Silvio Berlusconi örökösei milliárdokat örököltek itt hagyott birodalmának köszönhetően, ám most mégis komoly dilemma előtt állnak, hogy mit kezdjenek az otthonával szemközti milánói raktárban felhalmozott hatalmas, többnyire értéktelen műalkotásokból álló gyűjteményével, melynek többsége meztelen nőket vagy Madonnákat ábrázoló festmény.
A volt miniszterelnök, aki idén júniusban, 86 éves korában hunyt el, állítólag élete utolsó éveiben gyűjtötte össze azt a 25 000 művet, aminek nagy részét a késő esténként futó televíziós vásárlási csatornákon keresztül vásárolt meg azzal a céllal, hogy csúcsgyűjtővé váljon.
Vittorio Sgarbi, a kulturális minisztérium helyettes államtitkára, művészeti kritikus és Berlusconi közeli barátja azt mondja, hogy a tévés aukciókon eladott műalkotások megvásárlásának kényszere 2018-ban kezdődött a volt olasz elnöknél, mégpedig az „álmatlanul töltött éjszakák” következtében – írja a The Guardian.
A RAI-n sugárzott oknyomozó sorozat, a Report szerint Berlusconi becslések szerint 20 millió eurót költött arra, amit Sgarbi „a silány festmények gyűjteményeként" jellemez, mert úgy tűnik, hogy politikusnál a hangsúly a minőség helyett a mennyiségre irányult.
A lap a La Repubblicára hivatkozva azt írja, hogy a gyűjtemény jókora terhet jelent most Berlusconi öt utódjának, már csak azért is, mert évi 800 ezer euróba kerül a Villa San Martinóval, a Milánó melletti Arcore-ban található főrezidenciájával szembeni hatalmas raktár fenntartása, amelyben a műveket tárolják.
Üzleti kapcsolatból barátság
Az egyik első szakértő, akit pár éve egy késő esti tévéárverés során felhívott Berlusconi, Lucas Vianini volt, aki aztán a milliárdos főkurátora lett.
„2018-ban történt, amikor a call centeres közölte velem, hogy Berlusconi hívott” – mondta a Reportnak Vianini, akit később meghívtak a Villa San Martinóba is. „Emlékszem, elsőként Duduval, a kutyájával találkoztam, csak utána jelent meg Berlusconi” – tette hozzá.
Vianini elmondta, hogy olyan festmény-csomagokat állított össze, amelyek között olyan tájképek voltak, melyek Berlusconi kedvenc városait, Milánót és Párizst ábrázolják. A Villa San Martinóval szemközti raktárról Vianini így nyilatkozott: „Berlusconi szerette, ha minden rendben volt ott… ő nem raktárként tekintett rá, inkább egyfajta butikra.”
Berlusconi raktárában számos meztelen nőt ábrázoló festmény is található, bár az nem világos, honnan származnak.
De vallási alakokat ábrázoló festmények százai is érkeztek a Galleria Newarte-tól, egy Nápoly melletti kereskedőtől. A tulajdonos, Giuseppe De Gregorio azt mondta a Reportnak, hogy alig akarta elhinni, amikor Berlusconi felhívta egy 150 eurós festmény felől érdeklődve.
„Azt mondta: „Elviszem!” – emlékezett vissza De Gregorio. Ezek után az üzleti kapcsolattartás és a barátság szárba szökött a két férfi között. De Gregorio Berlusconi születésnapjára a politikus három méteres márványszobrát ajándékozta, amelyet a volt államfő a raktárban kiállított hatalmas önarcképe elé helyezett.
Felszámolják az értéktelen műgyűjteményt
A Berlusconi család a furcsa művészeti gyűjtemény megszüntetését tervezi, kivéve néhány, legértékesebbnek tartott darabot. „Nem tudom, hogy megkezdődött-e ezeknek a festményeknek a megsemmisítése, ami őszintén szólva művészi szempontból egyáltalán nem számítana bűncselekménynek" - mondta Sgarbit.
Berlusconi több, mint 6 milliárd euró értékű birodalmat hagyott hátra, amelyben futballklub, ingatlanok, jachtok és a Mediaset, Olaszország legnagyobb kereskedelmi műsorszolgáltatója található, s amiből főként a gyermekei részesülnek.
Emellett 100 millió eurót hagyott társának, Marta Fascinának, 100 millió eurót testvérének, Paolónak, és 30 millió eurót Marcello Dell'Utrinak, a Forza Italia párt egykori szenátorának, aki börtönbüntetést kapott a maffiával való kapcsolata miatt.
Úgy tudni, hogy a család most azt fontolgatja, hogy a Villa San Martino-t, ahol Berlusconi üzleti és politikai találkozóknak, valamint néhány híres „bunga bunga” partijának adott otthont, múzeummá alakítja, de a műfestmények miatt még fáj a fejük. A 70 szobás villában egyébként vannak igazán értékes alkotások, Rembrandt és Titian festmény, valamint több száz portré is, melyek közül jó néhány Berlusconiról készült. Itt őrzik az olaszokkal kötött szerződését is Berlusconinak, amit az állami tévében szignózott és amelyben alacsonyabb adókat, több munkahelyet és az infrastruktúra kiépítését ígérte a 2001-es választások előtt. A házban lévő könyvtárban pedig több mint tízezer könyv található, például Winston Churchull és Margaret Thatcher életrajza is.