![]() |
Fotó: English National Opera / Richard Hubert Smith |
Magyarországon viszonylag erős érzelmeket vált ki a musical műfaja: a színházba járó közönség vagy megveti vagy imádja, és mást nem is hajlandó nézni. Holott tulajdonképpen Magyarországon sokan nem tudják, mi is az a musical - valahogy a tradíciója nem alakult ki. Természetesen mindkét fővárosi musicalszínház állít színpadra kiváló saját, új és nemzetközi produkciókat, azonban korántsem teljesedik ki a musical műfaja hazánkban.
Ennek több oka is lehet: az átkosból ránk maradt az a hagyomány, hogy nincs valódi rálátás a nemzetközi szcénára, de persze az sem elhanyagolható szempont, hogy a musical a legdrágább műfaj. A musicalszínész mindemellett egy borzasztó komplex tudást igénylő egyed, olyan akinek a prózát, az éneket és a táncot is mesterien kell űznie, és mindezt egy előadáson belül egyszerre használnia - ezt megfelelő színvonalon nem oktatják hazánkban.
Lényegében véve kimaradunk a musicalekből és azok fejlődéséből: kimaradunk Stephen Sondheim remekműveiből – aki az amerikai musical megújítója, egyben a tradíciók lefektetője, kimaradunk a Broadway olyan sikereiből, mint a Book of Mormon, az Oroszlánkirály vagy a Finding Neverland.
Ha valaki New Yorkban vagy Londonban jár, nyugodtan nézzen meg új, számára ismeretlen című musicaleket, nem fog csalódni - ugyanakkor feltehetőleg egészen új musicalélménnyel fog gazdagodni.
Ahhoz képest, hogy eddig az újhullámos, párbeszédes musical műfaját méltattuk, most mégis egy klasszikus, már-már opera irányába elhajló művet ajánlunk a figyelmükbe.
A Colosseum nem is Rómában van
Április elsején mutatja be az English National Opera (köznapi nevén a Colosseum) Andrew Lloyd Webber Sunset Boulevard című művét, melyben a főszerepet Glenn Close játssza.
A Colosseum egészen másfajta játszóhely, mint a Royal Operahouse. Sokkal kevesebb pénzből gazdálkodnak (persze nem kevés pénzre kell gondolni, így is sokkal többet költenek a produkciókra, mint bármelyik magyar színház), kevésbé a sztár-hangokat fizetik meg, sokkal inkább rendezői színházként érvényesülnek. Formabontó, progresszív előadásaikat elsősorban a fiatal közönség élvezi, és számtalan komoly művész kezdte a pályafutását a Colosseumban karmesterektől kezdve rendezőkön át operaénekesekig. (Bár nem ez a cikk témája, aki teheti, nézze meg február 19. és március 19. között A varázsfuvolát, nem fog csalódni!)
"With one look (...) I can play any role"
A Sunset Boulevard musical az azonos című, 11 Oscar díjra jelölt Billy Wilder-filmen alapszik. A történet szerint magányosan bezárkózva, egy álomvilágban él hollywoodi villájában Norma Desmond hajdani némafilmsztár. A közönség már rég elfeledte, a hangosfilmek kiszorították őt. Komornyikja ír hamis rajongói leveleket a művésznőnek, aki elhiszi, vagy el akarja hinni a játékot. Egy nap egy fiatal forgatókönyvíró toppan a házba, segítséget kér, mert autója lerobbant. Norma kap az alkalmon, hogy egy forgatókönyvíró érkezett hozzá, és elkezdenek együtt dolgozni a nő nagy comebackjén. És aztán jönnek a bonyodalmak, a szerelmi szálak - mígnem Norma megöli a férfit. Mikor másnap a rendőrök el akarják vinni, csak akkor hajlandó utcára lépni, mikor már megérkeztek a híradós stábok – azt képzeli, az egész csak egy szerep.
Íme egy részlet (tessék figyelni a kezeit… na az nem tanulható)
Glenn Close közel a 70-hez debütál
Andrew Lloyd Webber az egyik leghíresebb musical-szerző. Nagyon klasszikus módon dolgozik, korántsem feszegeti úgy a határokat, mind Sondheim, mégis feddhetetlen - ugyanis, ahogy mondani szokták, mindig egyel több hangot ír. Ergo nem lesz unalmas akkor sem, ha nagyon dallamos.
Glenn Close már játszotta korábban Norma Desmondot, ugyanakkor ezzel a darabbal debütál most a West Enden.-Saját bevallása szerint utoljára élete első filmforgatása előtt izgult ennyire... Pedig Norma Desmond egyik legsikeresebb alakítása a karrierjében.
Glenn Close partnere a kétszeres Laurence Olivier-díjas Michael Xavier, a darabot a jól bevált, sokoldalú Lonny Price rendezi, a munkálatokat Andrew Lloyd Webber személyesen felügyeli.
Az előadás április 1. és május 7. között van műsoron. Az előadás honlapja >>
Jegyár: 75-150 fontig.