A helyzet katonai eszkalálódását senki nem akarja, viszont Oroszországnak többféle lehetősége van arra, hogy kellemetlenkedjen a törököknek. Ezek közül említettünk már egy igen lényegeset, miszerint a szíriai kurdokat támogathatja, sőt a függetlenségüket is biztosíthatja, és akár meg is védheti úgy, ahogy ezt a Dnyeszter-menti Köztársaság esetében teszi. Ráadásul addig is felfegyverezheti a kurdokat, és szövetségeseivé teheti őket, bőven elég, ha beígéri nekik a függetlenséget.
Léptek az oroszok - jönnek a szankciók Csütörtök délután Alekszej Uljukajev gazdaságfejlesztési miniszter bejelentette: Oroszország befagyaszt egy sor befektetési projektet és kereskedelmi megállapodást Törökországgal. A szankciók a Török Áramlat gázvezetékre és az Akkuyu atomerőműre is vonatkozik. Mi több, Oroszország a turisztikai együttműködést is megszakítja Törökországgal. Részletek >>>> |
Energia ügyek
Ez önmagában rendkívül kellemetlen lehet Törökországnak, de vannak egyéb lehetőségek is. Klasszikus orosz lehetőség az energiaszállítások korlátozása. Törökország gázimportjának több, mint felét Oroszországtól kapja, és adott esetben ennek pótlása nem olyan egyszerű, mint ha mondjuk olajról lenne szó, amit Irán most boldogan szállít majd bárkinek.
Emellett ott a Török Áramlat vezeték, ami az EU gázellátásának Ukrajnát megkerülő megoldása lenne, persze nem kis török tranzitdíjjal. Végül Oroszország építi a törökök első atomerőművét 4800 MW kapacitással, ami elég komoly darab.
Turizmus
Az energetika területén tehát több fronton is szoros kapcsolatban volt eddig a két ország, de van még egy iparág, ami sok orosz pénzt hoz a törököknek: a turizmus. Ráadásul ez most jócskán meg is nőhetett volna, azt követően, hogy az orosz turisták elhagyták Egyiptomot. Tavaly 4,5 millió orosz látogató volt Törökországban, és idén 1 millió utast tervezett szállítani a Turkish Airlines.
A turizmus gyorsan véget érhet, mert az oroszok máris kerülendő úticélnak minősítették Törökországot. Az ebből adódó bevételkiesés igen jelentős tétel, 4-5 millió turista elvesztése óriási érvágás, ráadásul nem 1-2 napra jöttek, hanem többnyire 1-2 hetes nyaralásokon vettek részt. Persze ezzel egyidejűleg felmerül a kérdés, hogy hová megy majd az Egyiptomból és Törökországból kiszoruló, meleg tengerpartra vágyó rengeteg orosz turista, de bőven akad, aki tárt karokkal várja őket, példának okáért ott az egész Távol-Kelet.
Külkereskedelem, befektetések
A két ország közti kereskedelmi kapcsolatok is igen jelentősek, Oroszország a törökök második legnagyobb kereskedelmi partnere Németország után. A Törökországba irányuló orosz befektetések is jelentősek: idén csak eddig 750 millió dollárt tettek ki, miközben az Oroszországba irányuló török befektetés csak 50 millió dollár körüli.
Mindkét ország sokat veszthet a gazdasági kapcsolatok visszaesésével, nem csak a törökök. Mindenesetre egy konkrét lépés már történt: Oroszország betiltotta a Törökországból származó baromfi importot.