3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

KKV
A szélesebben értelmezett innovációs tevékenységekben a magyar teljesítmény az európai átlag körülbelül harmada-negyede. A legnagyobb baj, hogy kevés az innovatív vállalat, kicsi a szabadalmat bevezető cégek aránya emellett nagyon alacsony azoknak a vállalatoknak a százaléka, amelyek eljutnak egy sikeres innovációig, valamint azoké, akik fejlett információs technológiát használnak.

A kutatás-fejlesztésre fordított költést szokták az innováció egyik inputjaként említeni. Amikor saját kutatás-fejlesztést kell csinálni, Magyarország nagyon gyenge: a vállalati k+f költés az európai átlag 25-33 százaléka – mondja Békés Gábor, az MTA KRTK Közgazdaságtudományi Intézetének tudományos munkatársa, a Budapesti Gazdasági Fórum szakértője.

Amikor a vásárolt gépeken végrehajtott, importált innovációról van szó, akkor jobb a helyzet. Ennek egy részét a multik csinálják, illetve azok a magyar, jellemzően feldolgozóipari középvállalatok, amelyek részesei a nemzetközi beszállítói hálózatoknak. Ezek a magyar vállalatok folyamatosan ezt csinálják, hogy képesek legyenek versenyben maradni.

Fontos a gazdasági környezet

Az, hogy egy ország sikeres lesz-e innovációban, nagyban függ attól, hogy az állam milyen gazdasági környezetet teremt az innovatív vállalatok számára. Azon túl, hogy ne nehezítse meg a cégeknek az életét, fontos, hogy olyan finanszírozási forrásokat támogasson, amelyek segítik őket. Például a vállalati fejlődés megfelelő szakaszában történő tőkejuttatással, alapítvány vagy alap segítségével. Itt nem az az állam elvárása, hogy ez egy profitábilis tevékenység legyen, ezért sem lehet odaadni a magánszektornak, hanem az, hogy minél több sikeres cég kerüljön ki a programból.

Lehet, hogy három év alatt 100 forintból csak 70 jön vissza, de összességében van társadalmi haszna, és az itt sikeres cégekből jönnek az új munkahelyek - tette hozzá Békés Gábor.

Milyen az infrastruktúra?

Az üzleti környezet fontos, ezen belül a speciális szolgáltatói infrastruktúra fejlesztése is nagyon hasznos. Hogy a vállalatok beruháznak-e abba, hogy legyen Magyarországon jól működő 4G, meghatározza az összes IT fejlesztő cég életét.

Hogy milyen a hálózat minősége, és mennyibe kerül az internet, meghatározza az összes, informatikát használó cég versenyképességét. Ha van egy jól működő repülési piac, az meghatározza azt, hogy a vállalati központok ide tudnak települni. A jó vonathálózat meghatározza azt, hogy a vidéki városok hogyan tudnak fejlődni. Hogy egy városba mennyire könnyű ingázni, meghatározza azt, hogy milyen jellegű vállalatok tudnak odatelepülni.

Nem leszünk Svédország

Magyarországon vannak pozitív dolgok, mint például a kockázati tőke program, a startup világhoz való hozzáállás, ugyanakkor ennek a nagy részét nem az állam csinálja, hanem önképzőkörben csinálják emberek – mondta a szakember. Úgy véli, az állam gazdasági előretörése a legtöbb esetben azonban akadályozza az innovációt.

„Magyarország biztosan sosem fog úgy működni, mint Svédország vagy Amerika, de azért sokat lehet fejlődni. Ha kiszámíthatóak a szabályok, és ezekhez lassan lehet alkalmazkodni, szintén a törvénykövetést segítjük, de ha minden félévben megváltoztatjuk a jogszabályi környezetet, akkor azt mondják, hogy úgysem lehet betartani a törvényeket – mondta Békés Gábor. Az állam nagyon sokat tehet, azért hogy az értékeket ebbe az irányba mozgassa.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

KKV Hogyan lett kis garázscégből milliárdos vállalkozás?
Privátbankár.hu | 2023. december 19. 11:41
Állócsillagok és újhullámos trónkövetelők.
KKV Itt a Cégépítők társasjáték: most eldől, ki kaszál az üzleti évben!
Natív tartalom | 2023. december 4. 10:26
Piaci rést betöltő társasjáték jelent meg október 25-én: a Cégépítők társasjáték megszületéséről és játékmenetéről Egerszegi Krisztiánnal, a MiniCRM tulajdonosával, a Cégépítők alapítójával beszélgettünk.
KKV Széchenyi Kártya Program: megduplázták a hitelkereteket
Privátbankár.hu | 2023. augusztus 1. 11:18
Sokkal nagyobb hitelkeretet kapnak a kkv-k a Széchenyi Kártya Program keretében. A kamat a futamidő végéig 5 százalék. 
KKV Kezdj újult erővel a nyári szabadság után!
Márkázott tartalom | 2023. június 27. 11:32
  Ha még most vagy csak a hosszabb lélegzetvételű nyaralás előtt, akkor minden bizonnyal minden munkával kapcsolatos témától a falnak mennél. Teljesen érthető módon érzed azt, hogy telítődtél, hiszen már javában az év második felében járunk, és a megfeszített munkatempóból még nem is igazán tudtál alább engedni.
KKV Vigye sikerre vállalkozását, alkalmazzon business mentort!
Natív tartalom | 2023. június 8. 10:01
A business mentor nem varázsló, ám mégis rendkívül fontos szerepet játszhat több, a hazai kkv-szektort rendkívüli mértékben érintő konfliktushelyzet kezelésében. Közreműködésével a vállalatok tulajdonosai és vezetői olyan külső támogatást kaphatnak, amely segíti őket a tudatosabb vállalatvezetésben és előmozdítja üzleti és személyes fejlődésüket. A Budapesti Gazdasági Egyetem rendhagyó szakirányú továbbképzéséről annak vezetőjével és egyik hallgatójával beszélgettünk.
KKV A K&H szerint az uniós pályázatok körüli zűrzavar nem ártott
Privátbankár.hu | 2023. május 24. 14:14
Az uniós pályázatok körüli bizonytalanság csak kismértékben vetette vissza a cégek bizakodását, mintegy felük továbbra is reálisnak tartja, hogy ilyen forráshoz juthat - közölte a K&H magyarországi mikro, kis- és középvállalkozások (kkv) bizalmi indexe első negyedévi eredménye alapján.
KKV Megnyitják a pénzcsapot a magyar cégeknek: milliárdokat érő bejelentést tett egy bank
Privátbankár.hu | 2023. május 10. 17:14
Jelentős beruházási hitelkeretről állapodott meg az UniCredit.
KKV Jó szakemberből gyenge vállalkozó lesz? – interjú
Natív tartalom | 2023. április 4. 12:02
Egerszegi Krisztián Jövőkép című könyvének megjelenése kapcsán készült interjúnk második részében beszélgetünk a vállalkozók 90 százalékáról, a magukat halálra hajszoló emberekről, és arról is, mit tanácsol a bölcs varázsló a gonosz sárkány legyőzéséhez.
KKV Jövőkép nélkül csak szenvedés lesz, nem sikercég – interjú
Natív tartalom | 2023. március 22. 10:07
Ami tíz évvel ezelőtt még működött a magyar cégek számára, az tíz év múlva egyáltalán nem lesz elegendő, avagy hamarosan megérkezik az üzleti regény arról, hogy miért kulcsfontosságú a hazai vállalkozók számára egy jól megformált jövőkép. Egerszegi Krisztiánnal, a MiniCRM cégvezetőjével és a Cégépítők alapítójával beszélgettünk Jövőkép című könyve megjelenése előtt.
KKV Csak a bizonytalanság biztos a kisvállalkozásoknál
Privátbankár.hu | 2023. február 3. 16:24
A kormány új hitelprogramról döntött a Baross Gábor újraiparosítási program keretében. Az elszálló kamatok mellett ez komoly segítséget jelenthet a kisvállalkozások számára, amelyek helyzete meglehetősen bizonytalan lett az utóbbi időben. Az ATV Start vendégeként Perlusz László, a VOSZ főtitkára és kollégánk, Király Béla beszélt a hazai vállalkozások helyzetéről.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG