4p
Egy izgalmas operaházban viszi színpadra Christof Loy a Macbethet - egy olyan helyen, ami már egy terrortámadást is átvészelt. A Sagrada Familia közelében álló épület kiváló helyszíne lesz a vérbő műnek. A barcelonai előadás nézői biztosak lehetnek abban, hogy a komor előadást érteni fogják: ha szeretnének, kis monitorokon még magyarázatot is kapnak a történésekről.
GTG / Monika Rittershaus

Verdi maga legkedvesebb operáját, a Macbeth-et 1847. március 14-én mutatta be a Teatro della Pergolában - abban az operaházban, amely 1656-ban nyitotta meg kapuit, tehát a Macbeth premierje idején is patinás intézménynek számított.

A darab Shakespeare azonos című műve alapján készült, a szöveget Francesco Maria Piave és Andrea Maffei írták. A nagy művek születése körül gyakran van valami drámai körülmény, a Macbeth-hez viszont kivételesen nem társul semmi ilyesmi - a siker azonnali és elsöprő volt.

Véren és bűnökön át visz út csak a trónhoz, de annak jaj, ki gyáva, visszariad az úttól, s remeg a lába!

A történet szerint Macbeth felesége unszolására meggyilkolja a királyt, s önmaga foglalja el a trónt. Azonban a gyermekeik elvesztésébe, a korábbi háborúk traumáiba és a jó király meggyilkolásának terhébe lassan mindketten beleőrülnek, majd igazi shakespeare-i halált szenvednek. Aki nem olvasta, tegye meg, mert nagyon izgalmas. Akinek nincs ideje olvasni, az legalább nézze meg azt a filmet, amit Justin Kurzel rendezett Michael Fassbender és Marion Cotillard főszereplésével.

Hogy Macbeth vagy Lady Macbeth a főhős, az az olvasótól illetve a rendezőtől függ - az azonban biztos, hogy Verdi olyan erős áriákat írt Lady Macbeth karakteréhez, hogy nehéz nem az ő tragédiáját középpontba állítani.

Jöjj hát, hadd öntsem a szívedbe erőm és bátorságom!

Íme Lady Macbeth leghíresebb áriája, a Nel di della vittoria io le incontrai, a levél-jelenet. Az éjszaka közepén levél érkezik Macbeth-től, melyben vall a jóslatról és a tervéről szerelmének. Az ária a valaha élt legjobb operaénekesnő, Anna Netrebko előadásában, a Metből szól.

Egy érdekesség: van itt egy, a darabba egyébként nem illő főhajtás Netrebko részéről. A levelet a színpadon Netrebko nem olvassa végig, hanem egy idő után fejből mondja a szövegét. Maria Callas játszotta hajdan úgy Lady Macbethet hogy bele sem nézett a szövegbe: az volt a gondolata, hogy Lady Macbethet annyira feltüzelte a levél tartalma, hogy már vagy ezerszer olvasta az éjjel folyamán és már fejből tudja. Ebben a verzióban viszont látjuk, hogy Lady Macbeth megkapja a levelet, először olvassa azt, nem kellene fejből tudnia. Vagy egy banális rendezői hiba ez, mely szokatlan volna a Mettől, vagy inkább Netrebko elődje előtt tiszteleg.

(Kiegészítő információ: a leghíresebb Macbeth-áriát a legjobb operaénekesnő áttetsző hálóingben adja elő.)

Az előadást most Európa egyik legizgalmasabb operaházában, a Gran Teatre del Liceu-ban, Barcelonában tekinthetjük meg október 7. és 23. között Christof Loy német rendező kreációjában.

Ti árnyak a mélyben, ti sápadt arcú rémek, ti adtok véres bűnre erőt a földi lénynek

A katalán operaház 1847 áprilisában nyitotta meg kapuit, azóta eléggé mostohán bánik vele a sors. Többször leégett, legutóbb 1994-ben, volt katonai kórház illetve bombaraktár és fegyvertár, 1893-ban pedig terroristák két bombát helyeztek el az évadnyitó előadás alatt a nézőtéren, melyből egyet sikerült is felrobbantaniuk, számtalan ember halálát okozva.

Mára az egyik legmodernebb operaház, a repülőgépekhez hasonlóan monitorok vannak minden ülés hátán, így mindenki kiválaszthatja, milyen felirattal akarja nézni a darabot, illetve kérhet az előadáshoz jegyzeteket, magyarázatot is.

A Macbethet ha lehet, még komorabbá tette Loy, aki az operára mint képzőművészeti eszközre tekint- Ez látszik az előadáson is: a színek, fények, díszletek tökéletes komor összhangot képeznek.

Bár a Gran Teatre nem mindig tud feltétlenül világhírű sztárokat felsorakoztatni, azt azért tudni kell, hogy a szereposztás egészen kiváló, a hangokra nem lehet kifogása senkinek.

Jegyek 15-től 300 euróig kaphatóak. Az előadás honlapja >>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Kultúra A háborús propaganda alapelvei – mit ismerjünk fel?
Bózsó Péter | 2025. július 5. 16:59
Anne Morelli belga történész A háborús propaganda alapelvei (Principes élémentaires de propagande de guerre) című, 2001-ben megjelent monográfiájában nem kevesebbre vállalkozik, mint hogy tíz pontban rendszerezze a modern háborús propaganda működésének szabályait.
Kultúra Másolni szabad, de a méretet tilos ugyanakkorára venni
Kenessei András | 2025. június 21. 14:27
Az utóbbi hetekben-hónapokban többször is ellátogattunk távoli országok érdekes árveréseire, ahol aukciós világcégek adtak többnyire jó példát arról, hogy miképp is kell bánni egy művészeti értékkel. Most azonban nem megyünk más kontinensekre, csak ide, a szomszédba. Mert érdekesség itt is van.
Kultúra Amikor egy félig érett banán többet ér, mint egy luxuslakás
László Éva Lilla | 2025. június 14. 14:09
Ki fizet egy gyereknagyságú műanyag figuráért 52 millió forintnak megfelelő összeget? Vagy egy hajtincsért közel 5,5 millió forintot? A kérdés prózai, természetesen vannak, akik kimondottan ezekre vágynak és meg is engedhetik maguknak. 
Kultúra Érdekes fejlemény: megfestették a születési és pénzarisztokráciát
Kenessei András | 2025. június 7. 18:22
A Sotheby’s New Yorkban rendezett árverést festményekből és kisplasztikákból, Mesterművek 1300-1900 címmel és ezen az aukción 138 tételt vitt kalapács alá, köztük négy (pontosabban 3+1) magyar művész egy-egy alkotását. Nézzük meg közelebbről, milyen üzleti sikert értek el nem is akármilyen magyar festők művei egy távoli ország jelentős városában.
Kultúra Időutazás – ahol Puskás Öcsi ma is labdába rúghat
Kenessei András | 2025. május 17. 10:44
Ha május, akkor indulnak a fagyosszentek és a tavaszi aukciók, ez a menetrendje az árverési naptárnak itthon már évtizedek óta. Összesen több mint kétezer tétel a felhozatal, amely kilenc árverési napon kerül kalapács alá. Összegyűjtöttük a legfontosabbakat és a legérdekesebbeket.
Kultúra Egy vázáért 148 ezret is adtak – kalapács alá kerültek az üvegkincsek
Kenessei András | 2025. május 10. 17:06
Egyedülálló díszüveg-gyűjtemény került kalapács alá az antikvarium.hu online árverésén – a szecesszió és az art deco jegyében.
Kultúra Gazdaggá tenné Jennifer Lopez Kazahsztánt?
Privátbankár.hu | 2025. április 14. 06:27
Asztanában lép fel a sztár, a helyi vezetés szerint jókora hasznot hozhat az esemény.
Kultúra Megtalált képek – mesterművek a magyar festészetben
Kenessei András | 2025. március 3. 14:29
Egy elveszettnek hitt festészeti korszak tárul fel a Megtalált képek kiállításon. Molnos Péter kutatásai új fényt vetnek a 20. századi magyar művészetre.
Kultúra Meglepően népszerű a háborús szabotázskézikönyv
Bózsó Péter | 2025. február 15. 09:47
Amerikában a jelenleg legnépszerűbb ingyenesen letölthető könyv a Szabotázsok praktikus kézikönyve, amelyet 1944-ben írt a CIA elődje. Ez a siker nem lepi meg a hírszerzéstörténészeket, hiszen Donald Trump és Elon Musk első intézkedései ellen egyfajta ellenállás kezd formálódni.
Kultúra A legjobb befektetések nyomában
László Éva Lilla | 2025. február 6. 15:03
Elstartolt az idei Art and Antique Budapest kiállítás, amire több mint negyven klasszikus és kortárs galéria válogatta össze műalkotásainak legjavát. A rendezvény főszervezője, Tausz Ádám a megnyitó előtt a helyszínen néhány műhelytitkot is elárult.   
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG