7p

Hogyan formálódnak át a hercegek a monarchiák élő szimbólumaiból a modern kor elvárásaihoz igazodva? Tradíciók és úttörő változások találkozása.

Valódi emberek lettek, miközben nemzeti marketing eszközök? Sőt, újabban még dolgoznak is. Bár a világ attól nem rendül meg, hogy a hercegi családok sarjainak elege van a sokszor unalmas, rendkívül formális milliárdos létből, ahol minden percük be van osztva, minden mozdulatukat előre megkoreografálják, beszédeiket megírják, meg van szabva mikor, kivel léphetnek ki az utcára és jóvá kell hagyni, hogy hova utazhatnak – ráadásul egyedül soha nem tehetik. Sorsuk mai alakulása ugyanakkor jelzi, hogy a monarchiák sem érintetlenek a változásoktól. Főleg amióta a tévé, internet és a közösségi média uralja a világot. 

Ezek ugyanis előbb-utóbb – bármennyire is tódít-lódít a bulvársajtó – egy idő után jelzik, hogy hol kell(ene) változtatni. Feltéve, ha be merik bevallani, hogy bizonyos korszakok felett eljárt az idő. Ugyanakkor a legtöbb esetben – legalábbis a vélekedés szerint – az alattvalók ragaszkodnak leginkább a monarchiához.

Ép ésszel nehéz megérteni, hogy egy számunkra teljesen idegen emberek iránt miért kell és hogyan lehet rajongani? Mi köze van egy vadidegen embernek Diana hercegnőhöz, amikor sosem ismerte és azzal is tisztában van, hogy országa fontos döntéseinek közelébe sem engedték? Miért drukkolunk jobban Katalin felgyógyulásáért, mint az évtizedek óta ismert szomszédasszonyéhoz? Valóra válnak az álmaink? Kicsit részei leszünk a világuknak? De miért sajnáljuk azokat, akikkel életünkben nem váltunk egy szót se?

Ennek taglalása messzire vezetne, térjünk vissza tehát a hercegekhez. A múlt század közepén VIII. Edward volt az első renitens, aki Wallis Simpson, egy amerikai elvált nő miatt lemondott a trónról. A királyi ház nehezen viselte, bár hol volt ez ahhoz képest, amikor a 21. században Harry herceg feleségül vett egy amerikai, elvált asszonyt, akivel aztán maguk mögött hagyták az udvart. Ma már a hercegek írók vagy éppen üzletemberek is: Harry Tartalék című könyve – bár bizonyos mértékben bizonyára kozmetikázott – bepillantást enged ebbe a furcsa világba. Például abba, hogyan viseli, hogy csak valamilyen tragédia folytán lehetne belőle király.

Harry sussexi herceg, III. Károly brit király másodszülött fia és felesége, Meghan sussexi hercegné a Bogotában rendezett fogadási ünnepségen 2024. augusztus 15-én
Harry sussexi herceg, III. Károly brit király másodszülött fia és felesége, Meghan sussexi hercegné a Bogotában rendezett fogadási ünnepségen 2024. augusztus 15-én
Fotó: MTI/EPA/EFE/Carlos Ortega


Manapság a hercegeknek nemcsak tanulniuk kell, de foglalkozást is illik választani, ami önmagában forradalmi tett. Nem mintha az árvaházak átadása, a kórházlátogatások, az ünnepi beszédek és a hivatalos látogatások ne vennének el sok időt az életükből. Harry herceg a kollégium után a katonai pálya mellett döntött – vagy erre késztették – , tavaly pedig meglepően őszinte vallomást tett arról több lapban, hogy milyen érzés volt pilótaként tucatszámra lelőni embereket. Huszonöt katonát ölt meg, de csak úgy nézett rájuk, mint „sakkfigurákra.”

Közrendűt is el vehetnek feleségül, illetve férjül 

Hajdanán elképzelhetetlen volt, hogy egy hercegkisasszony ne királyi házból való férjet válasszon, illetve fordítva. Ez a hagyomány már az ötvenes években megdőlt, amikor Rainier monacói herceg feleségül vette a világszép Grace Kelly hollywoodi filmsztárt, aki állítólag egész életében bánta, hogy igent mondott neki. A norvég király egy pincérlányba szeretett bele, akiből kiváló királyné lett. A jelenlegi svéd király felesége, a brazil-német származású Szilvia pedig hostess volt a müncheni olimpián.

Fordítva is előfordul ez a szituáció: Viktória svéd trónörökös a fitneszedzőjében, Daniel Westlingben találta meg a szerelmét, és azóta is együtt vannak. Viktória testvére, Madeleine egy gazdag amerikait választott férjül, öccsük, Philip pedig egy valóságshow főszereplőjét.

A filmeseknek aranybánya minden vélt és valós botrány

Közben a filmesek is felfedezték ezt az aranybányát. Az Én és a hercegem című amerikai-dán-cseh produkcióban egy dán herceg választ közrendű amerikai farmerlányt, és feleségül veszi, elvégre happy end nélkül nincs szerelmes film. 

A húsz évvel ezelőtt íródott szüzsé bonyolultabb – sőt, Magyarországon polgárpukkasztónak számító – változata, amikor a svéd Young Royals – Szerelem vagy kötelesség – című Netflix szériában a trónörökös Wilhelm egy venezuelai-svéd fiúba lesz szerelmes. Sikerül neki rávenni az anyját, a királynőt, hogy tekintsen el attól, hogy ő követi majd a trónon és sok kis unokával – jövendő trónörökössel – kell neki megajándékozni. A három évadnyi sorozat sokat megmutat abból, mit ér a gazdagság és mikor nem számít. Egy mindentől elszigetelt méregdrága magániskolában játszódik a történet, ahová Wilhelm, a leendő király is jár. Úgy kezelik, mint bármely más diákot – büntetést kap, ha nem vesz részt az edzéseken például. 

Minden tabut ledöntő szerelmek

Hasonló trendet követ az utóbbi évek egyik zajos könyvsikert feldolgozó romkomja. a Vörös, fehér és királykék, amely egy ugyancsak minden tabut ledöntő szerelmet mutat be: az Egyesült Államok elnöknőjének félig spanyol-mexikói fia szeret bele a bájos szőke angol hercegbe, Henrybe.

A sikeres filmek és a valóságos királyi szerelmek óriási bizniszt jelentek a szuvenírgyártóknak és általában a reklámpiacnak. Emlékezetes volt, amikor Vilmos herceg és Katalin hercegné esküvője idején az easyjet légitársaság előállt egy olyan reklámfogással, hogy Vilmos herceg és Kate Middleton hasonmását keresi. Nem tudni, engedély kellett-e ehhez az angol királyi családtól, de tény, hogy rengetegen jelentkeztek akkor a www.ilooklikearoyal.com internetes oldalra. Azt a pár pedig, aki megnyerte a versenyt, nem csupán a herceg és a hercegné hasonmásává koronázták, hanem egy évre szóló ingyenes utazási lehetőséget is kaptak a légitársaság járataira. 

Fülöp jéghotelt épített és designer lett

A királyi család tagjai, így a hercegek is, minden országban a történelmet, a múltat és a hagyományokat képviselik, ők a nemzet legfontosabb imázsteremtői. Annak eldöntésén, hogy ezen változtassanak-e, és ha igen, mikor és milyen irányba, nagy létszámú stáb dolgozik. Ugyanakkor a formális, ám kötelező teendők mellett – nem mintha azok nem lennének fárasztóak vagy unalmasak – akadnak, akik hobbiból, jótékonysági céllal vagy önmegvalósítási szándékkal alkotni, dolgozni is szeretnének.

Közéjük tartozik a fiatal svéd Károly Fülöp is. Egy időben úgy döntött, hogy építkezésbe kezd és designer lesz: az elmúlt években Jukkasjärviben segített bővíteni az Ice Hotelt, amely teljes egészében jégből készül, és kizárólag télen üzemel. Egy Oscar Kylberg nevű designerrel közösen rendezett be egy lakosztályt a világhírű jéghotelben. Már korábban is dolgoztak együtt textíliák, például plédek tervezésén, természetesen újrahasznosított pamut alapanyagból, hiszen ez ma már alapvető trend. Ezen kívül csészéket és evőeszközöket is alkottak. Saját márkájukat NJORD-nak nevezték el, amely utal az északi régióra, a skandináv tájra és a megőrzendő természetre, amely inspirálja őket. Minden termékükhöz kizárólag természetes színezékeket és alapanyagokat használnak.

A biztonsági szolgálatoknak ezután is lesz dolga

Károly Fülöp több királyi őse tevékenykedett egyébként különböző művészeti ágakban. Köztük a festő Prins Eugen, aki az egyik legszebb stockholmi királyi kastélyban, a ma mindenki által látogatható Waldemarsuddében lakott és ott is alkotott. Szintén rokona Sigvard Bernadotte, aki ugyancsak híres formatervező volt, például számos konyhai tárgy megalkotása fűződik a nevéhez. 

A hercegre természetesen munka közben is biztonsági őrök vigyáztak minden percben: bár nem ő lesz a leendő király, hanem testvére, Viktória, ahhoz elég gazdag, hogy valaki elrabolja és váltságdíjat követeljen a családtól.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Kultúra A Beatles örök: hisztéria, titkok és a legenda újraéledése
Elek Lenke | 2025. január 5. 14:06
A Beatles nemcsak zenekar, hanem korszakalkotó világnézet is volt, ami máig hat. Dokumentumfilm, turizmus és új filmek is őrzik a legendát – a Fab Four örök!
Kultúra Így mulat az orosz elit szilveszterkor: döbbenetes összegek
Elek Lenke | 2024. december 29. 17:31
Csajkovszkij Diótörője presztízskérdés Oroszországban. Nem annyira a művészet a meghatározó.
Kultúra Újabb aukciósház húzott hasznot Magyar Péter pártjának népszerűségéből
Kenessei András | 2024. december 24. 16:35
Az idén negyvenéves Nagyházi Galéria az egyetlen a magyar aukciós piacon, amely felveheti a verseny az idén 250 éves BÁV-val, noha csak harminc éve lépett be a hazai aukciós piacra. A verseny természetesen az árverési műfajok sokféleségére is értendő, nemcsak az elért árakra és csúcsárakra.      
Kultúra Ferenc pápa ezért falat bontatott
Privátbankár.hu | 2024. december 24. 11:45
Az egyházfő szenteste megnyitja a Szent Péter-bazilika szent kapuját és ünnepi misét vezet.
Kultúra Mi lehet a baj a nagy művész meghalt kishúgát ábrázoló képpel?
Kenessei András | 2024. december 22. 11:08
Zsolnay, Csontváry, Munkácsy – akárhogy is nézzük, ez a három név határozta meg a Virág Judit Galéria (VJG) 77. árverését és természetesen az aukció sikerét. Semmit sem veszélyeztetett az a tény, hogy a VJG a négy, legnagyobb hazai művészeti aukciós ház közül sorrendben utolsóként lépett a karácsonyi árverések sorába.
Kultúra Ma is tarol a népi demokráciában kissé túlértékelt festő
Kenessei András | 2024. december 21. 16:56
A Kieselbach-festményárverések mindig nagyon tartalmasak, a kalapács alá vitt darabok értékesek, a leütési árak pedig (néha szinte váratlanul) magasak. Az idei karácsonyi árverésen 266 tétel volt az árverőház ajánlata, közülük 213 talált vevőre, ami 80 százalékos elkelési arány.
Kultúra Hatalmas kasszasiker a Tisza név
Kenessei András | 2024. december 14. 19:18
Ahogy tavaly, úgy az idén is a BÁV kezdte a legkorábban a karácsonyi árverések sorozatát  – már ami a legnagyobb árverőházakat illeti.
Kultúra Lehet, hogy Önnél is rejtőzködik egy milliókat érő Zsolnay-kerámia?
Kenessei András | 2024. november 24. 17:46
November közepén negyedik alkalommal tartott árverést a Virág Judit Galéria (VJG). Ezen csak és kizárólag Zsolnay kerámiákat vittek kalapács alá, két, külföldi tulajdonos gyűjteményéből. Azonban nemcsak ez volt újdonság, hanem az árverés helyszíne és egy megváltozott árverési szabály is. Ezek ellenére (vagy talán éppen ezért) az aukció nagy sikerrel zárult.
Kultúra Danny vagyok, hajóval jöttem Magyarországról – ilyen egy élő legenda a filmvásznon!
Elek Lenke | 2024. november 17. 17:47
Bob Dylan az elmúlt években leginkább arról híresült el, hogy az irodalmi Nobel-díj   stockholmi átadójára se ment el, hanem maga helyett mást küldött. De ki is ez a különc énekes, aki politikai-társadalmi kérdésekben oly sokszor – és legtöbbször zavarba ejtően – hallatta a hangját? És mit tudunk meg róla a decemberben bemutatandó filmből, amely Sehol se otthon címmel kerül majd a magyar mozikba?
Kultúra Megfejtették a 27-esek Klubjának misztikus titkát?
Kormos Olga | 2024. november 9. 14:49
Nyáron került a mozikba az Amy Winehouse életét bemutató film, amitől újra erőre kapott az a gondolat, miszerint a világ legfényesebb csillagai 27 évesen kihunynak. Az úgynevezett 27-es Klub fél évszázada foglalkoztatja a közvélemény fantáziáját. Amy mellett tagjai között olyan legendás zenészeket találunk, mint Jimi Hendrix, Janis Joplin, Jim Morisson és Kurt Cobain.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG