A tehetség utat tör magának - kivéve akkor, amikor elveszik a korrumpálódott művészvilágban. A 2020-as években ilyenkor már algoritmusok sietnek a producerek segítségére, a nézők ízlése alapján kidobva, miből lehet nézettséget kovácsolni - az alkotógárda pedig az eredmények alapján rak össze valamit a kasszasiker reményében. Ebből a metódusból nem sok jó dolog tud kisülni, hiszen jól érzékelhető a különbség a valódi, létjogosultsággal rendelkező s a profit érdekében erőltetett produkciók között. Mégis be kell valljuk, hogy a világ egyik legjobban sikerült és leghíresebb alapműve hasonló módon született.
Iván Vszevolozsszkij, a szentpétervári cári színházak igazgatója az 1800-as évek végén kitalálta, hogy csináljanak egy, a korábbiaknál is grandiózusabb és látványosabb előadást. Erre Hoffmann A diótörőjének Dumas-féle átiratát találta a legalkalmasabbnak. Gondolatait megosztotta Marius Petipával (a balett-történelem legfontosabb alakjával, akiről itt írtunk bővebben >>), aki abszolút látta a sikert az ötletben.
A sorsot tehát nem akarta kihívni maga ellen, de azért nem vette túl komolyan a munkát és elég gyorsan haladt vele - így a hivatalos leadás előtt fél évvel, már 1892. március 7-én elhangzott egy kivonat a műből. A premiert ebben az évben december 18-án tartották a Mariinszkij Színházban, ahol - meglepő módon - osztatlan sikert aratott. Azóta mindenütt, ahol ünneplik a karácsonyt vagy szeretik a komolyzenét, Csajkovszkij A diótörője uralja a decembereket. Talán csak Mariah Carey All I Want for Christmas Is You című dala számít annyira karácsonyi alapműnek mint A diótörő, de valószínűleg ez előbbi jóval hamarabb feledésbe fog merülni.
Feltehetőleg maga Csajkovszkij dobná máglyára a Diótörő kottáit, ha tudná, hogy ezzel ő maga teremtett precedenst a Netflix-féle haszonleső kontentgyárosoknak.
Persze azt mondják, a kivétel erősíti a szabályt, és nem győzzük eléggé hangsúlyozni, mennyire igaz ez az állítás. A diótörő zseniális - a zenéje, a története és általában a színpadra állításai is. Ugyanakkor kicsit értetlenkedve figyeljük azokat a szülőket, aki beültetik a gyereküket egy hosszú A diótörő-előadásra – a gyerekek ugyanis többnyire unják azt. Egy ideig elviszi őket a zene-tánc-látvány, de nagyon kötődni nem tudnak a műhöz, mert annak cselekménye mára muzeális lett.
Ezért is ujjongunk annyira amiatt, hogy a legendás Sir Matthew Bourne 2020 karácsonyára előveszi és felújítja a hajdani első koreográfiáját - az Adventure-társulatok kezdetét jelentő saját Diótörő-koncepcióját. Bourne finoman meghúzta a zenét, ami jót tesz az előadásnak, egyúttal új helyzeteket kreált a cselekmény köré.
Az úri miliő helyett egy árvaház falai közé helyezi a történetet úgy, hogy az térben és időben ne nagyon kötődjön sehova, ugyanakkor a személyes helyzetek ismerősek legyenek a gyerekeknek.
Karácsony alkalmával az árvaházba ajándékokat hoz a lakosság. Az árvaház vezetőjének agyonkényeztetett gyerekei nem viselik el, hogy az árvák ajándékokat kapnak: mindent elvesznek vagy eltörnek, így Klára diótörőjét is. Éjjel azonban a Diótörő életre kel, és az árvaház összes gyerekével nagy utazásra indulnak, hogy megmeneküljenek az árvaházi vezetők gyerekeitől, a Cukor Hercegnőtől s irritáló öccsétől. Csakhogy az élet nem ilyen egyszerű - a Diótörő beleszeret a Cukor Hercegnőbe és otthagyja Klárát, akinek innentől egyedül kell megküzdenie az ismeretlen, fantasztikus világgal. (Igen, ez egy girl power-előadás.)
A Mariinszkij előadása mellett biztosan Bourne koreográfiája az egyik legjobb, legélvezhetőbb, legtöbbet adó A diótörő-előadás, ami közel 10 év után tér vissza a színpadra.
Novembertől Londonban a Sadler's Wells-ben nézhetjük meg – bár úgy tűnhet, hogy ez még nagyon sokára lesz, ne feledjük: ez a világ jelenlegi legjobb A diótörője, amire a fél világ rá is fogja vetni magát, így érdemes igyekezni a jegyvásárlással annak, aki nem akar lemaradni róla. Jegyek itt kaphatóak, 15 és 85 font közötti áron.
Hogy nem a levegőbe beszélünk: az előadás 1994-ben megkapta a legjobb előadásnak járó Olivier-díjat – amely a legpatinásabb színházi díj Angliában. Ezt a verziót ráadásul úgy ahogy van, HD-minőségben felpakolták a Youtube-ra – itt megnézhető. Aki a gyerekének A diótörőt szeretné megmutatni, ezt javasoljuk.