Sem a 65 év alattiak, sem a 65 év felettiek körében nem ugrott meg a halálesetek száma az osztrák fővárosban a koronavírus-járvány kitörése óta, derül ki a Bécsi Statisztikai Hivatal adataiból.
Bécsben eddig nem tapasztaltunk a szokásosnál magasabb halálozást. Az adatok azt mutatják, hogy a város eddig nagyon jól jött ki a válságból
– mondta Klemens Himpele, az intézet vezetője az osztrák állami hírügynökségnek.
Korábban voltak kiugró értékek
Az intézet nem csak a heti halálesetek abszolút számát veszi figyelembe, hanem a szezonális ingadozásokat, valamint a lakosság számának és átlagéletkorának változását is. Ez alapján minden időszakra előre meghatároz egy sávot, amelyen belül a halálozások száma szokásosnak tekinthető.
Az elmúlt öt évben több esetben is előfordult, hogy a halálesetek száma meghaladta a sáv felső értékét.
Az extrém hőséget hozó 2015-ös nyáron például voltak olyan hetek, amikor 315, illetve 317 65 év feletti vesztette életét, miközben az intézet 200-280 halálesetet prognosztizált.
2017 első hetében, az influenzajárvány idején pedig 393-an hunytak el ebben a korosztályban, miközben a szokásos érték 235 és 320 között lett volna.
Az alábbi ábrán jól látszanak a kiugró értékek:
Most nincs megugrás
Idén azonban április 26-ig bezárólag egyetlen hét mutatója sem lógott ki az intézet által meghatározott sávból – sem a 65 évnél fiatalabbakat, sem az annál idősebbeket tekintve.
Tehát a halálesetek száma a koronavírus-járvány ellenére is a szokásos értékek között maradt.
Ez az alábbi ábrán is látható:
Az adatokból kiderül az is, hogy idén a legtöbb heti halálesetet, több mint 300-at az év eleji influenzajárvány idején jegyezték fel a 65 év felettiek körében.
Márciusban ugyan meredeken emelkedni kezdett a halálesetek száma – Bécsben az első koronavírusos halálesetet március 12-én regisztrálták –,
de körülbelül egy héttel azután, hogy a kormány szigorú kijárási és egyéb korlátozásokat vezetett be a járvány lelassítására, jelentősen csökkenni kezdett ez a mutató. (A következő hetekben pedig ingadozott.)
Április 20-26. között 238-an vesztették életüket, miközben a sáv felső határa 296 volt.
Az intézet vezetője szerint a heti halálozási szám azért fontos, mert jelezte volna, ha valamit nem vettek volna észre – például a nem diagnosztizált koronavírusos haláleseteket, valamint a vírus elleni küzdelem járulékos kárait (az elmaradt kezelések okozta egyéb haláleseteket).
Az osztrák kormány fokozatosan lazít a kijárási és egyéb korlátozásokon, miután az aktív regisztrált fertőzöttek száma jelentősen csökkent.
Ausztriában eddig mintegy 16 ezer fertőzöttet diagnosztizáltak, az aktív fertőzöttek száma jelenleg mindössze 1200.
A vírussal összefüggésben 620-an vesztették életüket, több mint 14 ezren meggyógyultak.