6p

Az idén negyvenéves Nagyházi Galéria az egyetlen a magyar aukciós piacon, amely felveheti a verseny az idén 250 éves BÁV-val, noha csak harminc éve lépett be a hazai aukciós piacra. A verseny természetesen az árverési műfajok sokféleségére is értendő, nemcsak az elért árakra és csúcsárakra.      

A Nagyházi Galéria alapító-névadója, Nagyházi Csaba idén lenne 80 éves, azonban 12 éve már, hogy elhunyt és vele nemcsak az árverőházat, hanem a magyar műkereskedelmi életet is veszteség érte. Az általa alapított és sokáig vezetett cég a mostani árverésekkel emlékezik meg róla. Meg természetesen azzal is, hogy folytatja a modern magyar aukciós piacon unikális tevékenységét, mégpedig kizárólag a Nagyházi Galéria által kalapács alá vitt tárgyak és régiségek árverezését: a magyar népművészet még fellelhető kincseiből.     

A galéria 294. számú árverésének első napján 277 tétel várt a licitálókra, legnagyobbrészt festmények, grafikák, szobrok, kisplasztikák, néhány ikon. Szokás szerint az első nap régi mesterek, valamint XIX századi és a XX. század első felének műalkotásai. A második nap egy rövid jótékonysági árverési bevezetővel indult, melynek 22 tételét az alkotóművészek ingyen ajánlották fel e célra, s az elkelt tételek bevételeit kapták a rendőrségi árvák és félárvák. Ezen a napon összesen 320 tétel várta a vevőket (a jótékonyságival együtt)

E két napon (tehát a 294. árverésen) összesen 597 tétel várt a vevőkre. Közülük 268 kelt el (beleértve a jótékonysági tételeket is). Ez 44,89 százalékos elkelési arány, ami hasonló a tavalyi karácsonyi árverés számaihoz, akkor 48,16 százalék volt ez az értékszám.

A különbség viszont jelentős. Mindenekelőtt azért, mert a mostani árverésen megjelent egy világszínvonalú festmény: Tiziano Vecellio: Bűnbánó Magdolna című, olajfestékkel vászonra festett, 80,7x65 centiméteres, szépen keretezett alkotása. Tiziano (1488/90-1576) a velencei reneszánsz festőtrió – Tiziano, Veronese, Tintoretto – kimagasló tagja, képei, ha egyáltalán felbukkannak a nemzetközi aukciós műtárgypiacon, mindenütt feltűnést keltenek. Nyilván korlátozott számban kerülnek elő, hiszen a nagy múzeumokon kívül legfeljebb jeles műgyűjteményekben találhatók, és mindenütt nagy becsben tartott művek.

A galéria korábbi korszakában, még Nagyházi Csaba életében, volt már egy alkalom, közel húsz évvel ezelőtt, amikor az árverési anyagban feltűnt egy másik Tiziano festmény (Mária gyermekével és Szent Pállal), amely akkor 140 millió forinton kelt el. Mindenféle mendemondák keringtek a képről (másolat, hamisítvány stb.). S hogy bizonyosságot kapjanak, a galéria elküldte a festményt Olaszországba, hogy az ottani Tiziano-szakértők vizsgálják meg alaposan és mondjanak véleményt róla. Miután valódinak és eredetinek nyilvánították, hazakerülve a magyar állam (pontosabban a Magyar Nemzeti Bank Értéktár Programja) ajánlatot tett a licitverseny-győztes vevőnek 4,5 milliárd forintért. Ez nagyjából annyi lehetett, amennyiért a Sotheby’s, vagy a Christie’s árverésén kelt volna el.

A napi csúcs Vaszary János festményéhez köthető
A napi csúcs Vaszary János festményéhez köthető
Fotó: Nagyházi Galéria

Most minderre nem volt szükség, mert a Tiziano-szakértők egyik legismertebbje, Andrea Gianluca Donati kiváló írásos szakvéleményt adott a képről és még az újságírók számára is tartott egy nyilvános előadást. Mivel professore Donati sem tagadta, sőt: hangsúlyozta, hogy Tiziano sokszor, sokak számára festette meg ezt a témát, egészen hasonló változatokban és méretekben (az árverés katalógusában néhányuk reprodukciójával lehet ismerkedni), érthető, hogy az induló ár meglehetősen visszafogott volt: 110 millió forint. A leütési ár sem ért a csillagos égbe, de 4,5 milliárdig sem, 380 millió lett – ezzel pedig a kétnapos árverés csúcsa. 

Annyira a csúcsa, hogy ezzel minden mást elhomályosít. Igaz, hogy az utána következő legmagasabb leütési ára egy Mészöly Géza tájképnek volt, amely 102x158 centiméteres méretben 7 millió forintról indult. Nem kizárt, hogy – akárcsak a BÁV árverésen – itt is a Tisza név segítette a sikerhez (nem a párt, hanem gróf Tisza István, egykori magyar miniszterelnök), mint korábbi tulajdonos. Úgyhogy a licitverseny végén 15 milliónál koppant a kalapács.

Ezen a napon a harmadik legmagasabb leütési ára egy Újházy Ferenc tájképnek volt, 1,8 millióról kezdte a vevők pénztárcája elleni ostromot és 2,2 milliónál ért célba. Ugyanennyi lett egy (több mint erotikus, de nem ízléstelen) Róna József alkotta 77 centiméteres bronzszobor leütési ára (címe: A megszorult Faun). Négy további tétel érte el, vagy haladta meg kevéssel az 1 millió forintos értékhatárt: egy XV. század végi német festő késő gótikus stílusú szent mártíromsága (1,2 millió), egy Rakssányi Dezső-visszaálmodás Mátyás király udvarába (1,1 millió), egy Feszty Árpád festette vízimalmos tájkép (1,4 millió) és egy Koszta József portré (1,4 millió).

Félmillió forint fölött további kilenc tétel jutott, a millió közelébe csak egy Fényes Adolf (úgynevezett) mesetáj jutott, 950 ezres kikiáltási áron.

A következő nap indult a már említett jótékonysági árverés 22 tételével, majd következtek az üzleti darabok. Itt az előző napiaknál is szolidabbak voltak az árak, amit mi sem bizonyít jobban, mint a napi csúcs, amely Vaszary János festményéhez köthető. A könnyed, franciás eleganciájú, olaj-vászon kép 55x65 centiméteres nagyságban a 12 milliós kikiáltási áron kelt el.  Utána azonban nagy szünet, mert a napi ezüstérem egy Scheiber Hugó városi tájképé lett (Nagyvárosi utcarészlet, olaj-karton, 95,5x77 centiméter), amely 1,4 millióról indult és 3,4 millió lett a leütési ára. A sorban közvetlenül utána következő Egry József önarckép (akvarell-papír, 285x285 milliméter) 750 ezerről indulva 1,1 millióig tartotta magát, ami XX. századi grafikától igen szép teljesítmény.

Ezen a napon egy Bernáth Aurél festményé lett az ezüstérem, a kétalakos Csillagnézők, (pasztell-papír, 73x91 centiméter 2,8 milliós kikiáltási és leütési ár. Ezen kívül további öt tétel haladta túl az egymilliós leütési árat, de már nem érte el a 2 milliót. Ezek: Szőnyi István: Három alak, Vörös Géza: Fekete dáma (mindkettő 1,8 millió), Noon Azaki: „Sam” (1,7 millió) és Ördög Noémi: „Wunderkammer” (1,3 millió). Az utóbbi két tétel már abból a gyűjteményből való, amelyet a Nagyházi Galéria élő kortárs művészektől gyűjtött be, és nyilvánvaló, hogy annak az elhatározásnak a nyoma, hogy az aukciósház a fiatal művészet-kedvelők felé fordul a saját kortársaik műveinek aukciós promóciójával.     

Címkék: Kultúra árverés

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Kultúra Ferenc pápa ezért falat bontatott
Privátbankár.hu | 2024. december 24. 11:45
Az egyházfő szenteste megnyitja a Szent Péter-bazilika szent kapuját és ünnepi misét vezet.
Kultúra Mi lehet a baj a nagy művész meghalt kishúgát ábrázoló képpel?
Kenessei András | 2024. december 22. 11:08
Zsolnay, Csontváry, Munkácsy – akárhogy is nézzük, ez a három név határozta meg a Virág Judit Galéria (VJG) 77. árverését és természetesen az aukció sikerét. Semmit sem veszélyeztetett az a tény, hogy a VJG a négy, legnagyobb hazai művészeti aukciós ház közül sorrendben utolsóként lépett a karácsonyi árverések sorába.
Kultúra Ma is tarol a népi demokráciában kissé túlértékelt festő
Kenessei András | 2024. december 21. 16:56
A Kieselbach-festményárverések mindig nagyon tartalmasak, a kalapács alá vitt darabok értékesek, a leütési árak pedig (néha szinte váratlanul) magasak. Az idei karácsonyi árverésen 266 tétel volt az árverőház ajánlata, közülük 213 talált vevőre, ami 80 százalékos elkelési arány.
Kultúra Hatalmas kasszasiker a Tisza név
Kenessei András | 2024. december 14. 19:18
Ahogy tavaly, úgy az idén is a BÁV kezdte a legkorábban a karácsonyi árverések sorozatát  – már ami a legnagyobb árverőházakat illeti.
Kultúra Lehet, hogy Önnél is rejtőzködik egy milliókat érő Zsolnay-kerámia?
Kenessei András | 2024. november 24. 17:46
November közepén negyedik alkalommal tartott árverést a Virág Judit Galéria (VJG). Ezen csak és kizárólag Zsolnay kerámiákat vittek kalapács alá, két, külföldi tulajdonos gyűjteményéből. Azonban nemcsak ez volt újdonság, hanem az árverés helyszíne és egy megváltozott árverési szabály is. Ezek ellenére (vagy talán éppen ezért) az aukció nagy sikerrel zárult.
Kultúra Danny vagyok, hajóval jöttem Magyarországról – ilyen egy élő legenda a filmvásznon!
Elek Lenke | 2024. november 17. 17:47
Bob Dylan az elmúlt években leginkább arról híresült el, hogy az irodalmi Nobel-díj   stockholmi átadójára se ment el, hanem maga helyett mást küldött. De ki is ez a különc énekes, aki politikai-társadalmi kérdésekben oly sokszor – és legtöbbször zavarba ejtően – hallatta a hangját? És mit tudunk meg róla a decemberben bemutatandó filmből, amely Sehol se otthon címmel kerül majd a magyar mozikba?
Kultúra Megfejtették a 27-esek Klubjának misztikus titkát?
Kormos Olga | 2024. november 9. 14:49
Nyáron került a mozikba az Amy Winehouse életét bemutató film, amitől újra erőre kapott az a gondolat, miszerint a világ legfényesebb csillagai 27 évesen kihunynak. Az úgynevezett 27-es Klub fél évszázada foglalkoztatja a közvélemény fantáziáját. Amy mellett tagjai között olyan legendás zenészeket találunk, mint Jimi Hendrix, Janis Joplin, Jim Morisson és Kurt Cobain.
Kultúra Ismét Halloweenről posztolt a szigetszentmiklósi református óvoda
Privátbankár.hu | 2024. október 30. 17:15
A múlt heti Halloweent démoni ünnepként leíró posztot tett ki a szigetszentmiklósi Hajnalcsillag Református Óvoda. Bár a bejegyzés azóta eltűnt, ma újabb posztot tettek ki ezzel kapcsolatban. 
Kultúra Dél-koreai író kapta az irodalmi Nobel-díjat
Privátbankár.hu | 2024. október 10. 13:27
Intenzív, költői prózájáért.
Kultúra Nem a kétezer forintos sétálójegy a legnagyobb probléma az Operaházban
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 19. 15:49
Az Operaház szerint van létjogosultsága a múlt héten tesztelt, kétezer forintos sétálójegynek, ezért a jövőben is terveznek vele. A jegy végleges bevezetéséről kérdeztük az intézményt, a körülményekről pedig az Operaházi Dolgozók Független Szakszervezetének elnökét. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG