1,6 millió kilométer után a James Webb teleszkóp elérte rendeltetési helyét, és a jelentések szerint hamarosan vizsgálni kezdi a HD 84406 csillagot, amely 241 fényévre helyezkedik el a Földtől és a Nagy Medve csillagkép része. A vizsgálat alatt készített képek egyelőre arra szolgálnak, hogy beállítsák az űrteleszkóp főtükrét, hogy az később az univerzum keletkezését kutathassa.
Az űrteleszkóp tudományos jelentősége óriási: a szakemberek az elkövetkező tíz évet előreláthatólag a bejövő adatok elemzésével fogják tölteni. Az idők kezdetéről származó fényt tanulmányozzák, és azt remélik, hogy így sokkal többet értenek meg a világegyetem keletkezéséről.
A teleszkóp december 25-én indult Francia-Guyanából, 10 milliárd dollárt költöttek a fejlesztésére, és a tudósok összeszorított foggal várták, hogy odaútján valamely apró hibája miatt tönkremegy-e és a vállalkozást kezdhetik újra. Nem így történt: James Webb január 24-én elérte a célpontját. A Holdon túl helyezkedik el egy kis, stabil ponton, ahol Nap és a Föld gravitációs erői keverednek. Innen, a második Lagrange Pontról, az L2-ről fog a nap körül keringeni.
„Egy lépéssel közelebb vagyunk ahhoz, hogy megfejtsük az univerzum titkait”,
jelentette be Bill Nelson, a NASA adminisztrátora. A Webb-teleszkóp az első csillagok és galaxisok kialakulását fogja tanulmányozni, és olyan jelenségeket próbál megfigyelni, amelyek 13,7 milliárd évvel ezelőtt történtek.
Az űrteleszkópot egy NASA-tisztviselőről neveztek el, aki korábban az Apollo-programot felügyelte. James Webb a korábbi Hubble-nak háromszorosa méretben, és úgy készítették, hogy még elődjénél is régebbi űrmúltba láthasson.
A James Webb jellegzetessége, hogy alkalmas a vörös és infravörös fény visszaverésére, a régi és messzi fények pedig az infravörös felé tolódnak el. Bár az első csillagok és galaxisok fénye csak gyengén figyelhető meg, de éppen ezt akarja befogni a James Webb. A cél a csillagok első generációját kutatása a bejövő fényjelekből, ezzel pedig egy sokkal komolyabb és átfogóbb tudás szerzése arról, hogy hogyan alakult ki az univerzum.
Nem lenne rossz végső soron egy paraszthajszállal többet tudni a kérdésről.