A nemzetközi hitelminősítő, amely negyedévente méri az európai adósságpiac intézményi befektetőinek hangulatát, legújabb vizsgálatában azt mutatta ki, hogy a körkérdésbe bevont - összesen több mint hétezer milliárd dollár befektetői tőkét kezelő - kötvényalapok vezetőinek 48 százaléka szerint a valutauniós válság 2012 egészében is folytatódik, "nagyjából ugyanúgy, ahogy eddig".
Az egyik legnagyobb londoni befektetési bankcsoport, a Barclays Capital rendszeresen méri a globális adósságfinanszírozás szempontjából alapvető fontosságú japán intézményi kötvénybefektetői kör hangulatát. A ház legutóbbi vizsgálata során azt a kérdést is feltette a felmérésbe bevont japán kötvénybefektetőknek, hogy szerintük hogyan végződik az euróövezeti adósságválság. A befektetési cégek igazgatói egyszerre több válaszlehetőséget is megjelölhettek. 66,7 százalék azt jósolta, hogy a valutauniós tagországok végül költségvetési uniót alakítanak és ez megoldja a válságot, emellett 48,5 százalékuk arra is számít, hogy az EKB agresszív szuverén kötvényvásárlásokba kezd és 39,4 százalék bízik abban, hogy az európeriféria országai szerkezeti reformokat hajtanak végre. A Barclays Capital felmérésbe bevont japán intézményi befektetők 15,2 százaléka mindazonáltal attól tart, hogy a válság az euró összeomlásához vezet.
A Fitch felmérése szerint az európai intézményi kötvénybefektetők körében jelentősen enyhültek az euróövezeti bankszektorral kapcsolatos félelmek. A válaszadók 22 százaléka mondta azt, hogy a bankok refinanszírozási kockázata jelenti számára a legnagyobb aggodalomforrást, jóllehet az előző, tavalyi negyedik negyedéves felmérésben még 49 százaléknyian nevezték meg első helyen ezt a kockázatot. A hitelminősítő szerint ez a hirtelen csökkenés összefüggésben van az EKB által decemberben elindított és ebben a hónapban újabb aukcióval folytatódó hosszú távú refinanszírozási művelettel, amelynek keretében az euróövezeti bankok alacsony kamatra vehetnek fel likviditáspótló hiteleket az EKB-tól.
A Fitch felméréséből az is kiderül, hogy az európai kötvénypiaci szereplőknek pontosan a kétharmada szerint jelenleg a fejlett ipari térség államadósai kénytelenek szembenézni a legnagyobb refinanszírozási kihívásokkal. Az intézményi kötvénybefektetők sokkal aggasztóbbnak tartják a fejlett térség szuverén adósságának refinanszírozhatósági kilátásait, mint a felzárkózó piaci országokéit, ez utóbbi országcsoportot ugyanis - a fejlett régiót megjelölő 66 százalékkal szemben - egyetlen válaszadó sem nevezte meg legfőbb refinanszírozási aggodalomforrásaként. A felmérés szerint az európai kötvénybefektetőknek szintén a kétharmada - 67 százaléka - magasnak tartja az euróövezeti kettős mélypontú recesszió kockázatát.
Az újabb valutauniós recessziót nagy londoni elemzőházak is valószínűsítik. Az Economist Intelligence Unit - a világ legnagyobb gazdaságelemző csoportja - februárra szóló havi globális prognózisában azt jósolta, hogy az euróövezet az idei év egészét recesszióban tölti. A ház londoni közgazdászainak becslése szerint a valutauniós GDP-érték 2012-ben átlagosan 1,2 százalékkal csökken, de még ez az előrejelzés is arra a feltételezésre alapul, hogy az euróövezet "a következő 12 hónapban nem bomlik fel". Egy másik nagy londoni gazdasági-pénzügyi elemzőcég, a Capital Economics jelenleg érvényes előrejelzési forgatókönyve alapján ebben az évben Görögország távozik az euróövezetből, és 2013-ban "további kis tagállamok követik". A ház az általa valószínűsített, ebből eredő gazdasági-pénzügyi felfordulás miatt két évig tartó - 2012-ben 1 százalékos, 2013-ban már 2,5 százalékos - euróövezeti GDP-visszaeséssel számol.