4p
A koronavírus járvány az elmúlt napokban felgyorsította a gazdasági csatározást Szaúd-Arábia, Oroszország és az USA között, miközben felerősítette a politikai feszültségeket a sivatagi királyságban. Rijád jelenlegi helyzete a késői, bemeszesedett Szovjetunió megrendülésének korára emlékeztet az 1980-as évek második feléből. Káncz Csaba jegyzete.
Szaúd-Arábia. Kép forrása: EPA, Amel Pain

A Wall Street Journal a célkör közepébe lőtt 3 hete, amikor közzétette azon értesülését, miszerint Szaúd-Arábia fontolóra vette 4 éve fenntartó olajtermelési együttműködésének felrúgását Oroszországgal, mivel a kínai koronavírus járvány hozzájárul a globális olajkereslet beszűküléséhez. Nos, Rijád annak rendje és módja szerint a hétvégén fel is rúgta a megállapodást, csökkentette exportárait, aminek hatására hétfőn 30 százalékot zuhant a kőolaj ára, a legnagyobb esést produkálva az 1991-es Öbölháború óta.

Életveszélyes játszma kezdődött

A szaúdi királyság elképesztő játszmába kezdett, hiszen az olaj- és gázbevételek teszik ki a központi költségvetés 87 százalékát, a GDP 42 százalékát és az export 90 százalékát. A 30 dollárhoz közeli árak csaknem megdupláznák a központi költségvetés hiányát idén – holott az már amúgy is 6.4 százalékos hiányra lett tervezve. Bár a szaúdi olajtermelés még hordónként 30 dolláros árnál is nyereséges, a társadalmi feszültségek csillapítására az uralkodóház olyan kiadásokba verte magát az utóbbi években, amihez hordónként 80 dolláros árra van szükség. A 33 milliós szaúdi társadalomban mintegy 1.9 millió fiatal fog az elkövetkező évtizedben a munkaerőpiacra lépni – akiknek jól fizető állást kell állami beavatkozással biztosítani, különben a szélsőségesek markába kerülnek.

A koronavírus az elmúlt napokban felgyorsította a gazdasági csatározást Szaúd-Arábia, Oroszország és az USA között, miközben felerősítette a politikai feszültségeket a sivatagi királyságban. A forrófejű és gátlástalan, 34 éves szaúdi trónörökös, Mohamed bin Szalman (MbS) parancsára a hétvégén legkevesebb négy magas rangú herceget vettek őrizetbe a hatóságok hazaárulás vádjával. A Guardian értesülései szerint a letartóztatott hercegek meg akarták akadályozni MbS trónra lépését, amikor a beteg 84 éves Szalmán király elhalálozik.

Koronavírus és a síita kisebbség

MbS lépésében érezhető a komoly idegesség, hiszen ő az egyszemélyi felelőse a 2016 tavaszán bejelentett "Vision 2030" elnevezésű államreform-csomag megvalósításának is. Az egyébként üdvözlendő lépések közé tartozik a vízfejű állami bürokrácia visszavágása és a privatizáció - igen ám, de ezek a lépések komoly munkahely-vesztéshez vezetnek. A privatizációt pedig ebben a nemzetközi környezetben el is felejtheti. A szaúdi állami tulajdonú óriás, az Aramco 3 napja a tőzsdén a tavaly decemberi kibocsátási ára alá esett.

Tegnapi adatok szerint 20 koronavírus fertőzött van a sivatagi királyságban, akik a hatóságok szerint mind valamilyen módon vagy meglátogatták Iránt, vagy aztán olyan emberrel érintkeztek, akik visszatértek a látogatásból. Irán még mindig beengedi a szaúdi polgárokat a területére, amely felbőszíti Rijádot. A szaúdi hatóságok vasárnap vesztegzár alá is vették a félmillió lakosú Katif tartományt, amelynek lakosai túlnyomórészt síiták.

Rijád fontolóra vette az idei mekkai zarándoklat felfüggesztését is, amely július 28. és augusztus 2. között lenne. Holott ez az éves GDP 7 százalékát hozza a rijádi büdzsébe és a mekkai, valamint medinai magánszektor éves bevételeinek negyede innen származik.

A szovjet megrendülés árnya

Szerencsés lenne, ha a beomló olajárak és az egyre szűkülő bevételek időszakában Rijád és a forrófejű koronaherceg teljes mélységében tisztában lenne azokkal a pénzügyi és politikai veszélyekkel, amelyek a királyságra leselkednek. Míg az ország devizatartalékai még 737 milliárd dolláron álltak 2014-ben, idén januárra ez 491 milliárdra olvadt. A szaúdi lakosság 70 százaléka a 30 év alatti korosztályhoz tartozik, kevés szakmai kifutási lehetőséggel, egyben sekélyes nemzeti identitással – tökéletes beszervezési bázist nyújtva tehát a szélsőségeseknek.

Valóban, Rijád jelenlegi helyzete a késői, bemeszesedett Szovjetunió megrendülésének korára emlékeztet az 1980-as évek második feléből: a csökkenő olajárak időszakában a valóságtól elszakadt politikai kaszt által irányított szovjet gazdaság nem volt felkészülve a fegyverkezési versenyre (Csillagháború / Irán) és a külföldi kalandok (Afganisztán / Jemen) finanszírozására, amihez társult egyfajta belső kiélezett harc a hatalomért és az állam ezek eredményeképpen végletesen megrendült.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kitört a vámháború – ki fizeti meg majd Trump vámjait?
Wéber Balázs | 2025. április 8. 18:56
Az elmúlt egy hét fejleményeit tekintve aligha túlzás azt mondani, hogy az amerikai elnök által elkezdett vámháború, amibe Kína már keményen beszállt, gazdaságilag és politikailag is felbolygatta a világot. De valójában ki fizeti meg Trump vámjait? Mit érez meg majd ebből egy átlagember a tengerentúlon, és mit Európában? Ezt nézzük meg az e heti Nagyítóban.
Makro / Külgazdaság A magyarok külföldieknél költik el a pluszpénzt?
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 17:01
Az ATV kedd reggeli műsorában munkatársunk volt a vendég – a témák közt természetesen a vámháború volt az első, de az árrésstop és a kiskereskedelmi forgalom is szóba került.
Makro / Külgazdaság Ezt Trump sem gondolhatja komolyan – viccnek viszont durvák az új vámok
Litván Dániel | 2025. április 8. 15:48
Egy általános iskolás gyerek számára is nyilvánvaló, tátongó lyukak vannak a trumpi vámok logikájában és számítási módjában. Tényleg e logika mentén akarják átalakítani a világgazdaságot, vagy valami más a terv?
Makro / Külgazdaság A bankok Varga Mihállyal állapodtak meg
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 14:10
Az új megállapodás öt intézkedéssel erősíti a tájékoztatást és csökkenti egyes lakossági pénzügyi szolgáltatások díját.
Makro / Külgazdaság Váratlanul jó inflációs adat – ez lehet az oka
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 11:45
A szaktárca szerint az árrésstop húzta lejjebb az inflációt. A piaci értékelések a magas maginflációra hívják fel a figyelmet, egyúttal a kamatpályára is tesznek utalást. 
Makro / Külgazdaság Megjött Washington válasza az uniós vámajánlatra
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 10:34
Trump többet szeretne az Európai Uniótól. 
Makro / Külgazdaság Trump lecseréli az oroszokat?
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 10:01
Az Egyesült Államok és Irán kormánya tárgyalásokat tervez a perzsa állam atomprogramjáról a napokban. Ezt személyesen jelentette be Donald Trump, az előbbi ország elnöke.
Makro / Külgazdaság Olyan történt az inflációval, amelyre már régóta vártunk
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 08:30
Bár az élelmiszerárak emelkedése még mindig magas, a szolgáltatások drágulása lassult, miközben az üzemanyagárak csökkentek – ezek járulhattak hozzá ahhoz, hogy az éves fogyasztóiár-index egy hónap alatt közel 1 százalékponttal, 4,7 százalékra lassult. Azért a maginfláció magas szintje miatt nem árt az óvatosság.
Makro / Külgazdaság Ön is kérdezhet Oszkó Pétertől – ma délután, a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 08:10
A volt pénzügyminiszter, üzletember, kockázatitőke-befektető, az Oxo Holdings alapító-vezérigazgatója 15 óra 30 perckor lesz a szokás szerint egyórás élő adásunk vendége. 
Makro / Külgazdaság Kína reagált, minősítették a Fehér Ház viselkedését
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 07:55
A pekingi kormány kész tárgyalni az Egyesült Államok kormányával, amellyel olyan adok-kapok csatát folytat a vámok kivetése terén, aminek a határa a csillagos ég.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG