Elsőként György István, a Miniszterelnökség területi közigazgatásért felelős államtitkára, az oltási munkacsoport vezetője beszélt arról, hogy két csoport oltását már lezárták, az egészségügyi dolgozók 93 százaléka felvette a vakcinát.
Az idősotthonokban, szociális intézményekben 1805 helyen dolgoztak az oltócsoportok, összesen 64 helyszínen viszont aktív koronavírus-fertőzött miatt el kellett halasztani az oltást – mintegy 82 ezer dolgozó és gondozott lett beoltva eddig.
Indul a regisztrált legidősebbek oltása is, a háziorvosoknak a praxisaikból 6 szállítható személyt kell kiválasztaniuk, ők a területileg illetékes oltóponton kaphatják majd meg a Pfizer-BioNTech vakcináját. Optimális esetben csütörtök és vasárnap között 30 ezer ember kaphatja meg a vakcinát.
György István arra kérte az időseket, hogy ne aggódjanak, mivel mindenkire sor fog kerülni, a vakcinák rendelkezésre állásától függően lesz elérhető az oltás.
Hogyan alakultak a rendőrségi számok?
Gál Kristóf, az ORFK szóvivője elsorolta a rendőri intézkedések adatait az elmúlt 24 órából:
- a közterületi maszkviselés hiánya miatt 198,
- a tömegközlekedésen a maszkviselés hiánya miatt 4,
- míg a boltokban és más intézményekben a maszkviselés hiánya miatt 11 esetben intézkedtek a rendőrök.
A kijárási korlátozások megsértése miatt 383 személy ellen kellett fellépni.
Az elmúlt napon 2873 új házi karantént rendeltek el, így összesen 18 030-an vannak jelenleg ilyen korlátozás alatt. A rendőrség 7645 karanténellenőrzést végzett, az alkalmazáson keresztül 1918-en kommunikálnak a hatósággal.
Müller: továbbra is kedvező adatok jönnek
Az országos tisztifőorvos szokás szerint elismételte a reggel óta már ismert napi adatokat:
az elmúlt 24 órában 578 újabb magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést, ezzel 369 288 főre nőtt a hazánkban beazonosított fertőzöttek száma. Elhunyt 78 többségében idős, krónikus beteg, így az elhunytak száma 12 656 főre emelkedett. A gyógyultak száma jelenleg 268 803 fő, az aktív fertőzöttek száma 87 829 főre csökkent.
A két legfiatalabb elhunyt 38 éves volt, ők mindketten súlyos alapbetegséggel küzdöttek – közölte Müller Cecília.
Utalt rá: az országos átlag hetek után ismételten emelkedik, ezért fontosnak tartják, hogy a kockázati csoportokba tartozók oltottsági szintjét növeljék annak érdekében, hogy a helyzet esetleges újabb romlása esetén már védettek legyenek.
Az országos tisztifőorvos végül megerősítette a Szijjártó Péter külügyminiszter által korábban már bejelentetteket, miszerint átlépte a határt az első 40 000 ampulla Szputnyik V vakcina.
Kérdések
Az újságírói kérdések nyomán egyebek mellett kiderült, hogy az oltásra jelentkezők kórtörténetét megvizsgálják a vakcina beadása előtt – legyen szó a krónikus betegségekről, vagy akár a felírt gyógyszerekről.
Azzal kapcsolatban, hogy az idősotthonokban élők bezártsága mikor enyhülhet, Müller Cecília elmondta: ehhez arra van szükség, hogy a védőoltások beadásának előrehaladtával nagyobb számú populáció védetté váljon, ekkor hozhatják meg a feloldási intézkedéseket. Szóba került az idősotthoni felvételi tilalom is, ezzel kapcsolatban az országos tisztifőorvos hangsúlyozta, hogy ilyen korlátozás csak tavasszal volt érvényben – jelenleg a felvételhez 72 óránál nem régebbi negatív eredményű PCR-tesztre van szükség.