Bár gyakorlatilag stagnál a születésszám Magyarországon, ma 20 százalékkal kevesebb nő szüli meg az ugyanannyi gyermeket, mint egy évtizeddel korábban. A gyermekvállalási kedv tehát javult, a teljes termékenységi arányszám nőtt (ez azt mutatja meg, hogy egy nő hány gyereket vállal élete során) - mondta a Népszavának adott interjúban Kapitány Balázs demográfus. Az elmúlt tíz évben ez az arányszám felment 1,56-ra az 1,23-as mélypontról - a társadalom újratermelődéséhez viszont 2-es arányszám kellene.
A további javuláshoz nem csak pénzügyi eszközök kellenének - ami a kormány legfontosabb eszköze -, hanem egy jól működő állam, amiben jobban bíznak az emberek - véli a szakember. Úgy látja, bár a házasságkötések terén valóban szokatlanul nagy és látványos emelkedést sikerült elérni, a 2-es termékenységi arányszámot még 20 éves távlatban sem érjük el.
A dolgozó családokat támogatják - akkor is, ha már nem fognak több gyereket vállalni
Jelenleg a szegénység elleni küzdelem nem része a családpolitikának; a kormány azt az utat választotta, hogy a dolgozó családokban támogatja a gyerekszületést, a családpolitikát és a szociálpolitikát kettéválasztották. A szakember szerint a családok jóléte sem demográfiai cél: ettől nem fog több gyerek születni, a családi adókedvezmény vagy az szja-visszatérítés például jelentős részben azokat a családokat segíti, akik nagy valószínűség szerint újabb gyerekeket már nem fognak vállalni, mert az anyuka már jócskán elmúlt 40 éves.
Kapitány Balázs szerint fontos lenne deklarálni, hogy a népesedéspolitikai intézkedésekhez sem a mostani kormánypártok, sem a mostani ellenzék nem tervez hozzányúlni, megmaradnak a támogatások - a bizonytalanság ugyanis ismét a termékenységi mutató bezuhanásához vezetne.