Folyamatosan nő az érdeklődés a lakossági állampapírok iránt, amelyeknek számtalan előnye van más befektetési formákkal szemben – mondta a Pénzügyminisztérium (PM) makrogazdasági és nemzetközi ügyekért felelős államtitkára a Kossuth rádió Jó Reggelt, Magyarország! című műsorában csütörtökön.
Tóth Tibor kiemelte, hogy a lakossági állampapír-állomány összege mára elérte a 11 800 milliárd forintot.
Az államtitkár jelezte: a lakossági állampapírok után jövőre kifizetendő 3000 milliárd forint rekordnak számít, az összeg elsősorban azért ilyen magas, mert most járnak le azok az inflációhoz kötött prémium állampapírok, amelyek „lekövették” a tavalyi inflációt.
A magyar állampolgárok több mint 8000 milliárd forintot tartanak látra szóló betétekben a bankoknál, bár a látra szóló betét a legrosszabb befektetés, mert nem fizet kamatot, vagy csak minimálisat. Az állampapírok ugyanakkor kimagaslóan jó kamatot adnak, emellett ez az állam által garantált befektetési forma, és más befektetésekkel ellentétben mentes a kamatadó és a szociális hozzájárulási adó alól – hívta fel a figyelmet.
Az állampapírok nagyon sok értékesítési ponton megvásárolhatók. Tavaly december óta már online is lehet számlát nyitni a Magyar Államkincstárnál, és ha az ügyfél a kincstárnál végzi a tranzakciókat, akkor azok teljesen költségmentesek – ismertette.
Tóth Tibor hangsúlyozta: az állampapírok az előnyeik miatt nagyon jó lehetőséget jelentenek a lakosságnak. A termékek széles választéka miatt mindenki eldöntheti, hogy rövid, közép vagy hosszú távú állampapírt vesz, fix kamatot szeretne, illetve inflációhoz kötöttet vagy lépcsősen emelkedőt.
Az állam számára szintén jó lehetőség a magyar állampapír, mert így meg tudja osztani a befektetői portfólióját, másrészt a magyar lakosságnak fizeti ki a kamatokat a külföldi finanszírozók helyett – mutatott rá.
A tapasztalatok szerint a kifutó állampapírokat vagy a kamatfizetés során keletkező forrásokat a lakosság legalább 80 százalékban visszaforgatja állampapírba – mondta az államtitkár. Hozzátette: a magyar gazdaság számára az is előnyös, ha nem a teljes összeget forgatják vissza, hanem egy részét fogyasztásra költik.
Tóth Tibor kiemelte: jó esély van arra, hogy a Magyar Államkincstár ügyfeleinek száma még decemberben eléri az 1 milliót.
(MTI)