A tárgyalást azért napolták el szeptemberig, mert az egyik tolmács megbetegedett. A négy Google vezető beosztású alkalmazottat az olasz törvények szerint becsületsértéssel és a magánélet megsértésével vádolják, amiért hagyták, hogy a videó felkerülhessen az internetre.
Az ügyben a felperes a Vivi Down olasz szervezet, amely a Down-kóros emberek jogaiért küzd. A négy vádlott: David Drummond, a Google alelnöke, George Reyes, a vállalat korábbi pénzügyi vezetője, Peter Fleischer adatvédelmi igazgató és Arvind Desikan marketing menedzser. Amennyiben bűnösnek találják őket, akár három év letöltendő börtönbüntetést is kaphatnak - olvasható a Yahoo hírportálján.
A videó még 2006-ban, nem sokkal azelőtt került fel a Google Videóra, hogy a Youtube a céghez került volna és több hónapig látható volt - egészen addig, amíg a Google-hez panasz nem érkezett. A négy verekedő fiatalt beazonosították, közszolgálatra ítélték és elbocsátották őket torinói iskolájukból.
A Google védői azzal érvelnek, hogy a Google-nek nem állt megfelelő tartalmi szűrő a rendelkezésére, illetve nem volt elegendő alkalmazottja sem hozzá.
Amennyiben a bíró azt az ítéletet hozza, hogy a Youtube-ra, vagy a Dailymotionra csak abban az esetben kerülhetnek fel filmanyagok, ha minden rajtuk szereplő személy ezt engedélyezi, akkor az rendkívül súlyos hatással lehet az Olaszországban nézhető közösségi videoportálokra, hiszen a magánszemélyek által feltöltött amatőr videók ugyanolyan törvények alá esnének, mint a televízióban sugárzott műsorok.
A Google azzal érvel, hogy az ügy az internetes szabadság gyökerét érinti, és ha a per a fenti ítélettel végződne, akkor lehetetlen lenne az új szabályt érvényesíteni, ugyanis a Youtube-nak, vagy más hasonló szolgáltatóknak több ezer videót kellene naponta leellenőrizniük.
A cég közleménye szerint "egy ilyen ügyet bíróság elé vinni fatális tévedés. Ez ahhoz hasonlatos, mintha a postaszolgáltatást azért perelnénk, mert bizonyos személyek gyűlöletbeszéddel telített leveleket küldenek". A Google szerint nem kevesebbről van szó, mint a Youtube létéről, ugyanis ha arra köteleznék a céget, hogy előzetesen ellenőrizzen le minden egyes videót, a szolgáltatás azonnal megszűnne létezni.
Az információ hatalom: megosztod vagy fizetsz?
Magyar valóság: laptop jár az ötödikeseknek
Pincér! Egy kávét és egy újságírót ide!
Egy hackertámadás 100 000 honlapot ölt meg
A neten élnek az amerikaiak
Szigorúan titkos nukleáris adatok kerültek a netre
Fizetős lesz a Twitter - már dolgoznak rajta
MTI