Új típusú állampapír forgalmazásával rukkolhat elő már a héten a Magyar Államkincstár, amivel a hazai lakossági igényeket igyekszik jobban megcélozni - értesült a Napi Gazdaság. Ennek keretében a népszerű inflációkövető kötvénysorozathoz hasonló, ám rövidebb futamidejű termékkel jelentkezhet, ez ugyanis a 3−5 éves lekötésekkel szemben szélesebb körben keltheti fel az érdeklődést.
A rövid, akár éves futamidő miatt nem valószínű az inflációhoz kötött kamatozás, az már esélyesebb, hogy a jegybanki alapkamat mozgásához mérnének egy fix felárat. Részleteket azonban egyelőre nem tudni a pontos kondíciókról - írja a lap.
Az ÁKK inflációkövető kötvényei népszerűek a lakosság körében, februárra 3-4 hét alatt 80 milliárdos összegben jegyeztek le belőlük a hazai kisbefektetők. Ennek persze meg kellett adni az árát: ahogy Pleschinger Gyula, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára, az államadósságkezelő korábbi vezetője a Privátbankárnak adott interjújában nemrég elmondta: a lakossági források bevonása drágább, mint az egyéb piaci források bevonása, hiszen az államnak a bankrendszer lakossági betéteivel kell felvennie a versenyt. Összességében ez növeli a finanszírozás költségeit. Másrészt meg kell találni az optimális egyensúlyt, hiszen azon túlmenően, hogy a lakossági források finanszírozhatják az államadósságot, van más "feladatuk" is: a gazdaság finanszírozásában is számolni kell a bankokon keresztül (vállalkozások hitelezése) a háztartások megtakarításaival.
Pleschinger Gyula az interjúban már utalt rá: elmondta: a lakosságot kiemelt befektetői szegmensnek tekintik, a lakosság igényeit adott esetben új termékek bevezetésével is igyekeznek kielégíteni.
A Világgazdaság hétfői összeállítása a témában arra hívja fel a figyelmet: eredeti céljával akár ellentétes hatást is kiválthat, ha a kormány növeli az állampapírok közvetlen lakossági értékesítését. Így előfordulhat, hogy az állam nem jut több forráshoz, csak sokkal drágábban szerzi meg azokat.
A takarékoskodók jól járnak, az adófizetők viszont rosszul, ha a kormány fokozza az állampapírok közvetlen értékesítését, mondta a lapnak Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója. Szerinte a saját hálózaton keresztüli értékesítés drágább, mint a pénzügyi szolgáltatók közvetítésével történő. Ezzel kapcsolatban Pleschinger a Privátbankárnak korábban azt mondta: tekintettel arra, hogy az állam versenyben van a bankszektorral a lakossági megtakarításokért, arra nem lehet számítani, hogy a bankok élenjárók lesznek majd a lakossági állampapírok értékesítésében. Ezért igyekeznek alternatív csatornákat is kialakítani.