Valaha elképzelni sem tudtuk volna, hogy egyszer a Beatles történetéről múzeum nyílik – köztük Magyarországon is, Egerben –, hogy turistáknak szerveznek programokat azokon a helyszíneken, ahol jártak, vagy hogy a négy fiúról – bácsiról? – filmeket forgatnak. Akik nem élték át azt a korszakot, azoknak fogalmuk sincs arról a népszerűségről, amely a mai napig példátlan a könnyűzene történetében. Mert a Beatles nem csupán zenekar volt a hatvanas-hetvenes években – különösen a szocialista tábor fiataljai számára –, hanem világnézet.
Megszállott tizenévesek hallgatták éjjel a Radio Luxemburgot, nagy nehezen megszerezték a külföldön élő nagynénitől a londoni és amerikai szakújságokat, számon tartották, hogy melyik tagnak mikor van a születésnapja. Kíváncsiak voltak rá, hogy például a Ticket to Ride azon a héten előrelépett-e a slágerlistán, vagy lemaradt két hellyel. Összehasonlították a lapok top 10-es listáit: mást sorolt előre a mérvadó New Musical Express, mást a Melody Maker vagy a Rolling Stone – nem is beszélve a vasárnap éjfélkor, szorosan a paplan alatt meghallgatható Radio Luxemburg helyezéseiről. Akkor még csak a lemezeladások számítottak, hiszen nem volt internet, YouTube vagy közösségi média. Ekecs Géza, azaz Cseke László, vagy Komjáthy György mindig csak az események után tudott beszámolni.
Arról keveset hallottunk akkor, mennyire fontos volt, hogy első brit bandaként az Egyesült Államokban is népszerűek legyenek, elvégre egy óriási piacról van szó.
Dokumentumfilm Amerika meghódításáról
Első nagy turnéjukról szól a Disney+-on megjelent dokumentumfilm, a Beatles '64. Nem ez az első film, amely a zenekar felfutásával, a zenei ízlésre gyakorolt hatásával, illetve az egyes tagok magánéleti problémáival foglalkozik. Nem kisebb név támogatta a szóban forgó alkotást produceri minőségben, mint Martin Scorsese. A film elsősorban az 1964-es amerikai turnéra koncentrál. Itt már a reptéren hisztérikus hangulat tört ki, többen elájultak, a biztonsági emberek sem voltak felkészülve ekkora őrületre, ami még Elvis Presley csúcskorszakát is felül múlta.
Mi minden befolyásolhatja egy 14 napos turné sikerét? Az egyik elemzés szerint az aktuális politikai helyzet is. John F. Kennedy 1963. november 22-én történt merénylete után három hónappal később érkeztek meg a zenészek New Yorkba. Kellett némi felüdülés, örömforrás a nagy nemzeti gyász után.
A zenekart őrjöngő tömeg és plakátok várták a New York-i John F. Kennedy repülőtéren. John Lennon itt sem tagadta meg önmagát.
Ahogy nyilatkozta, ha tudnák, mi a titkuk, már egy másik csapatot menedzselnének.
Ennél sokkal legendásabb az a bon mot-ja, amikor még az Egyesült Királyságban arra kérte a nézőket, hogy tapsoljanak, ha tetszenek nekik a dalaik, a milliomosok elég, ha megcsörgetik gyémánt ékszereiket…
Akkor Amerikában az Ed Sullivan Show volt a legnépszerűbb beszélgetős műsor, 73 millió nézővel. A dokumentumfilmben soha nem látott felvételek is szerepelnek. Sőt, restaurálták az első fellépésükről készült felvételek hangzását és képi világát.
Vajon kasszasiker lesz-e a Mendes-produkció?
A négy nagy, vagyis a Fab Four annak idején saját filmjeikben is szerepeltek, köztük az 1964-es A Hard Day's Night-ban, az 1965-ös Help!-ben, az 1967-es Magical Mystery Tour-ban és az 1968-as Yellow Submarine-ben.
Jelenleg négy film készül, amelyek a zenekart és az adott kort a négy sztár különböző aspektusából mutatják be. A Sony Pictures Entertainment finanszírozza és terjeszti mindegyik produkciót, amelyek várhatóan 2027-ben kerülnek a mozikba. Az Oscar-díjas Sam Mendes filmes projektjének elkészítéséhez a világ leghíresebb zenekarának még élő tagjai, valamint az elhunyt tagok családtagjai is hozzájárultak. Lapértesülések szerint Harris Dickinson játssza majd John Lennont, míg Paul McCartney szerepét Paul Mescal alakítja. Ringo Starr és George Harrison megformálói pedig Barry Keoghan és Charlie Row lesznek. Egyelőre arról nem sokat tudni, hogy ki alakítja majd Brian Epsteint, az együttes ravasz menedzserét, aki kulcsszerepet játszott a Beatles sikerében.
Mint tudjuk, a Beatles örök. Amint azt a BBC felidézi, több mint 50 évvel az együttes felbomlása után, jelent meg az együttes felújított dalkezdeménye, amely azonnal a brit listák élére ugrott.
Azt már a fiatalabb korosztály is tudja, hogy Liverpool neve örökre összefonódott a Beatles-szel. Hitte volna valaki hatvan éve, hogy valaha egy beatzenész nevét fogja viselni egy légikikötő? Azét, akit 1980-ban öltek meg New Yorkban, és akinek nekrológja már benne volt a másnapi magyar lapokban is.
Szerte a világon számos Beatles gyűjtemény található, köztük a liverpooli Royal Albert Dockban található a legnagyobb. A látogató 12 nyelven hallgathatja meg a multimédiás audioguide-ot, miközben elámul a történelmi zenei emlékek lenyűgöző gyűjteményétől.
Beindult a turisztikai biznisz is
A magyar Beatles-rajongók bizonyára nem értették, mi köze van az egyik legnépszerűbb daluknak az eperföldekhez. John Lennont szülei válása után Mimi nevű nagynénje nevelte, akinek háza a nevezetes, egykor epermezős terület közelében állt. A mai Strawberry Field 2019 szeptemberében nyitotta meg kapuit a nagyközönség előtt, és ma interaktív látogatói központként működik, kávézóval, üzletekkel és parkkal.
A szállodaipar sem marad ki a Beatles-rajongásból. Ma bárki megszállhat abban a montreali szobában, ahol 1969-ben John Lennon és Yoko Ono többnapos ágyban töltésével demonstrált a világbékéért. Az ágy mögötti falra a híres dal egy-egy sorát firkálták fel a nyolcnapos happening során. Emellett az Airbnb-n is foglalható szoba a legendás Abbey Road Stúdióban, ahol a Beatles legtöbb számát felvették.
A Beatles, különösen John Lennon nevéhez számos magyar nyelven is megjelent könyv fűződik. Több kötetet maga Lennon írt, de sokan írtak róla is. Bár ezek már antikváriumokban is ritkán fellelhetők, könyvtárakban talán még akad belőlük néhány példány az érdeklődők számára.