Az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. közgyűlése döntött az RWE Gas International B.V. Főgáz-részvényeinek megvásárlásáról 41 milliárd forint értékben, és jóváhagyta a parafált részvény-adásvételi szerződés megkötését. A vagyonértékelést független, nemzetközileg elismert szakértők végezték - közölte az MVM a Privátbankárral.
A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. kötelezettséget vállalt arra, hogy a tranzakcióhoz kapcsolódóan az MVM Zrt.-t mint vevőt terhelő valamennyi kötelezettség finanszírozásához szükséges forrásokat a társaság rendelkezésére bocsátja. A tranzakcióval, a szerződéses feltételek teljesülése esetén, az MVM átveszi a több mint 820 ezer lakossági és üzleti fogyasztót, azaz több mint kétmillió embert ellátó Fővárosi Gázművek Zrt. 49,83%-os részvénypakettjét, beleértve eszközeit és leányvállalatait, így a gázhálózati infrastruktúrát birtokló és az elosztási tevékenységet végző Főgáz Földgázelosztási Kft.-t is. A Főgáz 50%+1 darab A sorozatú részvénycsomagja, illetve 1 darab B sorozatú részvénye továbbra is Budapest Főváros Önkormányzatának tulajdonában marad.
Másik cégbe is bevásárolja magát az állam
Az MVM Zrt. közgyűlése döntött arról is, hogy az MVM, vételi jogát érvényesítve, megvásárolja az E.ON Ruhrgas Portfolio GmbH tulajdonában lévő Panrusgáz részvénypakettet, így az orosz gáz importját kezelő társaságban a tranzakció zárását követően az MVM lesz a Gazprom Export és a Centrex társtulajdonosa.
A közgyűlés felhatalmazta a társaságot, hogy az 50%-os tulajdonrészt a vételi jogot alapító szerződésben meghatározott 940 millió forint értéken megvásárolja, ezzel az MVM Csoport tovább erősíti közvetlen kapcsolatát hazánk legnagyobb földgáz beszállítójával. A részesedésszerzés összhangban van az MVM kiemelt földgázpiaci stratégiájával, az Oroszországból történő gázellátás folyamatosságának, megbízhatóságának és gazdaságosságának biztosításával.
260 milliárdos hitelkeret
Az MVM Zrt. közgyűlése hozzájárult ahhoz, hogy a társaság és Magyarországon működő pénzintézetek között létrejött klub-hitelszerződést módosítsák, illetőleg új finanszírozók bevonásával bővítsék, így összességében 263 milliárd forintnak megfelelő hitelkeretösszeg áll majd az MVM rendelkezésére.
Ezzel egy időben a társaság előtörleszteni kívánja az MVM és 13 pénzintézet között 2007-ben megkötött, többször módosított, 2014 első felében lejáró 290 millió euró összegű szindikált hitelszerződését, illetve további kisebb összegű projek-hiteleket, amellyel a társaság refinanszírozási kockázata jelentősen csökkenthető. A nemzeti energetikai társaságcsoport 2012. évi kiemelkedő eredményessége lehetővé teszi, hogy a lehető legkedvezőbb finanszírozási feltételeket érhessen el.
Mobilfrekvenciára is pályáznak
Az MVM Zrt. közgyűlése jóváhagyta, hogy az MVM NET Távközlési Szolgáltató Zrt. induljon a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság 450 MHz-es versenyeztetési frekvenciaelosztási eljárásán, és kötelező érvényű ajánlatot nyújtson be. Ha elnyeri a meghirdetett frekvenciatartományt, az MVM NET kialakíthatja CDMA technológián alapuló, országos, vezeték nélküli adatkapcsolati szolgáltatását.
A 450 MHz-es frekvenciasáv elsősorban a „machine-to-machine” (M2M), azaz infokommunikációs eszközök közötti szolgáltatások kiépítésére alkalmas. Az NMHH pályázatának értelmében a kiépítendő új infrastruktúrával közszolgáltatásokat lehet támogatni. A CDMA hálózati technológián alapuló infrastruktúra segítségével hatékonyabbá tehető az elektronikus útdíjfizetési rendszer működtetése, biztosítható a készenléti és segélyszolgálatok kommunikációja.
A Vértesi Erőmű ZRt. érvényes, az Európai Bizottság elvárásaival harmonizáló reorganizációs tervvel rendelkezik. Az MVM Zrt. közgyűlése a Vértesi Erőmű Zrt. Oroszlányi Erőművének alternatív tüzelőanyaggal történő továbbműködtetését vizsgáló független szakértői csoport felállításáról határozott.