Peter Garnry, a dán székhelyű globális befektetési bank, a Saxo Bank részvénypiaci stratégája szerint Olaszországról a legtöbb befektető kijelenti, hogy „problémás”, és a spanyolokkal, írekkel, portugálokkal és görögökkel együtt az általában csak a „malacoknak” (PIGS: Portugal, Ireland, Greece, Spain) titulált országok csoportjába sorolja Európa csizmáját. A stratéga szerint azonban az ország 2012. és 2013. évi költségvetésének GDP-arányos egyenlegére rögvest elárulja, hogy az olaszok Németország mögött a második helyen állnak, míg a többi problémás ország az utolsó helyeket foglalja el.
Peter Garnry arra is felhívta a figyelmet, hogy Portugália és Olaszország magasabb kamatot fizet 10 éves futamidejű államkötvényei után, mint a hasonló hiánypályát mutató többi ország. A stratéga úgy véli, hogy az euróövezetről ritkán hallani jó híreket, holott Írország hitelpapírjaival kibocsátóként hamarosan visszatér a kötvénypiacra.
Hozzátette, hogy elismerő hangú kommentár arról se olvasható, hogy az olasz szakértő kormánynak sikerült a politikai ellenzék pártjainak és általában a lakosságnak a széleskörű támogatása mellett reformokat megvalósítani. Az olasz reformok a kedvező visszhang ellenére kifizetődnek, melyet jól mutat a 2012-re előre jelzett költségvetés GDP-arányos egyenlegének módosítása. Mindezek alapján Peter Garnry úgy véli, hogy az olaszok megtalálták a helyes vágányt, míg a spanyolok nem.
A stratéga véleménye szerint mindezen tényezők ellenére Olaszország azért fizet még mindig 6 százalékos kamatot 10 éves államkötvényeire, mert a spanyolokkal, írekkel, portugálokkal és görögökkel együtt még mindig ugyanabba a skatulyába sorolják be, holott a számok alapján ebbe a csoportba Franciaország jobban beleillene.
A Saxo Bank stratégája ugyanakkor megjegyzi, hogy van néhány alapvető gond, amely az olasz kötvények számára feszültséget jelent. Ide tartozik az olasz bankrendszer, amelynek a spanyolokhoz hasonlóan szintén mentőcsomagra lenne szüksége. A másik alapvető probléma, hogy az olasz GDP-arányos államadósság Európában a legmagasabbak között szerepel. A szakértő szerint ugyanakkor az államadósság miatt nem érdemes aggódni, tekintettel arra, hogy az államadósság nagyobbik részét meg szokták újítani, ráadásul csökken a költségvetés hiánya és javul az adósságszolgálat. Továbbá az olasz adósság többnyire hazai befektetőknél van elhelyezve, így stabilabb a helyzet, mint a franciáknál.
Peter Garnry mindezek alapján úgy véli, hogy ha megváltozik Olaszország megítélése, és az olasz bankok körüli feszültség is oldódik, akkor az olasz államkötvények rövid távon jó befektetési lehetőséget kínálnak.