MTI Fotó: Marjai János |
A piaci körülmények döntik majd el, hogy mikor és milyen devizában denominált kötvénnyel lép piacra Magyarország, a kibocsátás összege pedig attól függ, hogyan alakul majd a forintalapú állampapírok iránti kereslet - mondta a Magyar Időknek Barcza György, az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) vezérigazgatója.
Nem volt még mit elhalasztani
A lap pénteki számában megjelent cikk szerint a vezérigazgató azt mondta, valótlanok azok a sajtóhírek, melyek szerint Magyarország elhalasztotta a jüankibocsátást, hiszen konkrét időpont nem is volt kitűzve a kötvényértékesítésre. Hozzátette, az ÁKK tervez devizában denominált kötvényeket kibocsátani, és a kínai piac is számításba jön. Mint mondta, van érdeklődés a magyar papírok iránt, így ha a következő hetekben, hónapokban adódik egy kedvező alkalom, akkor megtörténhet a kibocsátás.
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter korábban arról beszélt: Magyarország devizakötvény kibocsátását tervezi januárban, vagy februárban. A tervezett kibocsátás denominációját, összegét és lejáratát akkor nem részletezte, így nem tudni, már a jüankötvény kibocsátásról beszélt-e a miniszter. Magyarország egyébként befektetők toborzásával már megbízta a Bank of China pénzintézetet egy jüanban denominált kötvény kibocsátásához. Az első roadshow-kat meg is rendezték, azokat sikeresnek értékelte az ÁKK. |
Mennyi adósságot adunk el a kínaiaknak?
Közép-európai ország még sosem bocsátott ki renminbiben (a kínai nemzeti deviza, melynek egysége a jüan) denominált kötvényeket, de a nagy gazdaságok közül is nagyon kevés élt ezzel a lehetőséggel - mondta Barcza György hozzátéve, ha a renminbi teret nyer, akkor a kötvénypiac is meg fog erősödni, nem kizárt, hogy öt év múlva jelentős versenytársa lehet az amerikai vagy az európai kötvénypiacnak. "Azt kell elérni, hogy addig a magyar eszközöket megismerjék, a befektetők kövessék Magyarországot, és kialakuljon egy potenciális befektetői tábor" - mondta.
Barcza György szerint egyelőre nem érdemes konkrét kibocsátási összegekről beszélni, mint fogalmazott, egymilliárd jüant (mintegy 44 milliárd forintot) szoktak a piacon úgynevezett benchmark összegként, vagy tipikusként említeni, eddig a legmagasabb külföldi renminbiben eszközölt kibocsátást a britek valósították meg, hárommilliárd értékben.
Mekkora a baj Kínában? Hiába próbálta az állam menteni a részvénypiacot, ellentétes hatást ért el: már a kínai kisbefektetők is kiszórják részvényeiket. Nem kevesen vannak, 100 millió embernek van értékpapírszámlája. Szakértők viszont azt is megemlítik: miután a világgazdaság összességében egészséges, Kína helyett más piacok fogják felvenni az eddig oda irányuló exportot. |