A befektetők a nagyobb megtérülés reményében mind inkább hajlamosak megfeledkezni a biztonságról és a kifejezetten egzotikus piacok és termékek felé fordulnak – idézi bécsi Der Standard cikkét a Napi Gazdaság. Ismét terjednek az Egyesült Államokban a másodlagos jelzálogpiaci hitelek, amelyeknek nagy szerepük volt a pénzügyi válság kirobbanásában. Ezúttal nemcsak lakásra, használt járművekre is adnak kölcsönt, és nem ritka a 20 százalékra adott hitel sem.
Bóvlik a piacon
A jegybankok laza pénzügypolitikája nyomán a befektetők egyre kockázatosabb pénzügyi eszközöket vásárolnak. A lap szerint a vállalatok és államok világszerte egyaránt ludasok abban, hogy kihasználják a tőkepiacok viszonylag kedvező hangulatát, több száz milliós értékben bocsátanak ki kötvényeket. Jól látszik, hogy a gyenge bonitású cégek az év eleje óta valósággal megrohamozzák a piacokat, jó feltételekkel kecsegtető, magas kamatozású, junk, azaz bóvli kategóriába sorolt papírokkal. A Dealogic nemzetközi tanácsadó cég adatai szerint ezek értéke 234 milliárd eurót tesz ki.
Egzotikum vagy hülyeség?
Rengeteg befektető portfóliójára jellemző, hogy az alacsony kamatozású, de biztonságos államkötvények helyett egzotikus, nagy kockázatokkal járó értékpapírokat is tartalmaznak, a Dealogic kimutatása szerint idén 75 milliárd euró az értéke az úgynevezett Cov-lite hiteleknek, amelynek a nullával egyenértékű a visszafizetési garanciája – írja a lap, megemlítve, hogy a periféria országai, amelyek egy esztendeje még a válság bugyraiban voltak, ma hatalmas összegekhez jutnak a kötvénypiacokon.
A várakozások szerint a helyzet akár még rosszabbra is fordulhat, hiszen az év második felében várható, hogy az Európai Központi Bank tovább lazít pénzpolitikáján, s - a Bank of America elemzői számítása szerint - mintegy 800 milliárd euró likviditás áramolhat majd a rendszerbe.