A 4cast nevű pénzügyi elemző cég közgazdászai közölték: véleményük szerint "gyakorlatilag eldőlt", hogy az MNB emeli jelenleg 6,00 százalékos alapkamatát. A 4cast elemzői a jövő hétre fél százalékpontos emelést jósolnak. A ház szerint a nagy kérdés most inkább az, hogy a nagy külföldi kötvénybefektetők elkezdik-e jelentősebb mértékben megnyirbálni pozícióikat.
Ezen a héten ugyan már nincs állampapír-aukció, de a jövő heti kínálat értékesítése kemény feladat lesz - vélekedtek a 4cast elemzői a hírügynökség szerint. A magyar kötvénypiac nem elég mély ahhoz, hogy egy nagyobb kínálatot felvegyen, és fennáll annak a kockázata, hogy diszfunkcionálissá válik. A 4cast értékelése szerint a leminősítés után előállt piaci helyzetben Magyarország számára immár nagyon szükséges a megállapodás az IMF-fel.
Timothy Ash, a Royal Bank of Scotland (RBS) bankcsoport londoni globális felzárkózó térségi kutatórészlegének vezetője pénteki értékelésében "érdekes kettősségűnek" nevezte a Moody's és a Standard & Poor's Magyarországgal kapcsolatos lépéseit. Az S&P előző nap februárig adott időt a kormánynak az IMF-megállapodás elérésére, a Moody's azonban a jelek szerint azon a véleményen van, hogy „az IMF-megállapodás körüli hangulatzene egyszerűen nem meggyőző” - fogalmazott az RBS vezető londoni elemzője.
Ash szerint a labda most az MNB térfelén van, a jegybank vagy közvetlenül beavatkozik a devizapiacon, vagy kamatot emel. Az RBS közgazdásza szerint a kamatemelés nyilvánvalóan nem segítené a kormányt a növekedés beindításáért folytatott küzdelmében, és az MNB-t gyűlölnék, ha 0,25-0,50 százalékpontnál nagyobb emelést hajtana végre. Az elemző közölte ugyanakkor: egyelőre nem várja, hogy a kormány belemenjen egy erőteljes feltételrendszerű készenléti IMF-csomag elfogadásába, mivel ez komoly fordulat lenne az eddigi álláspontjához képest.
A JP Morgan bankcsoport londoni felzárkózó piaci elemzői pénteki helyzetértékelésükben közölték: változatlanul arra számítanak, hogy Magyarország 2012 első felében elővigyázatossági jellegű készenléti megállapodásra jut a valutaalappal. A ház szakértői a Moody's leminősítési indoklásából azonban kiemelték azt a megállapítást, amely szerint a kormány kondíciók nélküli biztonsági hálóról kíván tárgyalni az IMF-fel.
A JP Morgan elemzői szerint a másik két hitelminősítő - a Fitch Ratings és a Standard & Poor's - részéről nem tűnik azonnali kockázatnak a leminősítés, de a következő hónapokban e két cég is valószínűleg lépni fog. A cég londoni közgazdászai közölték: a 0,5 százalékos jövő évi magyarországi növekedésről szóló Moody's-előrejelzés pontosan egyezik a JP Morgan prognózisával. (A Moody's az osztályzatrontáshoz fűzött elemzésében az eddigi 2,7, illetve 2,6 százalékról 1,5, illetve 0,5 százalékra módosította a magyar gazdaság idei és jövő évi növekedésére adott előrejelzését.)
A JP Morgan londoni elemzői fél százalékpontos kamatemelést várnak az MNB monetáris tanácsának jövő heti ülésén. A cég eddigi előrejelzésében az szerepelt, hogy az MNB a keddi kamatdöntő értekezleten változatlanul hagyja a 6,00 százalékos alapkamatot. A bankház szerint ebben a környezetben erősödni fog a kamatemelés támogatottsága a monetáris tanácsi tagok körében.
A ház szerint ugyanakkor a négy külső monetáris tanácsi tag ellenállása felveti annak a kockázatát, hogy végül egy kompromisszumos, 0,25 százalékpontos emelésről, vagy kamattartásról születik döntés a jövő héten. Ez utóbbi esetben a JP Morgan elemzői decemberre valószínűsítenek egy nagyobb emelést.
A Moody's-leminősítés hírére eddigi csúcsa közelébe emelkedett a magyar államadósság-törlesztési kockázat biztosítási tranzakcióinak árazása a londoni piacon. Az egyik vezető londoni piaci adatszolgáltató, a CMA DataVision elemzőinek kimutatása szerint a magyar államkötvények nem teljesítővé válásának rizikójára köthető piaci biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) középárfolyama a 603,8 bázispontos előző záróról 628 bázispont környékére emelkedett a pénteki londoni kereskedésben. (Tízmillió euró magyar államadósság biztosítása évente 628 ezer euróba kerül.)
A magyar CDS-árazás 2009 márciusában - a Lehman Brothers amerikai nagybank 2008. őszi bukása után indult globális pénzügyi válság kiteljesedésének idején - érte el legutóbbi csúcsát, 630 bázispontos középárfolyammal.