Évente három-négyezer embert kell kimenteniük a vízimentőknek Magyarországon - mondta Tar Mihály, a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata szóvivője az M1-en.
Csak szombaton a Balatonból 18, a Velencei-tóból 5 embert mentettek ki.
A balatoni strandolók gumimatraccal, csónakokkal és SUP deszkával sodródtak el az erős, viharos szél miatti hullámzásban, több vitorlás pedig műszaki hiba miatt nem tudott volna a vízirendőrök segítsége nélkül biztonságosan partra jutni. A mentések idején többnyire II. fokú viharjelzés volt érvényben.
Tar Mihály azt is elmondta, hogy vélhetően megtalálták annak a férfinak a holttestét, aki pénteken egy vitorlásról ugrott a Balatonba, majd elmerült.
Mit (nem) szabad, ha viharjelzés van?
Elsőfokú viharjelzés esetén a viharjelző percenként 45-öt villan, ebben az esetben úszni, illetve csónakkal és más vízi sporteszközzel vízben tartózkodni csak a parttól számított 500 méteren belül szabad.
Másodfokú viharjelzés esetén a viharjelző berendezés percenként 90-szer villan fel, ilyenkor fürödni tilos, valamint szintén nem szabad csónakkal és más vízi sporteszközzel közlekedni (a vitorláshajók kivételével).