Márciusban 25,8 millió euró értékben vásároltak és 472,3 millió euró értékben váltottak vissza a befektetők a Prémium Euró Magyar Államkötvényből (P€MÁK) – írja az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) közleménye. A teljes állomány így március végére 977,7 millió euróra csökkent. (A február végi adatok szerint akkor már 1,4 milliárd euró felett volt az állomány.)
A belföldi intézmények válthattak vissza
Az állományban bekövetkezett 472,3 millió euró összegű csökkenés a Magyar Államkincstárban történt visszaváltások következménye – teszik hozzá. A teljes állományt tekintve a háztartások részaránya 18,5, a belföldi intézményi befektetőké 76,8, a külföldieké pedig 4,7 százalékos volt március végén. Februárban a háztartások részaránya még 11,3 százalék, a belföldi intézményi befektetőké 85,7, a külföldieké pedig három százalékos volt. Következésképpen belföldi intézményi visszaváltások okozhatták elsősorban a nagy mértékű elmozdulást.
Két százalékos veszteséggel lehet visszaadni
Az adósságkezelő fontos szempontnak tekinti az euró kötvény elérhetőségét a kisbefektetők és a lakosság számára. Ennek érdekében a Magyar Államkincstáron kívül kilenc forgalmazó helyen lehet megvásárolni a terméket: a Citibanknál, a Concorde Értékpapírnál, az Erste Befektetési Zrt.-nél, az FHB Banknál, az ING Banknál, a Magyar Takarékszövetkezeti Banknál, az OTP-nél, a Raiffeisennél és a Sopron Banknál.
A visszaváltás mellett döntő személyek egyébként két százalékos veszteséget kényetelenek elszenvedni. A Kincstárná lugyanis névértéken, azaz száz százalékon (pusz felhalmozott kamat) értékesítik ezeket a változó kamatozású papírokat, és 98 százalékon vásárolják vissza. (A jelenleg kapható sorozat kamata évi 4,7 százalék, magasabb, mint sok forintbefektetésé.)
Az egyiknek tetszett, a másiknak nem
Amint korábban a Privátbankárnak alapkezelők elmondták, az eurozóna inflációjához kötött kamatozású, évente fizető kötvényeket elsősorban likviditási alapjaikba vásárolják. Leginkább csak kisebb mennyiségben, a portfólió színesítése céljából, mint a CIB-nél.
A NAPI Online szerint is főleg likviditási alapok a vevők, akik közül azonban nem mindegyiknek tetszik a papír a másodlagos piac hiánya miatt. Az Erste, a Concorde, a Pioneer és az Equilor eszerint vásárolt belőlük, az ING például nem. Piaci pletykákra hivatkozva azt írják, hogy a Mol lehetett a papírok egyik nagy vásárlója.