Az új alap az induló, akár még ötletszinten formálódó vállalkozások fejlesztését célozza és 1 milliárd forint jegyzett tőkével alakul, amely kizárólag magánforrásból származik. Az alapkezelők által folytatott befektetői tárgyalások június 1-ével sikeresen lezárultak, a befektetési tevékenység a nyár közepén indulhat meg.
Oszkó Péter, a PortfoLion elnök-vez.igazgatója |
A Portfolion Zrt. új alappal bővíti kockázati tőkealap családját, melynek eredményeként a vállalati befektetések piacán jelentkező legváltozatosabb igényekre és lehetőségekre képes korszerű választ adni. A már működő induló, növekedési- és turnaround fázist finanszírozó alapjai mellé egy magvető fázisra koncentráló, formálódó vállalkozásokat, fejlesztési és üzleti ötleteket célzó alapot indít. Az új alapnak köszönhetően a Portfolion már az 50 milliós befektetési szegmenstől kezdve, más kezelt alapjai segítségével egészen az 1 milliárdos befektetési kategóriáig képes tőkebefektetési ajánlatokkal megjelenni a piacon.
A Portfolion alapkezelő mögött az OTP Bank áll, ez az egyik legismertebb hazai kockázati tőkealap, vezetője az egykori pénzügyminiszter, Oszkó Péter. Az alap részt vesz az ún. Jeremie-programban is (sőt, már sikeres exittel is büszkélkedhet). A Day One mögött pedig olyan nevek állnak, mint Straub Elek, egykori Telekom-vezér, vagy Simó György, aki szintén a Telekom felső vezetésében dolgozott korábban és Kákosy Csaba, egykori közlekedési miniszter is a csapatot erősíti.
A hazai piacon az első intézményesített magvető alapot 2012-ben a DayOne Capital Zrt indította, amely kizárólag erre a szegmensre fókuszálva szerzett szakmai tapasztalatokat, így kiváló szakmai partner lesz a PortfoLion új alapjának alapkezeléséhez - mondta el Oszkó Péter, a Portfolion elnök-vezérigazgatója. A két tapasztalt alapkezelői csapat számos korai fázisra koncentráló potenciális befektetési lehetőséggel találkozik mindennapjai során, ezért időszerűnek tartja egy magvető típusú alap felállítását és működtetését.
Kizárólag magántőkéből indul az alap
A közösen indítandó alap teljes jegyzett tőkéjét kizárólag magánbefektetők és intézmények biztosítják, állami szerepvállalás nélkül. Ennek köszönhetően az alap működése, döntéshozatali mechanizmusa rugalmasabb, valamint számos kötöttségtől mentes például a Jeremie program alapjaihoz képest.
A két alapkezelő célja egy olyan működési modell kialakítása, amely figyelembe veszi a két alapkezelőben külön-külön felhalmozott egyedi szaktudást és piaci kapcsolatrendszert, valamint nagyban épít az így létrejövő szinergiahatásokra – mondta Simó György (képünkön), a Day One vezérigazgatója. A hatékony csapatmunka biztosítása céljából a PortfoLion és a DayOne már idén márciusban együttműködésre lépett, kialakította közös munkafeltételeit és irodai infrastruktúráját és a jövőben ezen a közös infrastruktúrán tervezi a legsikeresebb, legnagyobb növekedési potenciállal rendelkező projektjeinek inkubálását és felfuttatását, illetve fejlesztési és üzleti ötletek általános inkubálására irányuló közös tevékenységének megkezdését is.
Mennyi pénzt adnak az ígéretes összegekre?
Az OTP–DayOne Magvető Alap célja seed, azaz magvető fázisban lévő, innovatív projektek tőkefinanszírozása. Az Alap olyan formálódó fázisban lévő ötleteket és vállalatokat keres, amelyek elsődlegesen technológiai innováció-orientáltak, magas szakmai tudást képesek felmutatni, vagy újszerű, egyediséget megjelenítő üzleti ötlettel rendelkeznek. Az induló vállalkozásoknak olyan üzleti vagy fejlesztési tervvel kell rendelkezniük, amely bemutatja, hogyan tudnak eljutni a tőkével néhány év alatt egy magasabb cégértéken megvalósuló befektetésig vagy egy sikeres kivásárlásig. A befektetési politikában megcélzott befektetési összegek átlagosan 50-150 millió forint körül fognak alakulni.