A 2020. évi költségvetési törvényjavaslat (Fotó: MTI/Kovács Tamás) |
Az emelkedő költségekre hivatkozva 6,5 milliárd forinttal nagyobb összeget terveztek be a 2020-as büdzsében a Pénzügyminisztérium költözésére a Budai Várba, mint amennyivel idén februárban számolt a kormány a középtávú költségvetési kitekintésben - bukkantunk rá a tételre a törvényjavaslatban.
Konkrétan ez szerepel a tárcáról szóló fejezetben, a 2019-2021 közötti időszak tervezett összegeitől való eltérés indokásában:
A Pénzügyminisztérium budai Várnegyedben történő elhelyezésével kapcsolatos beruházások, felújítások kiadásainak többletforrás igénye 2020. évben 6,5 milliárd forint.
A dokumentumból az is kiderül, hogy jövőre 18,586 milliárdra emelkedik a keret. Az elmúlt években egyébként erre a célra ezen a soron a pénzügyi tárca büdzséjében összesen 29,4 milliárd forintot költöttek, illetve terveztek elkölteni (csak a 2017-es kiadás tekinthető véglegesnek, a többi tétel tervezett összeg, amelyekről majd a zárszámadási törvényekből tudunk meg többet). Ehhez jön hozzá a jövő évre ezen a soron betervezett további összeg.
A kiadások emelkedésének okát nem részletezi a dokumentum - mindössze annyit írnak, hogy a végrehajtási ügyek ellátáshoz kapcsolódó fejlesztések terhére emelkednek a kiadások -, mint ahogy arról sem esik szó a szaktárcáról szóló fejezeti kötetben, hogy jövőre végre felköltözik-e az apparátus a Szentháromság téri épületbe, amire egyébként évekkel ezelőtt sort kellett volna már keríteni. Az építőipar helyzetét ismerve ugyanakkor nem meglepő, hogy drágul a kivitelezés, az árak - nagyrészt a kapacitáshiány miatt - az elmúlt években brutálisan elszálltak. Illetve felmerülhettek olyan igények, amelyek szintén drágíthatják a beruházást.
A parlament előtt lévő javaslatból az viszont kiderül, hogy a követkető évben közel 18,2 milliárd forint felhalmozási kiadás áll rendelkezésre erre a célra, amihez jön még 457,5 millió forint működési kiadás.
Ugyanakkor a Belügyminisztérium büdzséjéből eltűnt ez a kiadási tétel. A javaslat erről annyit közöl, hogy a Várba költözéssel kapcsolatos intézkedésekről szóló kormányhatározat alapján az elmúlt években bázis szinten biztosított 7 milliárd forint kivezették a tárca költségvetéséből. Más helyütt viszont úgy fogalmaznak a dokumentumban erről a 7 milliárd forintról, hogy "a BM budai Várnegyedben történő elhelyezése miatti kivezetésről van szó" - ami érthető úgy, hogy a költözésre e tárca esetében belátható időn belül sor kerül, ezért nem kell már ezzel a kiadási tétellel tervezni 2020-ban. A 2019-es költségvetésben egyébként már úgy terveztek, hogy 2020-tól nem lesz szükség kifizetésre a belügy Várban történő elhelyezésével összefüggésben. A tervek szerint az erre rendelkezésre álló 14 milliárd forintot az idei évvel bezárólag felhasználják.
Tovább bonyolítja a képletet, hogy egy idén februári kormányhatározatban visszavonták a költözéssel összefüggő korábbi jogszabály több pontját is, amelyek a Várban található Nádor utcai épület elfoglalását tették volna lehetővé (ez nem érinti a másik, szintén várbeli leendő minisztériumi épület sorsát). Figyelemre méltó az is, hogy az elmúlt időszakban nem érkezett hír a költözésről, nagy a csend a projekt körül, nem tudni, mikor teheti át a székhelyét a BM a Várba.
A jelek szerint tehát nem halad a tervezett ütemben a kormányzat Várba költöztetése. A miniszterelnök irodája ugyan már birtokba vette új szálláshelyét a volt Karmelita kolostorban, de a kijelölt tárcák még nem kezdhették el a pakolást. Mint jeleztük, erre már évekkel ezelőtt sort kellett volna keríteni, legutóbb pedig Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter mondta azt egy tavaly tavasz végi Kormányinfón, hogy a Pénzügyminisztérium és a Belügyminisztérium egy éven belül felköltözik a Várba. Ezt a határidőt sem sikerült tartani.
Természetesen megkerestük a belügyi tárcát, hogy információkat kérjünk a költözésről, napirenden van-e még. Amint válaszolnak, visszatérünk a témára. Nem hivatalos információnk szerint azonban tényleg csúszásban van - a sokadikban - a projekt, nincs határidő, egy forrásunk meglepőnek tartaná, ha a következő két évben megtörténne a székhelyváltás, vagyis nem valószínű, hogy a BM egyhamar be tud költözni a Várba. Állítólag döntések és források is hiányoznak ehhez.
Lapunk munkatársa a témával kapcsolatban a csütörtöki Kormányinfón érdeklődött Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszternél.
A miniszter tájékoztatása szerint jövőre még nem indulnak el a költöztető furgonok, sőt, erre Gulyás a mostani kormányzati ciklus vége előtt nem is lát esélyt. Vagyis leghamarabb 2022 táján teheti át székhelyét a két minisztérium. Holott a beruházással összefüggésben már 2017 óta szerepelnek kiadási tételek az adott évi költségvetésben.