A pénzügyi válság, és annak egyik lehetséges megoldása, a jegybanki pénzteremtés inkább inflatórikus hatású Amerikában. A recesszió, az eladhatatlan árukészletek, árengedmények, az áruk áresése miatt, pedig inkább deflatórikus. Ezt felismerve Amerikában az Invesco PowerShares és a Deutsche Bank egymással szövetkezve egyszerre két ETF-et is indít, az egyik az infláció növekedése esetén jelent jó befektetést, a másik pedig ellenkezőleg, defláció esetén.
A két új ETF, a PowerShares DB US Inflation ETN és a PowerShares DB US Deflation ETN tickerkódja stílusosan INFL és DEFL lesz majd. Úgy működnek, hogy az előbbi inflációkövető amerikai államkötvényeket (úgynevezett TIPS-eket) vásárol, viszont fix kamatozású amerikai állampapírt (treasuries) shortol. A másik pedig fordítva, TIPS-eket shortol majd és fix kamatozású papírt longol. Ennek az lenne a lényege, hogy – amint a kibocsátók közleménye magyarázza – az inflációs várakozások növekedése esetén nőnek az inflációs kötvények árai, viszont csökken a fix kamatozású eszközök értéke, és fordítva.
Amerikában az ETFdb szaklap adatai szerint igen kedveltek az inflációkövető kötvények és az ezeket vásároló alapok. Legalább tucatnyi inflációkövető ETF létezik már a piacon, amelyek elsősorban TIPS-eket vásárolnak, tőkéjük összértéke 25 milliárd dollár körül van. Amint az ETFdb cikke írja, az inflációkövető papíroknak is komoly kockázataik vannak, és bőven okozhatnak még fájdalmat a befektetőknek. Azok is kötvények ugyanis, mint más kötvények, és ha az infláció nő, a kamatok növekedésével paradox módon csökkenhet is az árfolyamuk.
A két új ETF-től most azt várják, hogy – mivel nem egyszerűen inflációs papírokkal operálnak, hanem a fix kamatozásúakat is bevonják a játékba -, az ilyen egyéb kötvénypiaci jellegű zajokat legalább részben kiszűrik majd, és alkalmasabbak lesznek az inflációs kockázatok kezelésére, mint a hagyományos eszközök.(Például ha a kamatok emelkednek, és az alap az inflációkövető kötvényein veszít, a fix shortokon nagyon nagy valószínűséggel nyerni fog.)
Léteznek azonban olyan komplex ETF-ek vagy más alapok is, amelyek sokkal szofisztikáltabb módszerket választanak az infláció leküzdésére. Például az említett inflációkövető kötvényeket árupiaci eszközökkel és rövid lejáratú állampapírokkal, vagy másfajta változó kamatozású kötvényekkel kombinálják. Esetleg az árupiaci befektetéseken belül is erősen differenciálnak ritkábban vásárolt eszközökkel, mint faanyag, erdő, termőföld, ivóvíz. (Hasonló szofisztikáltabb alapok az ETFdb korábbi cikke szerint: IQ Real Return ETF /CPI/, WisdomTree Real Return Fund /RRF/, Floating Rate Note Fund /FLOT/.)