7p

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Az új nagyhatalmi konfrontáció már a hidegháborúnál jóval szélesebb biztonságpolitikai keretrendszerben zajlik. De mire használja Putyin a „stratégiai korrupciót” térségünkben? Káncz Csaba jegyzete.

2022-ben minden jel szerint tovább folytatódik az intenzív és elkeseredett vetélkedés a vezető atomhatalmak között.  Noha a tavaly nyári genfi csúcs óta a színfalak mögött az amerikai és orosz diplomaták konstruktív, bár törékeny tárgyalásokat folytatnak a nukleáris fegyvereket érintő „stratégiai stabilitás” témájában, Washington és Peking között ezek még csak idén kezdődhetnek – már ha egyáltalán lesz belőle valami.

Újjáéled az orosz világ ideológia – Vlagyimir Putyin. (Alexei Druzhinin/Sputnik/EPA)
Újjáéled az orosz világ ideológia – Vlagyimir Putyin. (Alexei Druzhinin/Sputnik/EPA)

A 2018 februárjában bemutatott 74 oldalas amerikai nukleáris doktrínából („Nuclear Posture Review”) kiderül, hogy Washington atomfegyverrel válaszolhat az Egyesült Államok és szövetségesei ellen esetlegesen intézett olyan nagyobb támadásokra is, amelyeket nem atomfegyverekkel követnek el.

Eltapossák, aki útban van

Az új doktrína kidolgozása jelenleg zajlik, a tervek szerint az idei év elején hozzák nyilvánosságra és minden jel szerint ez sem a visszafogottságáról lesz nevezetes. 

Történt pedig, hogy 9 hónapos ténykedés után a Pentagon tavaly októberben eltávolította azt a Leonor Tomero helyettes államtitkárt, aki az új doktrínában a nukleáris visszafogottság mellett szállt síkra.  A törvényhozás tagjai erről csak utólag értesültek, mint ahogyan arról is, hogy a Pentagon még Tomero pozícióját is felszámolta. 

Az amerikai-kínai viszony

A két állam között teljes-spektrumú, stratégiai vetélkedés alakult ki, amely hasonlatos a tengeri szupremáciáját őrző London és a feltörekvő Berlin konfliktusához az 1910-es években.  Az időközi választásra készülő, törzsi mentalitásba beszorult republikánusok és demokraták mára csak egyetlen dologban értenek egyet: kemény kurzust kell folytatni Kínával szemben.  Kína démonizálása lehetővé teszi az amerikai politikai osztály számára, hogy számos társadalmi, gazdasági és közegészségügyi válságjelenségeiért Pekinget tegye felelőssé, miközben azokért nagyon is Washington a felelős.

A kapcsolat már az év elején feszülten indul, mivel az USA nem küld kormányzati tisztviselőket a februári Pekingi Téli Olimpiára – amely bojkotthoz azóta csatlakozott az Egyesült Királyság, Ausztrália és Japán.

Eközben Hszi Csin-ping elnök tovább akarja koncentrálni hatalmát az októberben sorra kerülő – és csupán 5 évenként megtartott – kommunista pártkongresszuson.  Hszi széleskörű - de nem abszolút – ellenőrzést gyakorol a párt fölött és szüksége van a Li Ko-csiang miniszterelnök körüli szárny támogatására is.  A gazdasági mutatók folyamatosan rosszabbodnak, és a politikai rendszer stabilitása szempontjából figyelmeztető jelként fogható fel az is, hogy Hszi elnök 2 éve nem hagyta el Kínát.

A világ számára ugyanakkor pozitívnak tekinthető, hogy az őszi kongresszus előtt Peking minden bizonnyal nem próbálkozik Tajvan lerohanásával.

Idén tovább folytatódik az USA kampánya, amelynek keretében próbálja elizolálni a kínai technológiai cégeket a világban, egyben megakadályozni, hogy kínai vállalatok csúcstechnológiás amerikai hardware-hez jussanak hozzá.

Az Egyesült Államok

Biden elnök és Harris alelnök népszerűsége folyamatosan morzsolódik le, miközben a demokrata párt élesen megosztott.  A közelmúltban lezajlott kormányzói választások a republikánusok sikereit hozták el.  Biden megrendült belföldi pozíciója tovább erősíti azon kételyeket a világban, amelyek liberális rend jövőjével kapcsolatban az elmúlt évtizedben kialakultak. 

Az amerikai belpolitikai dinamika Európa számára is figyelmeztető jel: míg a demokraták 63 százaléka szerint külpolitikai prioritásnak kell lennie a szövetségesi viszony erősítése, addig ezzel a republikánusoknak csak 44 százaléka ért egyet.

Európai Unió

Párizs vette át január 1-től az Európai Tanács soros elnöki pozícióját.  A főbb francia prioritások közé tartozik a Stabilitási Paktum reformja, az EU katonai képességeinek és az Unió határainak erősítése. A német pénzügyminisztériumot felügyelő, liberális FDP már nem ragaszkodik annyira a nagyobb adóssággal küzdő déli államokat érzékenyen érintő költségvetési szigorhoz – márpedig a Stabilitási Paktum rugalmasabbá tétele geopolitikai szempontból, valamint az uniós együttműködés jövőjét illetően is jó hír.

Macron elnök személyes szívügye a Schengeni övezet reformja és egy nagyszabású fejlesztési terv megindítása Afrika felé – ahol a franciák tavaly csattanós pofonokat kaptak Malitól kezdve Algériáig. Az EU jövője szempontjából sorsdöntő francia elnökválasztást áprilisban tartják. A felmérések azt igazolják, hogy a jogosultak 45 százaléka euroszkeptikus jelölteket pártol.

Az idei év kritikus lesz az európai jogállamiság szempontjából, mert kemény választások várnak az olyan illiberális vezetőkre, mint Orbán Viktor, a lengyel Jaroslaw Kaczynski és a szlovén Janez Jansa.  Napjainkra mindhármuk sorsa oly mértékben bizonytalanná vált, amire évek óta nem volt példa.  Ily módon lehetséges, hogy újra kell majd rajzolni a politikai térképeket.

Oroszország

A Kreml újjáélesztette és folyamatosan erősíti az „Orosz világ” névre hallgató ideológiát, amely minden orosz etnikumú ember védelmét célozza meg.  Moszkva ezzel összefüggésben is követeléseket fogalmaz meg Ukrajna és Kazahsztán felé.

Az orosz információs hadviselés térségünkben – beleéértve hazánkat és Szerbiát – erőteljesen támogatja az etno-nacionalista és a vallásos-tradicionalista narratívát, egyben az euroatlanti intézmények elleni bizalmatlanság erősítését.  A Valerij Geraszimov orosz vezérkari főnök által kidolgozott hibrid hadviselés Belgrád és Budapest esetében sikeresen működik. Ennek mára egyik legfőbb eleme lett a „stratégiai korrupció”, vagyis fegyverként használni a rendszerszintű korrupciót a célállamok főbb pártjainak befolyásolására, kialakítva egy korrupt pártállamot.

A Kreml ura az utóbbi időszakban csapatokat vont össze Ukrajna határán és közben aktiválta beépített emberét Bosznia-Hercegovinában, hogy egy második front megnyitásával onnan is fenyegesse a Nyugatot a térség felrobbantásával.  Ebbe a robbanásveszélyes játszmába elképesztő módon a magyar kormány is beszállt – kiváltva a szarajevói USA nagykövetség éles hangú figyelmeztetését.

Mindeközben a NATO és Oroszország között, Ukrajna kapcsán kialakult vita éppen úgy egy emberöltőre határozhatja majd meg az európai biztonság keretrendszerét, ahogyan a Hidegháború végeztével hozott döntések is évtizedekre szóltak.

Globális járványok

Az elmúlt évtizedekben a globális népesség és a környezetszennyező iparágak robbanásszerű növekedése komoly terhelés alá helyezte a természet ökoszisztémáját.  Ezzel lecsökkent annak kapacitása az önszabályozásra, védelmi vonalai megrendültek, lehetővé téve a globális járványok könnyebb kialakulását.  Csupán az elmúlt években az emberiség a MERS, az Ebola, a Zika, a SARS és a H1N1 járványokkal szembesült.

Aztán jött a COVID-19, megrendítve teljes iparágakat és beszállítói láncokat.  Ez a stresszhelyzet várhatóan idén is fennmarad.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szja-mentesség a két- és háromgyerekes anyáknak – Orbán Viktor több intézkedést is bejelentett évértékelőjén
Privátbankár.hu | 2025. február 22. 16:06
A kormányfő újkori szokása szerint a budai Várkertben tartotta az immár 26. évértékelőjét.
Makro / Külgazdaság „Csicsergő daláradat fogja betölteni az országot” – Ligeti Miklós Magyar Péter elszámoltatási ígéreteiről
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 11:08
Sokan akarják majd menteni az irhájukat, ez segíthet az elszámoltatásban, de rengeteg elvi és gyakorlati problémával fog szembesülni az, aki ezt végig akarja vinni.
Makro / Külgazdaság Somolyoghatnak a svájci óragyártók, de nem csak azért, mert januárban közel kétmilliárd frank értékben exportáltak
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 11:13
Hanem azért is, mert az egyik legnagyobb növekedést egy konkurens cégekkel teli országban érték el.
Makro / Külgazdaság Fordulat Németországban, az elemzők is vakarhatják a fejüket?
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 09:19
A várt növekedés helyett csökkentek a termelői árak Németországban januárban decemberhez képest. Az éves drágulás is meglepetést okozott.
Makro / Külgazdaság Már a jegybanknál is kezdenek aggódni Trump miatt? Felpöröghet az infláció
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 09:06
Kikerült a jegyzókönyv a kamatdöntő ülésről.
Makro / Külgazdaság Rogán Antal is szóba került Szijjártó Péter washingtoni tárgyalásán, ahol még a magyar kormány inflációs politikája is dicséretet kapott
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 06:47
Az sem zavarta a magyar minisztert, hogy egy volt Soros-főembertől jött a dicséret. De mi lesz Rogán Antallal?
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor és Nagy Márton kezdhet mindent elölről
Csabai Károly | 2025. február 20. 05:44
A kormányfő és hű csúcsminisztere által nemes egyszerűséggel csak földbe döngöltként aposztrofált hazai infláció feltámadt. Két év után ismét nálunk a legmagasabb az éves fogyasztóiár-index az Európai Unió 27 tagállama közül, de az egész öreg kontinensen is csak négy országé magasabb – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből. Pedig a pénzromlás fő ellenszerének számító alapkamatunk is kiugróan magasnak számít, s mivel ahhoz idestova már négy hónapja nem nyúlt az MNB, a visszatekintő reálkamatok összevetésében is nagyot csúsztunk vissza.
Makro / Külgazdaság Aggasztó okból tűnt fel Magyar Péter mellett Ruszin-Szendi Romulusz?
Privátbankár.hu | 2025. február 19. 18:55
A Tisza Párt hétvégi kongresszusán a volt vezérkari főnök feltűnése volt talán a legváratlanabb fordulat. De mit üzen az ő megjelenése? Somogyi Zoltán két megfejtése közül az egyik elég rémisztő.
Makro / Külgazdaság Ausztrália központi bankja négy év után gondolta meg magát
Privátbankár.hu | 2025. február 18. 16:45
Ausztrália központi bankja kamatot csökkentett, de figyelmeztetett, hogy túl korai lenne győzelmet hirdetni az infláció felett, és óvatosan áll a további lazítás lehetőségéhez.
Makro / Külgazdaság Vannak még ütőkártyák a Tisza Párt elnökénél? És Orbán Viktornál?
Izsó Márton - Litván Dániel | 2025. február 18. 15:15
Mikor menekül el Rogán Antal? Mit ért el Magyar Péter egy év alatt és mire lehet ez elég egy év múlva? Kinek és mit üzent a Tisza évértékelője? Kik lehetnek Magyar Péter célkeresztjében? Átállhat valaki a Fideszből a Tiszához? Miért volt a feleségének igaza Magyar Péterrel kapcsolatban? Somogyi Zoltán szociológussal ezekről a kérdésekről is beszélgetett a Klasszis Podcast új adásában Litván Dániel újságíró. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG