Varga Mihály szerint jövőre, a 2015-ös adótörvények őszi megalkotásakor napirendre kerülhet az egyszámjegyű szja. A nemzetgazdasági miniszter egy csütörtöki lapinterjúban azt mondta: 9 százalékra csökkenő adókulcs költségvetési bevételi hatása 500 milliárd forint lenne, amelyet a gazdasági növekedés is fedezhet.
Egy nemrég megjelent tanulmány szerint a 16 százalékos adókulcs felváltása a 9 százalékos adókulccsal a 2011-es adatok alapján 521,8 milliárd forinttal, azaz 44 százalékkal csökkentené tovább a költségvetés személyi jövedelemadóból származó összes bevételét. A legtöbbet azok nyernék, akik egyébként is a legtöbb jövedelemadóz fizetik a költségvetésbe - így az összes adócsökkentés 42 százaléka, azaz 219 milliárd forint a legfelső jövedelmi tized nettó bérét növeli. Részletek >> A Privátbankár.hu júniusban publikált egy elemzést arról, pontosan hogyan is érintené a pénztárcánkat a 9 százalékos szja: az eredmények szerint az egy vagy két gyermeket nevelők közül éppen a legalacsonyabb jövedelműek nem nyernének semmit, a háromgyerekesek havi bruttó 620 ezres fizetés alatt nem látnak semmit abból a hatalmas összegből, amennyivel az intézkedés csökkenti a költségvetés bevételeit. Az okot azonban nem szabad szem elől téveszteni: ők a családi adókedvezménynek köszönhetően havi bruttó 620 ezer forintig a jelenlegi szabályok alapján nem fizetnek személyi jövedelemadót. A teljes elemzést itt olvashatja: Most a gazdag gyermektelenek nyernének az új szja-val >> |
Mire költsük azt a sok pénzt?
A Figyelő csütörtöki számában megjelent interjúban Varga Mihály a gyorsuló gazdasági növekedéssel összefüggésben kifejtette: "el kell majd dönteni, hogy mire akarjuk fordítani a többletjövedelmet: adócsökkentésre, esetleg beruházásokra, vagy szociális intézkedésekre". Hat éve nem volt például béremelés a közszférában, ez sokáig nem tartható, mert az állami szolgáltatások színvonalának romlásával jár - tette hozzá.
Megjegyezte, hogy a növekedési pálya 2014 végéig jól látható, a kérdés az, hogy utána hogyan lehet folytatni, a gazdaságpolitikában lesznek-e további, a befektetéseket ösztönző lépések.
Egyelőre csak az árfolyamgát van
A devizahiteleseket illetően leszögezte: a kormányzat szándéka nem változott, a cél változatlanul a jelzálogalapú devizahitelek kivezetése a rendszerből. Hozzátette, hogy erre a szerződések érvényessége és teljesítendősége miatt átmeneti időt kell hagyni. Addig is marad az árfolyamgát lehetősége - tette hozzá.