Maga mesélte
A Cambridge Analytica ügyvezetőjéről műsor készült, amelyben dicsekedett, milyen sikeresen dolgozott cége az előző kenyai választások során, 2013-ban és 2017-ben, a megválasztott elnök, Uhuru Kenyatta választási kampányában. Egy, a héten bemutatott TV interjúban az ügyvezető elmondta, hogy kétszer is átalakították az elnök pártját, két körben 50 ezer résztvevővel felmérést végeztek, utána megírták az összes beszédet és a kampány minden szintjét megszervezték.
Vágyak és félelmek
A cég honlapja azt írja, hogy 2013-as kenyai munkájuk a Kelet-Afrikában valaha végzett legnagyobb politikai kutatási program, amelyben felmérték a választók vágyait (több munkahely) és félelmeit (törzsi erőszak), miután a 2008-as törzsi zavargások során több mint ezer ember halt meg. A 2017-es választásokon viszont már nagy szerepet kapott az internet és a közösségi média, mivel az országban gyorsan növekszik az internet elérhetősége. Kenyában már 67 százalékos az internet penetráció, míg az afrikai átlag csak 18 százalék.
Berobban a net
Egy, a CNBC-nek nyilatkozó kenyai adatelemző cég szerint az álhírek internetes terjesztése nagy szerepet kapott a tavalyi választási kampányban. Most nagyjából 7 millió Facebook felhasználó van az országban, míg 2013-ban még csak 4 millió volt, így óhatatlanul megnőtt az oldal szerepe. A tavalyi kampány során két komolyabb megtévesztés zajlott a neten: az egyik „Az igazi Raila” néven futó videó volt, és az ellenzéki jelölt, Odinga leendő kormányzását apokaliptikusnak ábrázolta, tele valótlan állításokkal. Ebben az a külön érdekesség, hogy a londoni cég visszakövette a videó útját, és az egy amerikai netes reklámozó céghez vezetett, amelynek Trump választási kampányában is szerepe volt.
Megismételt választás
A másik megtévesztés olyan videókkal történt, melyeket korábbi zavargások során vettek fel, és a választások ideje alatt úgy posztolták őket, mintha a jelenben zajlanának, megijesztve ezzel a választókat. A tavalyi elnökválasztás példátlanul botrányosra sikeredett Kenyában: Kenyatta megnyerte a választásokat, de ellenfele, Raila Odinga szerint csalás történt. A legfelsőbb bíróság meg is semmisítette az eredményt, a választásokat újra kiírták, de Odinga bojkottálta az újabb fordulót, így Kenyatta a szavazatok 98 százalékával lett elnök.