Az Egyesült Államok és ezzel a világgazdaság kilátásai sötétek. Hiába halasztotta el Donald Trump amerikai elnök a vámtarifák egy részének bevezetését, jó pár megmaradt, Kínával szemben már a 100 százalékos szint felett járnak. A távol-keleti birodalom kivételével másoknak adott három hónapos moratórium a most ismert helyzet alapján nem végleges törlést jelent, így maradt a gazdasági bizonytalanság és ezzel az amerikai recesszió veszélye. Ha pedig az Egyesült Államok gazdasága recesszióba kerül, az a világgazdaság, ezen belül számos ország számára is komoly kockázatot jelent.
Mit tehet az átlagember, hogy átvészelje a fagyos gazdasági klímát? Tőmondatban fogalmazva: képezzen tartalékot. Aki fiatalabb, van jövedelme, így képes megtakarítani bevételei egy részét, az tegye ezt – tanácsolta Mark Zandi, a Moody’s Analytics gazdaságkutató intézet vezető elemzője az Atlantic magazinnak.
Fotó: Depositphotos
A recesszióban nagyobb a veszélye annak, hogy valakit elbocsátanak, esetleg csökkentik a bérét vagy a munkaidejét.
„Vegye vissza a kiadásait!” – üzente David Blanchflower közgazdász az utca emberének. Akinek nincs érdemi megtakarítása, az arra kényszerülhet, hogy elhalasszon tervezett kiadásokat. Például lakáskarbantartást, vagy az autó szervizelését vagy a nem elkerülhetetlen látogatást a fogorvosánál.
Ezt persze nem minden háztartás tudja megtenni. Többek között Magyarországon sem, hiszen vannak, akik a meglévő bevételükből napról napra élnek.
A nyugdíj nem véd meg az egyre rosszabb gazdasági helyzettől
A recessziós kilátások többek között jelentős munkaerőpiaci kockázatot eredményeznek. Minél idősebb valaki, annál nagyobb az esélye, hogy először teszik lapátra a cégénél. A nyugdíjasoknak ugyan ettől nem kell tartaniuk, ám Zandi szerint a sötét gazdasági időszakban újra kell gondolniuk, mire költik a pénzüket.
Akiknek van megtakarítása közülük, az jól teszi, ha átnézi a befektetéseit és esetleg profi szakemberrel átalakítja a meglévő portfólióját. Akinek több megtakarítása van, mint amennyi a nehéz napok túléléséhez szükséges, az megfontolhatja, hogy némi vagyon szerzésére fordítsa a pénzét. Amíg Donald Trump az Egyesült Államok elnöke, addig nem lehet a jövőre vonatkozóan tervezni. Bármilyen őrült döntés és annak visszavonása követheti egymást.
A felszabadulás napja igaz lehet, de nem úgy, ahogy Trump képzelte
Mindez persze elvezethet egy önmagát beteljesítő jóslathoz. Ha mindenki visszafogja a költekezését, akkor leszálló ágba kerül a fogyasztás, ami gazdasági visszaesést okozhat. A kilábalást a jegybankok kamatcsökkentései ígérhetik, de normális esetben a kormányok is be szoktak szállni gazdaságösztönző intézkedésekkel. Ez most az Egyesült Államokban nem várható.
A történet keserű összefoglalója abból indul ki, hogy Trump a „felszabadulás napjának” nevezte április 2- át, amikor a világ többi országát megbüntető vámjait meghirdette. Arra akart utalni, hogy országa végre fair elbánásban részesül majd a világkereskedelemben. Ehelyett a vámtarifák részleges felfüggesztése ellenére recesszió fenyegeti az amerikai gazdaságot, ami végül is hozhat egyfajta „felszabadulást” az átlagember életében. Mármint a munkanélküliséget, ami azt jelenti, hogy megszabadul a munkába járás napi rutinjától. Ez viszont nyilván nem egy jó forgatókönyv.