A hitelbiztosító előrejelzése alapján a magyar gazdaság az idén 3,6 százalékkal nőhet, az államadósság várhatóan tovább csökken majd, így a GDP-hez mért aránya idén várhatóan 71,4 százalékra mérséklődik. A cégtörlések száma ugyanakkor meglátásuk szerint meghaladja majd az alapítások számát.
Ők vannak a legnagyobb veszélyben
A fizetési kockázatok alapján az elmúlt évben a mintegy 16 ezer céget számláló textil- és ruhaiparban megközelítőleg 220 felszámolási eljárás indult és emellett 1400 hivatalból történő törlési eljárás kezdődött. A hitelbiztosító szakértői szerint ennek az az oka, hogy a magyarországi textilipari-ruházati ipar elöregedett, és hiányoznak az innovatív fejlesztések.
Az építőipar ugyanakkor látványos bővülést ért el, 2017-ben 29,6 százalékkal nőtt a termelés, ez kedvező, mivel 2016-ban jelentős, közel 20 százalékos visszaesést könyvelhetett el az ágazat. Az építőipari felszámolások aránya azonban még magas, 2017-ben ugyanis az összes felszámolási eljárás 19 százaléka kötődött építőipari vállalkozáshoz. A szakértők szerint az ágazat szereplőinek figyelniük kell a munkaerőhiány kezelésére és arra, hogy a fejlesztések időben elkészüljenek, ellenkező esetben kötbérigény merülhet fel, ami fizetési kockázatot jelent.
A cég sokat spórolhat, a dolgozó egy kalap pénzt kaphat - mégis kevesen tudnak róla A munkaerőhiány elérte a megváltozott munkaképességűek körét is - a cégek toborzással már nehezen tudják megspórolni a rehabilitációs hozzájárulást. Pedig lehet, hogy "házon belül" is meg lehetne oldani a kérdést, csak körül kellene nézni - a dolgozóknak sem szabad egy legyintéssel elintézni a betegségüket, akár több százezres adókedvezmény is járhat, visszamenőleg. A Privátbankár.hu cikkéért kattints ide!>>> |