Két hónap alatt közel 200 milliárd dollárral csökkent a kínai devizatartalék. A legfrissebb adat vasárnap érkezett: ahogy arról a Privátbankár.hu is beszámolt, januárban 99,5 milliárd dollárral 3,23 billió dollárra, több éves mélypontra csökkent a tartalékok szintje.
A csökkenés azóta folyamatos, amióta a kínai jegybank a jüan leértékelését követően megindult eladási hullám ellenében próbálja stabilizálni az árfolyamot - ezt pedig csak a devizatartalék terhére tudja megtenni.
Még nem teljes a pánik - van remény?
A januári zuhanás ugyan jelentős, ám valamelyest alatta maradt az elemzői várakozásoknak. A Bloomberg elemzése szerint egyelőre még nem következett be az, amitől a legjobban félnek a piacon: a háztartások nem használták ki a devizaváltási kvóta maximumát, az évi 50 ezer dollárt. A szakértők szerint ez az a gát, amire a kínai jegybanknak nagyon kell figyelnie, hogy ne szakadjon át: a belföldi befektetők tőkéjét mindenáron a határon belül kell tartani.
Összességében a kilátások valamelyest javultak, miközben a piacokon továbbra is az erős volatilitás az úr. Ahogy zajlik a gazdaság szerkezetének átalakítása a szolgáltatások és a belső fogyasztás súlyának növelése, a hagyományos iparágak - mint például a hajógyártás - teljesítménye tovább zuhan. A vállalatok összevonása, a veszteségtermelő egységek bezárása csökkentheti a jüanra nehezedő nyomást is.
Rövid távon biztosan lehúzza majd a gazdasági teljesítményt a fölösleges kapacitások felszámolása, de összességében javítja majd a forráselosztás hatékonyságát és növeli a kínai gazdaságba és a renminbibe vetett hitet a szakértők szerint.
Annak érdekében, hogy a GDP éves növekedése ne essen az alsó határként meghúzott 6,5 százalékos szint alá, további fiskális politikai eszközökre lesz szükség - a további monetáris lazítás, kamatvágás ugyanis könnyen megsebezheti a jüant. Szakértők szerint a Kínai Népi Kongresszuson, márciusban derülhet fény a kormányzat terveire.
A lehető legjobbkor jön a szünet
Közben egy lélelgzetvételnyi szünethez is jutnak a kínai hatóságok, a lehető legjobbkor. A ma kezdődött kínai Holdújév miatt ugyanis egy hétre bezár a tőzsde.
Ez jókor jön: mert bár a kínai tartalékok összege továbbra is gigantikus, az a tempó, ahogyan az elmúlt két hónapban csökkent, egyszerűen nem fenntartható. A kínai magánbefektetők és a globális devizakereskedők is egyirányú folyamatokat látnak a piacon: mindenki a jüan ellen fogad. Ez pedig folytatódó tőkekiáramláshoz vezet, miután a várakozások szerint előbb-utóbb a kínai jegybanknak fel kell adnia a jüan védelmét, ha tartalékai kimerülnek - véli egy másik, a Bloombergnek nyilatkozó elemző.
Három-szurdok-gát a Jangcén. Fotó: Le Grand Portage / Rehman / Wikipedia Commons |