra
Privátbankár.hu | 2024. december 4. 16:49
A hazai kkv-k eddigi legszélesebb köre juthat tőkefinanszírozáshoz a Demján Sándor Tőkeprogram segítségével.
KKV Már néhány perc alatt megtudhatja, vállalkozása megfelel-e a pályázati feltételeknek
Natív tartalom | 2024. november 13. 11:21
A pályázási folyamatot megkönnyítő, új digitális előszűrő szolgáltatás érhető el októbertől az MBH Csoport mikro-, kis- és középvállalatoknak szóló BUPA platformján. A cégek azonban nemcsak a pályázatokhoz, hanem teljes életútjuk során asszisztenciát kaphatnak a digitális felületen.
KKV Hogyan lett kis garázscégből milliárdos vállalkozás?
Privátbankár.hu | 2023. december 19. 11:41
Állócsillagok és újhullámos trónkövetelők.
KKV Itt a Cégépítők társasjáték: most eldől, ki kaszál az üzleti évben!
Natív tartalom | 2023. december 4. 10:26
Piaci rést betöltő társasjáték jelent meg október 25-én: a Cégépítők társasjáték megszületéséről és játékmenetéről Egerszegi Krisztiánnal, a MiniCRM tulajdonosával, a Cégépítők alapítójával beszélgettünk.
KKV Széchenyi Kártya Program: megduplázták a hitelkereteket
Privátbankár.hu | 2023. augusztus 1. 11:18
Sokkal nagyobb hitelkeretet kapnak a kkv-k a Széchenyi Kártya Program keretében. A kamat a futamidő végéig 5 százalék. 
KKV Kezdj újult erővel a nyári szabadság után!
Márkázott tartalom | 2023. június 27. 11:32
  Ha még most vagy csak a hosszabb lélegzetvételű nyaralás előtt, akkor minden bizonnyal minden munkával kapcsolatos témától a falnak mennél. Teljesen érthető módon érzed azt, hogy telítődtél, hiszen már javában az év második felében járunk, és a megfeszített munkatempóból még nem is igazán tudtál alább engedni.
KKV Vigye sikerre vállalkozását, alkalmazzon business mentort!
Natív tartalom | 2023. június 8. 10:01
A business mentor nem varázsló, ám mégis rendkívül fontos szerepet játszhat több, a hazai kkv-szektort rendkívüli mértékben érintő konfliktushelyzet kezelésében. Közreműködésével a vállalatok tulajdonosai és vezetői olyan külső támogatást kaphatnak, amely segíti őket a tudatosabb vállalatvezetésben és előmozdítja üzleti és személyes fejlődésüket. A Budapesti Gazdasági Egyetem rendhagyó szakirányú továbbképzéséről annak vezetőjével és egyik hallgatójával beszélgettünk.
KKV A K&H szerint az uniós pályázatok körüli zűrzavar nem ártott
Privátbankár.hu | 2023. május 24. 14:14
Az uniós pályázatok körüli bizonytalanság csak kismértékben vetette vissza a cégek bizakodását, mintegy felük továbbra is reálisnak tartja, hogy ilyen forráshoz juthat - közölte a K&H magyarországi mikro, kis- és középvállalkozások (kkv) bizalmi indexe első negyedévi eredménye alapján.
KKV Megnyitják a pénzcsapot a magyar cégeknek: milliárdokat érő bejelentést tett egy bank
Privátbankár.hu | 2023. május 10. 17:14
Jelentős beruházási hitelkeretről állapodott meg az UniCredit.
KKV Jó szakemberből gyenge vállalkozó lesz? – interjú
Natív tartalom | 2023. április 4. 12:02
Egerszegi Krisztián Jövőkép című könyvének megjelenése kapcsán készült interjúnk második részében beszélgetünk a vállalkozók 90 százalékáról, a magukat halálra hajszoló emberekről, és arról is, mit tanácsol a bölcs varázsló a gonosz sárkány legyőzéséhez.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG