A növekedési prognózist nem vésték kőbe
Giró-Szász András egy ma reggeli sajtótájékoztatón azt mondta, a kormány továbbra is úgy számol, hogy 2012-ben 1,5%-os növekedésre lesz képes az ország. Jól jelzi azonban a kormány bizonytalanságát, hogy felkérték a Nemzetgazdasági Minisztériumot (NGM), hogy készítsen "reálgazdasági tervet", méghozzá az Európai Unió növekedési folyamatait figyelembe véve. Vagyis a kormány is számol a külső környezet romlásával - de hivatalosan a kormányszóvivő cáfolta azokat a héten megjelent híreket, miszerint a kabinet is már csak 0,9%-os növekedéssel számolna.
Ugyanakkor Gíró-Szász azt is bejelentette, hogy a terv elkészülte után, annak figyelembe vételével dönt majd a kormány a GDP-prognózisról.
Az Európai Bizottság szerint idén 1,4, jövőre 0,5 százalék lehet Magyarország gazdasági növekedése, a növekedés forrása továbbra is a nettó export marad. Mindezek mellett Brüsszel üdvözölte a kormány konszolidációs intézkedéseit és a munkahelyteremtésre tett erőfeszítéseit. Megjelent az Európai Bizottság értékelése Magyarországról. Részletek >>> |
Ezzel amúgy nem tévedne sokat a kormány, már-már elemzői konszenzus övezi azt a tételt, hogy a kormány GDP-prognózisa túlzottan optimista, a legtöbben 0 és 1 százalék közti növekedést várnak jövőre, de egyre többen beszélnek recesszióról.
A forint árfolyama és a GDP állatja kihívás elé a kormányt
Ez pedig azért nem mellékes, mert a jövő évi költségvetést 1,5%-os növekedésre szabták, és mivel a hiányt is ennek arányában számolják el, a szerényebb gazdasági teljesítmény újabb megszorításokat, vagy ahogy az NGM fogalmaz, "kiigazításokat" vonhat maga után.
Faragnak még a háttérben
Az nem titok, hogy az országmentő büdzsé már eleve 1400 milliárdos kiigazítást tartalmaz jövőre, ami főleg bevételek növeléséből jön össze, kisebb részt pedig a kiadások lefaragásából. A Magyar Közlöny legfrissebb számában megjelent határozat szerint a kormány észbe kapott: feladat- és intézmény-felülvizsgálati programot hirdetett a költségvetési szerveknél, a minisztériumokban, illetve azok háttérintézményeiben. Beszédes, hogy az ezt rögzítő határoz a "2012. évi költségvetési hiánycél tartását biztosító további feladatokról" címet viseli.
Az egyre szerényebb gazdasági teljesítmény mellett a kormány az euró forintárfolyama miatt is aggódhat, bár Matolcsy Györgyék számoltak a 300 forintos euróval is a költségvetés megtervezésekor és van alternatív megoldásuk illetve elég tartalékuk erre az esetre, a gazdasági kilátások romlásával elkerülhetetlennek tűnnek az újabb megszorítások.