4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A katalán klub összekapcsolja a sportot a tudománnyal, és futurisztikus fejlesztésekkel készül a jövőre. A Financial Times nemrég beleshetett a kulisszák mögé, és beszélhetett a főszereplőkkel. A riport harmadik, utolsó részéből kiderül, hogy miként globalizálódik a Barca, hogyan lesznek a nézőkből fogyasztók, és miért jönnek tömegesen a turisták.
A megújuló Camp Nou látványterve. Forrás: FC Barcelona

(Első rész: A futball forradalma. Második rész: Transzferek, sérülések és csodaitalok)

A STADION

Bár a klub képviselői soha sem mondanának ilyesmit, néha mégis úgy tűnik, hogy a Barca egy katalán, nacionalista klubból globális szórakoztatóipari vállalattá válik. A megújuló óriásstadion nagy részében például turisták ülhetnek majd, bevásárlószatyorral a kezükben.

Espai Barca

A szerényen a világ legjobb sportkomplexumaként emlegetett Espai Barca (Barca Övezet) 630 millió euróba (197 milliárd forintba) kerül, és 2023-ra készül el. A létesítmény egy hatalmas pláza lesz, szívében  Európa legnagyobb futballstadionjával, a felújított és 105 ezer férőhelyesre bővített Camp Nouval. Gyakorlatilag egy nyitott kampusz jön létre, stadionnal, Barca-irodákkal, éttermekkel, múzeummal és egy óriási, modernizált Barca-bolttal.

A klubvezetés reményei szerint a csúcsmodern sportkomplexum nagy hatással lesz a sportvilágra. A stadion már ma is 5G-s hálózattal rendelkezik, az Espai Barca pedig valószínűleg a virtuális valóság felé is nyit majd.

A Barca-bolt, amely az egy négyzetméterre jutó árbevételt tekintve már most megelőzi a világ összes Nike boltját, egy Apple Store-szerű üzletté alakul át, és elsősorban nem termékeket, hanem élményeket kínál majd. A Barca-múzeum, amely a klubvezetők szerint Spanyolország harmadik leglátogatottabb múzeuma a Prado és a Reina Sofia után, pedig „alibiként” szolgálhat majd a stadiontúrához. A fejlesztések célja, hogy a látogatók minél tovább maradjanak a helyszínen.

Globalizált közönség

Az elmúlt napokban Simon Kuper brit szakíró angol nyelvű riportjának rövidített változatát közöltük három részben. A cikk eredetileg a Financial Timesban jelent meg.

Mindez persze összefügg azzal, hogy a Barca közönsége "globalizálódott". Bő tíz évvel ezelőtt szinte csak a helyiek jártak a Camp Nouba, a klubtagok („socios”) pedig barátoknak, szomszédoknak adták át a helyüket, ha épp nem tudtak kijönni egy meccsre. Ma már azonban a Barca honlapján árulják a jegyeiket, amiket többnyire turisták vesznek meg.  A meccseket átlagban 78 ezren nézik a helyszínen, ezen belül a külföldiek száma elérheti a 30 ezret.

Sok turista élete meccsére érkezik, és szeretné kiélvezni annak minden pillanatát. Eddig kevés olyan hely volt a stadionon belül, ahol elkölthette a pénzét, és inkább a környező tapasbárokban múlatta az időt. Az Espai Barcában viszont naphosszat időzhetnek majd, ráadásul nem csak meccsnapokon. A klub szenzorokkal fogja követni a mozgásukat, hogy felmérje az igényeiket, és ezek alapján fejleszti tovább a komplexumot. A know-how-t pedig eladhatja ingatlanfejlesztőknek szerte a világban.

Életük meccse: La Liga mérkőzés a Camp Nouban. Forrás: The National

TÁRSADALMI HATÁS

Egy 13 éves, vékony kisfiú ül mosolyogva kórházi ágyán. Polnak hívják. Arról álmodik, hogy egyszer eljut a Camp Nouba. Bár ez az álma nem válhat valóra, virtuálisan mégis ott lehet a stadionban: az ágyáról irányít egy robotot, amely végigkalauzolja a szentélyben. Egyszer csak feltűnik a képernyőn Eric Abidal, a klub korábbi játékosa és jelenlegi sportigazgatója, aki már túlélt egy májrákot. A pályán áll, és megszólítja Polt. A videó végén pedig besétál a kórházi szobába, és átöleli a kisfiút. Édesanyja az ágy szélén ül, és dermedten figyel. A felvétel után néhány héttel Pol meghalt.

A robot – aki a kisfiú után a Robot Pol nevet kapta – azokat a beteg gyermekeket és más Barca-szurkolók millióit szolgálja, akik soha nem juthatnak el a Camp Nouba. Egyben szimbolizálja a társadalmi felelősségvállalást, ami része a Barca missziójának. Van egy jótékonysági alapítványuk is (FC Barcelona Foundation), és remélik, hogy kutatásaik eredményei a közjót is szolgálják, nem csak Messiéket. Persze ha a projektek beindulnak, a klubnak is jut majd némi jogdíj.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Kultúra Önnek mennyit ér a kultúra? És fizetne is érte?
Privátbankár.hu | 2024. április 12. 08:55
Egyre több kulturális szolgáltató dönt úgy, hogy közösségi finanszírozás keretében próbálja megvalósítani egy-egy projektjét. Laptársunk, az Mfor azt nézte meg három példán keresztül, hogy ez a gyakorlat milyen formákban működik itthon. 
Kultúra Miben tér el egy kísérleti jelleggel létrehozott oktatási intézmény az államiaktól?
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 06:51
Interjú Halácsy Péterrel, a Budapest School egyik alapítójával.
Kultúra Hihetetlen áron kelt el egy festmény a Sotheby’s árverésén
Kenessei András | 2024. március 10. 14:38
A világ két legnagyobb árverőháza közül a Sotheby’s (a másik a Christie’s) március 6-án tartotta az évad elejének egyik legfontosabb árverését, mint hangsúlyos évnyitót.
Kultúra Párhuzamok a Kádár-kori második nyilvánosság és a mai független média között - Klasszis podcast Haraszti Miklóssal és Danyi Gáborral
Szarvas György | 2024. január 20. 18:07
A napokban jelent meg Danyi Gábor Az írógép és az utazótáska című monográfiája a magyarországi szamizdat irodalom történetéről. Bár az 1980-as években, és annak főleg a második felében már gyakorlatilag nagyüzemi módszerekkel, gyakran állami nyomdákban, feketén folyt a hazai illegális  könyvek és folyóiratok nyomtatása, a szamizdatok kiadása és annak gyökerei az 1950-es évekre nyúlnak vissza. Ennek szerteágazó történetét, illetve a nagyon is sokszínű résztvevői kört idézi meg Danyi Gábor most megjelent munkájában. A Klasszis podcast adásában vele és a szamizdat Beszélő korabeli szerkesztőjével, Haraszti Miklóssal közösen azt kutattuk, miféle hasonlóságot lehet felfedezni a kádári és a mai Magyarország nyilvánosságában.
Kultúra A nap képe: újabb elképesztő tiltás a magyar könyvesboltokban
Kormos Olga | 2024. január 17. 10:03
Az Alexandra egyik könyvesboltjában olyan tájékoztató táblát tettek ki, amely már a fóliázáson is túlmutat. 
Kultúra Matrózpulcsi 500 dollárért - itt az új, nemzeti orosz divat
Elek Lenke | 2024. január 1. 18:15
Nem járja, hogy az oroszok a hanyatló Nyugat termékeiben parádézzanak. Ezen változtatna többek közt a Nina Donis divatház is - a cári és a nyugati kulturális panelek kevergetésével.
Kultúra Willy Wonka – a nagy csokiüzlet és filmbiznisz
Elek Lenke | 2023. december 17. 18:41
Mese és csokoládé – gyerekeknek biztos recept, de már évtizedek óta tudjuk, hogy nemcsak nekik. Mintha a XXI. században menekülnének a valóság elől a felnőttek, lásd a Harry Potter őrületet, meg a különféle fantasy-k és animációk sikerét.
Kultúra A legnagyobb karácsonyi sikerre Gyurcsány Ferenc is táncolt
Elek Lenke | 2023. december 16. 18:23
Mi a töretlen siker titka, és hányféle módon hoz pénzt máig is a karácsonyi romkomok koronázatlan királya?
Kultúra A botránymúzeum: miért áll a bál a világ egyik leghíresebb intézménye körül?
Kollár Dóra | 2023. december 10. 15:08
A British Museum jelentősége nem kérdéses, ám az intézmény így is problematikus több szempontból is.  
Kultúra A kölni nemcsak szagos víz, hanem színes árverés is
Kenessei András | 2023. november 19. 18:31
A november elején, Kölnben tartott árverésen Közép- és Kelet-Európa számos országából érkezett művek vártak a licitálókra. Megnéztük, hogyan szerepeltek a magyar művészek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG