1p
Brazília 2010-ben hihetetlen mértékű gazdasági növekedést produkált, tavaly pedig GDP-ben lekörözte Nagy-Britanniát is, így a világ hatodik legnagyobb gazdaságává vált - nemrég nagylelkűen fel is ajánlotta segítségét az euróövezeti mentőalap feltőkésítésére. Hogyan csinálják?

Brazília 2010-es 7,5 százalékos gazdasági növekedési ütemével negyed évszázados csúcsot döntött meg, az ország azonban a következő évre is tartogatott meglepetéseket. A tekintélyes londoni elemzőház, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) elemzése szerint 2011-ben Brazília gazdasági növekedés területén lekörözte Nagy-Britanniát, és ezzel az eredménnyel a világ hatodik legnagyobb gazdasága lett.

Douglas McWilliams, a társaság vezető elemzője szerint a foci területén Brazília már évek óta felülmúlja Európát, most azonban eljött az ideje, hogy gazdasági növekedésben is lekörözze az öreg kontinenst. Azért a gazdasághoz reméljük jobban ért, mint a focihoz: a FIFA legfrissebb világranglistáján 5 ország is megelőzi Brazíliát, közülük 4 európai. A legutóbbi 2 világbajnokságon csak a negyeddöntőig jutott a Seleção, mindkétszer európai csapatok játszották a döntőt. A párhuzam azért annyiban stimmel, hogy mind a gazdaság, mind pedig a focicsapat a hatodik legjobb a világon.

Helyezés CEBR ranglista FIFA ranglista
1. Egyesült Államok Spanyolország
2. Kína Hollandia
3. Japán Németország
4. Németország Uruguay
5. Franciaország Anglia
6. Brazília Brazília
7. Nagy-Britannia Portugália
8. Olaszország Horvátország
9. Oroszország Olaszország
10. India Argentína


Az elemzőház 2020-ra készített előrejelzése szerint az ázsiai országok és az árutermelő gazdaságok előretörése lesz jellemző a következő években, míg az európai gazdaságok szépen lassan visszaszorulnak, Brazília pedig várhatóan meg fogja őrizni a világ 6. legnagyobb gazdaságának címét.

Honnan ez a nagy gazdasági erő?

Az 1990-es évek közepétől a brazil gazdaság pénzügyi és gazdasági helyzete is stabilizálódott. Az utóbbi évtizedben nem csak gazdasági, de társadalmi vonatkozásban is jelentős fejlődés zajlott le, csökkent a szegénység és a társadalmi egyenlőtlenség - azonban mindkét területen és a fenntartható fejlődés tekintetében is van még hova fejlődnie az országnak.

Fotó: Fifa.com/Stuart Franklin

A gazdaság szektorai közül a szolgáltatások az éves GDP 67,4 százalékát adják, az ipar 26,8 százalékot képvisel, míg a mezőgazdaság 5,8-at. A szektorok bruttó hazai termékhez történő hozzájárulása az utóbbi évtizedben jelentősen átrendeződött, a mezőgazdaság vesztett szerepéből, az ipar részesedése nőtt, míg a szolgáltatások jelentősen növelték hozzájárulásukat a növekedéshez.

Míg 1930-ban a népességnek mindössze 30 százaléka élt városokban, mára ez az arány a 85,6 százalékot is elérte. A népesség urbanizálódásához jelentősen hozzájárult az iparosítás: 2005-ben a brazil gazdaság 2,4 millió gépjárművet, 33 millió tonna acélt, 34,4 millió tonna cementet, 5,9 millió tv-t, 23,3 millió mobiltelefont és 4,8 millió hűtőszekrényt gyártott egy év alatt.  

Nyerő a nyersanyag-mezőgazdaság-kombináció

A gazdasági növekedésben nagy szerepe van az ország jelentős nyersanyaggal való ellátottságának és a mezőgazdaságnak is. Brazília a világ egyik legnagyobb  cukortermelője, és a világ legnagyobb szója-, dohány-, szarvasmarha- és narancslé-exportőre. Brazília emellett hatalmas tartalékokkal rendelkezik vasércből, mangánból, és más ipari fémekből, valamint kőolajból, aminek köszönhetően már 2007-ben sem szorult olajimportra.

A brazil gazdaság számára meghatározó jelentőségű a külkereskedelem is, GDP arányos exportja 9,7 százalék, míg GDP arányos importja 8,7 százalékot tesz ki; erősödő nemzeti valutája ellenére Brazília még mindig külkereskedelmi többlettel rendelkezik. Szakértők véleménye szerint a brazil gazdaság további bővülése biztosított a magas olajellátottság és a folyamatosan bővülő élelmiszer termelés miatt, továbbá az ország a cukornád alapú bioetanol termelésében is az élre tör.

A 2008/2009-es válság Brazíliát is kellemetlenül érintette, hatása elsősorban a külkereskedelmen keresztül fejtette ki kedvezőtlen hatását. A válság éveiben a növekedés motorját a belső fogyasztás jelentette, ez idő alatt a gazdasági növekedés lényegében stagnált. A depresszív időszakban a kormányzat képes volt a gyors reagálásra, különböző fejlesztéseken keresztül ösztönözték az ipari termelést, a belső fogyasztást és a hitelkínálat fenntartására törekedtek.

A válság után a gazdaság ennek köszönhetően gyorsan talpra tudott állni, és az utóbbi 25 év legnagyobb növekedését volt képes produkálni. A jelentős gazdasági élénkülésben strukturális tényezők és nemzetközi pénzügyi feltételek is szerepet játszottak. A boom évében jelentősen megugrott a fogyasztás és a beruházás is, valamint az optimista nemzetközi világgazdasági hangulat is kedvezett a nemzetközi kereskedelemnek. A háztartások fogyasztásának megugrását a növekvő hitelek és az emelkedő jövedelmek indokolták.

Van még min dolgozni

A tavalyi évre vonatkozóan a kormány 3 százalékos gazdasági növekedést valószínűsít. A gazdaság lehűlését a kormányzati fiskális kiigazító intézkedések és a csökkenő kereslet okozta, a kormány kiadásainak csökkentése azonban az infrastrukturális beruházásokat nem érintette. A csökkenő kereslet ellenére az inflációs ráta nem csökken: a legfrissebb adat szerint a fogyasztói árak 6,5 százalékos emelkedése 7 éves csúcsot döntött meg.

Az IMF jellemzése szerint Brazília számára a legnagyobb kihívás a közeljövőben a hazai megtakarítások növelése lesz annak érdekében, hogy magasabb és tartós növekedést tudjon elérni. A beruházok gátját jelenleg az államháztartási hiány és a megtakarítások alacsony szintje. A kormány nyugdíjreformmal igyekezett a költségvetést egyensúlyba hozni és a lakosságot arra ösztönözni, hogy növelje hosszú távú megtakarításait. A reform keretein belül a kormány növelte a nyugdíjkorhatárt és korlátozta a köztisztviselők nyugdíját.

A jövő kihívásai közé tartozik a lakosság gyors ütemű öregedésének megfékezése, a világgazdasági hangulat miatt fellépő bizonytalanság kezelése és a kormányzati bevételek olajártól való függőségének mérséklése. A kormány jelenlegi makrogazdasági, társadalmi politikája, és strukturális reformjainak célja, hogy növelje a háztartások megtakarításait, ezzel növelve a beruházások nagyságát és az infrastruktúra fejlesztését.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Győrffy Dóra: Nem racionális támogatni tízmilliókkal egy Fülöp-szigeteki munkahely létrehozását
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. július 19. 10:58
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora volt a július 16-ai élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 79. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Besül a magyar kormány fegyvere? 2034 előtt nem várják Ukrajnát az EU-ba
Privátbankár.hu | 2025. július 19. 10:11
Friedrich Merz német kancellár szerint Ukrajna valószínűleg nem csatlakozik az Európai Unióhoz a blokk következő költségvetési ciklusának vége, azaz 2034 előtt – pedig a magyar kormány minden nap az ukrán EU-csatlakozásról beszél már most is.
Makro / Külgazdaság Majdnem 100 tonna aranyat őriznek Dél-Pesten
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 19:06
Megvan a nemzet aranytartaléka, a 94,7 tonnát biztonsággal őrzi Dél-Pesten a Magyar Nemzeti Bank – tudatta az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának fideszes elnöke pénteken.
Makro / Külgazdaság Megint a Távol-Keleten kalapozik a magyar kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 18:01
Az Államadósság Kezelő Központ Zrt. (ÁKK) a júliusban módosított finanszírozási terve alapján mandátumot adott egy kínai renminbiben denominált, elsősorban kínai intézményi befektetőknek ajánlott devizakötvény („pandakötvény”) kibocsátásának megszervezésére Magyarország részére – olvasható az ÁKK honlapján pénteken közzétett tájékoztatásban.
Makro / Külgazdaság Kiderült: egyáltalán nem kuriózum a magyar építőipar magára találása
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 12:56
Az euróövezetben is nőtt az ágazat termelése májusban.
Makro / Külgazdaság Ez se gyakori: azonos irányba mozgunk a románokkal
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 11:38
Nemcsak a magyar építőipari termelés nőtt májusban, hanem keleti szomszédainké is.
Makro / Külgazdaság Porszem került a svájciak precíz gépezetébe
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 11:11
Óraexportjuk 5,6 százalékkal csökkent júniusban.
Makro / Külgazdaság Kíváncsi, hogy olcsóbban vagy drágábban tankolhat hétvégén?
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 10:56
Ha a nagykereskedőkön múlik, akkor ugyanannyiért, mint pénteken.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Kárfelmérés és kárbecslés Trump vámemeléseinek három hónapja után
Bod Péter Ákos | 2025. július 18. 05:44
Az amerikai elnök januári beiktatása után eltelt időben nem lett Ukrajnában béke, a palesztin ügy sem oldódott meg – de ezen nem csodálkozhatunk. Ám a nagy amerikai vámemelés sem a megígért módon zajlott le. Legfeljebb az első felvonást láttuk, és nem tudni, műsor-e a műsor. Kétrészes kamaradarab vagy öt felvonásos királydráma? Mintha még nem lenne megírva a szövegkönyv. Lapcsoportunk, a Klasszis Média állandó szerzője, a volt jegybankelnök, közgazdász, egyetemi tanár írása.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor megmagyarázta, miért dadogott Brüsszelben
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 19:29
A miniszterelnök egy interjúban arról is beszélt, mikor lesz látható a repülőrajt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG